Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Papež poprosil Boha za odpuštění za utrpení Židů

  11:35aktualizováno  11:35
- Papež Jan Pavel II. poprosil Boha o odpustuštění za utrpení Židů. Učinil tak v poslelství, které podle židovské tradice vložil do spáry v jeruzalémské Zdi nářků.
Papež Jan Pavel II. se v rámci své návštěvy Izraele setkal s premiérem Ehudem Barakem. Schůzka se uskutečnila po mši ve svatyni na Hoře Blahoslavenství u Galilejského jezera. Barak papeže krátce seznámil se stavem mírových jednání a požádal o pomoc při vymáhání izraelských vojáků zadržených nepřítelem.

Barak nazval papežovu návštěvu Izraele dosud nejvýznamnějším příspěvkem ke smíření mezi křesťany a židy vedoucí ke zlepšení atmosféry v mírových jednáních. Před schůzkou byl na žádost Izraelců z místnosti odstraněn kříž zavěšený na zdi.

Papež ještě navštíví tři posvátná místa v Galileji: kostel Rozmnožení chlebů a ryb, postavený na místě, kde podle bible Ježíš pěti chleby a dvěma rybami zázračně nasytil pět tisíc lidí, kostel Primátu svatého Petra u místa, kde se Ježíš po svém vzkříšení potřetí zjevil svým učedníkům a slovy "pas mé ovce" ustanovil Petra hlavou církve, a město Kafarnaum, které bylo hlavním Ježíšovým působištěm v oblasti.

Noc stráví hlava katolické církve v Jeruzalémě a v sobotu bude sloužit mši v nazaretském chrámu Zvěstování Panny Marie. Nazaret je dva roky místem nepokojů mezi místními křesťany a muslimy právě kvůli stavbě mešity, kterou si křesťané nepřejí v tak těsné blízkosti chrámu. Proti stavbě, kterou už Izrael schválil, loni protestoval i Vatikán.

Jan Pavel II. je teprve druhý papež, který navštívil Izrael. Před ním zde byl roku 1964 papež Pavel VI., po němž je pojmenována hlavní ulice Nazaretu. "Toto město poznamenalo velké násilí. Doufáme, že papežův příchod bude příležitost pro nalezení
jednoty," řekl nazaretský biskup Giacinto Boulos Marcuzzo.

Papež vyzval mladé lidi k víře
Při mši sloužené pod širým nebem na Hoře Blahoslavenství u Galilejského

Ohlasy na papežovu mši u Galilejského jezera

Dvacetiletá berlínská učitelka Anja Bierová:
"Přišli jsme sem, protože nás pozval papež. Byla to jeho myšlenka obrátit se s výzvou na mladé lidi a pro nás bylo důležité navštívit místa, kde žil Ježíš."
Dvaatřicetiletý Greg Singh z Londýna:
"Když se sem dostanete, je to jako příchod do nebe."
Nazzarena Di Sabatinová z Itálie:
"Když jsme viděli Jana Pavla II., viděli jsme Ježíše Krista."
jezera na severu Izraele vyzval papež Jan Pavel II. mladé lidi, aby byli odvážnými věrozvěsty božího království. "Nyní je na vás, abyste byli odvážnými apoštoly tohoto království," prohlásil papež u dějiště slavného Ježíšova Kázání na hoře před více než padesáti tisíci lidmi, kteří většinou přicestovali ze zahraničí.

Jan Pavel II. přiznal, že volba, kterou mladým nabízí, není snadná a přesahuje síly mnoha lidí v dnešním světě, v němž je před námi nejistá budoucnost a kde jsme sváděni ke ztrátě víry a svého křesťanského dědictví.

"Třebaže se zdá, že hlas zla má smysl ve světě, v němž často vítězí násilí a v němž mají úspěch nečestní, Ježíš nabízí odlišné poselství," zdůraznil Jan Pavel II. v kázání za poslední a největší mše své týdenní cesty po biblické Svaté zemi.

Kristova výzva podle papeže vždy stavěla lidi před volbu mezi dvěma hlasy soupeřícími o dobytí srdce a i nyní nabízí volbu mezi dobrem a zlem, volbu mezi životem a smrtí.

"Věřit v Ježíše znamená vybrat si víru v to, co říká, jakkoli podivné se to může zdát, a vybrat si odmítnutí výzev zla, jakkoli přitažlivé se mohou zdát," podotkl. "Který hlas se rozhodnou následovat mladí 21. století?" zeptal se.

Papež se omluvil za holocaust (23. 3. 2000)
Papež Jan Pavel II. se ve středu v jeruzalémském památníku Jad Vašem omluvil za zločiny spáchané během holocaustu. Stal se vůbec první hlavou katolické církve, která navštívila tento památník věnovaný památce šesti milionů Židů vyvražděných nacisty. Projevil také lítost nad antisemitismem křesťanů vůči Židům.

"Ujišťuji židovský národ, že katolická církev... je hluboce zarmoucena nenávistí, pronásledováním a projevy antisemitismu, které postihly Židy ze strany křesťanů v kterékoli době a na kterémkoli místě," prohlásil papež.

Ohlasy na papežovu omluvu

Hlavní izraelský rabín aškenázských židů Meir Lau :
"Očekával jsem od něj nejen věci týkající se členů církve, kteří se dopustili hříchů na židovském národě, ale také věci týkající se katolické církve, která sama nejednou rozdmýchávala nenávist vůči židům."
Izraelský premiér Ehud Barak:
"Udělal jste více než kdokoli jiný pro historickou změnu postoje církve vůči židovskému národu... a pro zacelení ran, které hnisaly mnoho hořkých staletí."
 "Přišel jsem do Jad Vašemu, abych uctil památku milionů Židů, kteří - zbaveni všeho a zvláště lidské důstojnosti - byli zavražděni v holocaustu," prohlásil papež.

"Nejsou dostatečně silná slova pro vyjádření lítosti nad strašnou tragédií šoy (hebrejské slovo pro holocaust)," podotkl. Mnozí z lidí, kteří naslouchali papežově omluvě plakali. Mezi přítomnými byly i zhruba dvě stovky osob, které přežily nacistickou genocidu. Dvacet z nich přijelo z papežova rodiště, polských Wadowic.

Dva kardinálové, Australan Edward Cassidy a Francouz Roger Etchegaray, v památníku jménem papeže položili věnec. Jad Vašem předal Janu Pavlu II. deset reprodukcí ilustrací bible, které v letech 1941 a 1942 nakreslil belgický židovský malíř zabitý v koncentračním táboře v Osvětimi Carol Deutsch pro svou dvouletou dceru Ingrid.

Papež se neomluvil za chování papeže Pia XII., který podle mnoha Izraelců mlčel tváří v tvář holocaustu.

Jan Pavel II. se také na znamení katolicko-židovského přátelství setkal se dvěma  izraelskými hlavními rabíny, hlavou sefardské komunity Elijahuem Bakšim-Doronem a hlavou aškenázské komunity Lauem, v jejich úřadě v západní části Jeruzaléma.

Papež podpořil Palestince ( 23. 3. 2000)
Jan Pavel II. před odletem do Jeruzaléma navštívil palestinský uprchlický tábor Duhajšá na západním břehu Jordánu a vyzval mezinárodní společenství k mobilizaci politické vůle, jež skoncuje s utrpením palestinských uprchlíků. Prohlásil, že po celou dobu svého pontifikátu soucítil s palestinským lidem a jeho utrpením. "Církev zůstane na vaší straně a bude vaši věc prosazovat po světě," dodal.

Situaci uprchlíků, kteří ztratili své domovy za izraelsko- arabských válek, mohou podle papeže vyřešit pouze političtí představitelé Blízkého východu a mezinárodního společenství obecně, kteří se nechají vést službou pro všeobecné blaho.

"Svou výzvou mířím k větší mezinárodní solidaritě...žádám všechny, kdo upřímně pracují pro mír a spravedlnost, aby neztráceli odvahu. Vyzývám politiky, aby plnili už uzavřené dohody a aby se přiblížili k míru, který si přejí všichni rozumní muži a ženy, stejně jako ke spravedlnosti, která je oddělitelným právem těchto lidí," řekl papež.

Papež Jan Pavel II. pokládá s pomocí dvou kardinálovů, Australana Edwarda Cassidy a Francouze Rogera Etchegaraye, v památníku holocaustu Jad Vašem v Jeruzalémě

Papež Jan Pavel II. líbá během mše u Galilejského jezera na severu Izraele kříž

Autor:


Hlavní zprávy

Další z rubriky

Robert Fico
Stáváme se proevropským ostrovem v regionu, reagoval Fico na české volby

Slovensko se stává proevropským ostrovem v rámci regionu střední Evropy, reagoval v pondělí slovenský premiér Robert Fico v reakci na výsledky parlamentních...  celý článek

Hnutí ANO slaví, čeká se na Babišovu tiskovou konferenci. (21. října 2017)
AfD si pochvaluje vítězství Babiše, Rusko vyhlíží zlepšení vztahů

Volbou Andreje Babiše se Česko podle Alternativy pro Německo řadí mezi státy, které se brání proti bruselské politice přerozdělování uprchlíků. Šéf hnutí ANO...  celý článek

Léky jsou v Africe k dostání i na trzích. Jejich kvalitu zde však nikdo...
V Africe bují byznys s padělanými léky. Obsahují škrob i nemrznoucí látku

V byznysu s padělanými léky se ročně točí miliardy dolarů. Do oběhu se dostávají hlavně v rozvojových zemích, kde je lidé kupují na trzích. Stále častěji se...  celý článek

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.