Papež František navštívil Osvětim. Setkal se s přeživšími

  • 41
Papež František v pátek navštívil vyhlazovací tábor v Osvětimi. Prošel bránou s nápisem Arbeit macht frei a setkal se s přeživšími. Pátečním programem pokračuje jeho návštěva Polska, která vyvrcholí v neděli velkou mší, jíž by se podle předpokladů pořadatelů mělo zúčastnit půldruhého milionu věřících.

Poté, co papež prošel táborovou bránou, ho auto převezlo k domům, v nichž byli vězňové v Osvětimi drženi. František se následně pomodlil v cele smrti, v níž pobýval františkánský mnich Maximilian Kolbe, který byl v nacistickém táboře před 75 lety zavražděn. Zapálil také svíci u takzvané zdi smrti, kde byli vězni v táboře popravováni.

Po prohlídce vyhlazovacího tábora se papež setkal s několika přeživšími. Podle agentury AP se zastavil u každého z nich, potřásl jim rukama a políbil na obě tváře. S každým pamětníkem si také vyměnil několik slov.

„Je velice výjimečná věc, že papež, který je velmi citlivý k lidské bídě a ponižování, byl schopen navštívit toto místo, kde byli lidé přivedeni až na nejnižší stupeň degradace,“ řekla 75letá Lidia Maksymowiczová televizi TVN, která byla v Osvětimi více než dva roky jako malé dítě.

V přidruženém táboře Březinka, kde přímo docházelo k vyvražďování Židů, se František setkal s polskými křesťany, kteří jsou nositeli titulu Spravedlivý mezi národy. Tím Židé označují lidi nežidovského původu, kteří přispěli k záchraně Židů před holokaustem.

Na závěr návštěvy vyhlazovacího tábora zapsal papež do návštěvní knihy prosbu o odpuštění. „Pane, měj smilování se svými lidmi. Pane, odpusť takovou krutost,“ napsal španělsky.

Osvětim byla největším vyhlazovacím táborem, který nacistické Německo zřídilo, a stala se jedním ze symbolů holokaustu. V táboře přišlo o život 1,1 milionu lidí, převážně Židů. V lednu 1945 tábor osvobodila Rudá armáda.

Po návštěvě Osvětimi se František vypravil do krakovské dětské nemocnice, kde se setkal s vážně nemocnými dětmi, z nichž řada byla odkázána na kolečková křesla či napojena na přístroje. František se u každého z nich zastavil s povzbudivým gestem.

Poté se vypravil mezi stovky tisíc účastníků světového setkání mládeže, k nimž promluvil již ve čtvrtek. V pátek s nimi absolvoval křížovou cestu, jejíž každé zastavení bylo věnováno jednomu z problémů světa - mimo jiné hladu, bídě či utrpení. Na každém ze stanovišť zároveň předvedli svá díla umělci, mezi nimiž byli sochaři, malíři či akrobaté, kteří vytvořili živý kříž.

Papež do Polska přiletěl v rámci Světových dnů mládeže, které začaly v Krakově v úterý za přítomnosti půl milionu účastníků. Vyvrcholí v neděli velkou mší. Účastnit by se jí mělo asi 1,5 milionu věřících.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue