Poprvé v dějinách. Papež se setkal s hlavou ruské pravoslavné církve

  • 153
Papež František se na Kubě sešel s ruským patriarchou Kirillem. Po historicky prvním setkání vydali představitelé dvou největších křesťanských církví společné prohlášení. V něm odsoudili „vyhlazování“ křesťanů na Blízkém východě a vyzvali k obnovení jednoty. Oba hodnostáře přivítal prezident Raúl Castro.

Papež se s patriarchou sešel na letišti v Havaně, při vítání se objali a třikrát políbili na tvář. Po skončení rozhovoru vydali společné prohlášení, v němž vyzvali mezinárodní společenství k přijetí opatření na záchranu křesťanů v krizových oblastech (celý text v angličtině).

„V mnoha zemích Blízkého východu a severní Afriky jsou celé rodiny, obce a města našich bratří a sester v Kristu zcela vyhlazovány. Jejich kostely jsou pustošeny a barbarsky drancovány, jejich posvátné objekty jsou znesvěcovány a jejich památky ničeny,“ uvedli oba činitelé v prohlášení.

Během ojedinělého setkání na Kubě odsoudili papež i ruský patriarcha „ztrátu jednoty“ mezi křesťany a vyjádřili přání, aby byla obnovena. „Jsme bratři,“ zvolal František. „Je naprosto zřejmé, že to je Boží vůle,“ dodal. „S vědomím, že řada problémů přetrvává, doufáme, že naše setkání přispěje k obnovení jednoty chtěné Bohem,“ napsali oba do prohlášení.

12.února 2016 v 18:06, příspěvek archivován: 12.února 2016 v 21:53

Today is a day of grace. The meeting with Patriarch Kirill is a gift from God. Pray for us.

„Dnes je den milosti. Setkání s patriarchou Kirillem je darem od Boha. Modlete se za nás,“ vzkázal papež na Twitteru.

Papež František navštívil Kubu již v loňském roce, v době sbližování komunistického režimu se Spojenými státy (psali jsme zde). Na ostrově se nyní zastavil při své cestě do Mexika, aby se setkal s patriarchou.

Kirill dorazil na Kubu ve čtvrtek, v následujících dnech navštíví rovněž Brazílii a Paraguay. Podle ruských médií při schůzce s Castrem patriarcha řekl, že „kubánský lid prokázal svoje právo žít tak, jak je přesvědčený, že je vhodné“.

Římskokatolická a pravoslavná církev se rozešly v jedenáctém století. Cestu ke sblížení přerušil pád komunismu ve východní Evropě a obnovení náboženské svobody. Ruská pravoslavná církev vinila Vatikán ze snahy získat vliv v některých regionech prostřednictvím řeckokatolické církve.

Pravoslavná církev sestává z autonomních patriarchátů, z nichž největší je patriarchát Moskvy a celé Rusi, jehož hlavou je Kirill. K ruskému pravoslaví se hlásí asi 165 milionů lidí.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video