Papež se může stát terčem mafie.

Papež se může stát terčem mafie. | foto: Reuters

Papež se může stát terčem mafie. Ta prý Vatikán využívá k praní peněz

  • 28
Přímé výroky papeže Františka ho mohou v budoucnu přivést do křížku s italskou mafií. Alespoň si to myslí nejvyšší státní zástupce Nicola Gratteri. Podle něj si papež členy kriminálních živlů popudil zejména svým bojem proti korupci ve Vatikánu. Skrze něj totiž mafie v minulosti mnohokrát prala své špinavé peníze.

A 55letý Gratteri zcela jistě ví, o čem mluví. Svou kariéru totiž zasvětil boji proti italské mafii ‘Ndrangheta, která působí zejména na jihu Itálie. Gratteri proto musí již 25 let žít pod neustálou policejní ochranou. Papež se podle něj může začít bát. "Ti, kteří až dosud profitovali ze síly a dobrého ekonomického postavení církve, začínají být nervózní," uvedl Gratteri pro italský deník Il Fatto Quotidiano.

Dodal také, že v současnosti neví, zda by byla mafie schopna nějakého výraznějšího kroku proti papežovi. "Zcela jistě o tom však přemýšlí. Mohlo by to být nebezpečné. Pokud mu budou moci kmotři nějakým způsobem podrazit nohy, určitě do toho půjdou," vysvětlil postrach mafiánů, kterého italský premiér Enrico Letta nedávno jmenoval do čela nově vzniklé skupiny, jenž bude mít za cíl nabourat chod mafiánských organizací.

Mafie podle něj už léta využívá nedotknutelnosti církve pro nelegální finanční operace. Jako příklad těsné spolupráce církve a mafie uvádí kauzu biskupa italského města Reggio di Calabria. Ten odmítl kritizovat kmotra jedné z mafií i po tom, co ho soud definitivně poslal do vězení. Jiný případ se pak točil okolo svatby dcery mafiánského bosse, která se mohla vdávat přímo v městské katedrále, a dokonce dostala i požehnání od tehdejšího papeže. "Máme i mnoho případů, kdy kněží chodili na návštěvy do honosných sídel mafiánů a dávali jim tam podporu a rozhřešení," cituje Gratteriho server telegraph.co.uk.

Téměř 90 procent členů mafie se totiž otevřeně hlásí ke katolické víře a jsou praktikujícími věřícími. U představitelů církve tak hledají mimo jiné i ospravedlnění svých mnohdy krvavých činů. "Jeden ze zabijáků ‘Ndranghety se dokonce před každou vraždou modlil," vypráví Gratteri

Oběšený Božský bankéř

Italská média v roce 1982 plnil případ bankéře Roberto Calviho, který měl přezdívku "Božský bankéř" kvůli svému napojení na Vatikán. Téhož roku ho policie našla oběšeného pod mostem v Londýně. Jedna z vyšetřovacích verzí tvrdí, že ho zabila sicilská Cosa Nostra za ztrátu peněz, které mu byly touto mafií svěřeny.

Papež František si na sebe zlobu mafie mohl poštvat už svými květnovými výroky. Tehdy mafiánům vzkázal, že pouze zotročují obyčejné lidi (více o prohlášení čtěte zde). František se do mafie opřel pouhý den po blahořečení Giuseppe Puglisiho, katolického kněze, kterého v roce 1993 zavraždila Cosa Nostra.

Františkův tlak na potírání korupce vyvrcholil odvoláním dosavadního vatikánského sekretáře Tarcisia Bertoneho. Muž považovaný za šedou eminenci Vatikánu byl spojován s mnohými církevními skandály, včetně afér kolem zneužívání dětí katolickým klérem a úniků tajných dokumentů (více o jeho odvolání zde).


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video