Papež Benedikt XVI.

Papež Benedikt XVI. | foto: Profimedia.cz

Papež Benedikt XVI. slaví 80. narozeniny a bilancuje

  • 28
Němečtí papežové vládnou krátce, připomínali před dvěma lety po zvolení Josepha Ratzingera papežem historici. Dnes se Benedikt XVI. dožívá osmdesáti let. Věk ale nemusí nic znamenat.

Když byl Lev XIII. zvolen roku 1878 ve svých osmašedesáti papežem, také se čekala krátká vláda. Zemřel však v třiadevadesáti v roce 1903.

Papež Benedikt XVI. při velikonoční mši

A současná hlava církve je v lepším zdravotním stavu, než byl v témže věku Jan Pavel II. - když pomineme blíže nespecifikované problémy se srdcem, kterými prý pontifik trpí.

Inkvizice se nekoná
Jaká je bilance minulých dvou let Benediktova pontifikátu? Oproti Janu Pavlovi II. nedošlo k žádnému výraznému zvratu. Nenaplnila se obava liberálnějších kritiků, že by Benedikt zavedl přísnější, "inkviziční" poměry.

Neustal například dialog s jinými církvemi. Dokonce se zdá, že ve vztahu k pravoslaví může dosáhnout více než předchůdce. Proč? Zjednodušeně řečeno, Ratzinger není Polák a nepochází ze země sužované komunismem exportovaným z Východu.

Papež Benedikt XVI. při velikonoční mši

Benedikt je také tradicionalista a pro ducha ortodoxních - pravoslavných křesťanů má zřejmě pochopení. Ortodoxní věřící však i nadále mají pocit, že si papež přivlastňuje nárok mít autoritu nad všemi křesťany, a jsou obezřetní.

Pokud jde o církevní praxi, papež pokračuje ve všech diskutovaných otázkách v linii svého předchůdce. Pokud jde o problémy jako umělé potraty, antikoncepce, kněžský celibát a vztah k lidem, kterým se rozpadlo církevně uzavřené manželství, postoj církve zůstal nezměněn.

Turecké smíření
Ačkoliv se čekalo, že bude cestovat méně než jeho předchůdce, vykonal zatím čtyři zahraniční cesty, z nichž zvláště sledovanou byla listopadová návštěva Turecka.

Ta se odehrávala v atmosféře odeznívajícího konfliktu po papežově řezenské přednášce, kterou si muslimové vyložili jako útok na islám. Benediktovi, který navštívil istanbulskou mešitu, se pravděpodobně podařilo ty nejostřejší hroty sporu otupit. - více zde

Papež Benedikt XVI. v istanbulské Modré mešitě.

Papež však zaznamenal v minulé "dvouletce“ i některé neúspěchy. Pokoušel se například prolomit ledy ve vztahu Vatikánu s Čínou.

Tam je přes půl století hlavním problémem, že čínští komunisté protežují státní katolickou církev se čtyřmi miliony věřících, zatímco věřící a hodnostáři uznávající autoritu papeže jsou pronásledováni.

Čína se tvářila vstřícně, ale pak nechala bez souhlasu papeže minulý rok v květnu vysvětit další "vlastenecké" biskupy.

Oživení nastalo aspoň mezi Vatikánem a Vietnamem a do Říma přijel na návštěvu vietnamský premiér.

Ostuda s polským donašečem
Blamáž postihla Vatikán při jmenování nového varšavského arcibiskupa. Ukázalo se, že nově jmenovaný arcibiskup Stanisław Wielgus je podezřelý ze spolupráce s komunistickou tajnou policií, a v den svého uvedení do úřadu musel Wielgus rezignovat. Pro personální politiku Vatikánu to byla značně trapná chvíle. Už proto, že jde právě o Polsko. - více zde

Stanislaw Wielgus

Pokud jde o veřejné vystupování, Benedikt je vzdálen stylu Jana Pavla. Karol Wojtyla měl zvučný hlas a uměl improvizovat, byl koneckonců v mládí hercem a básníkem. Benediktův hlas zní zastřeně, a cokoli říká, připomíná přednášku starého profesora.

Nejen forma, i obsah je přísný a suchý: Benedikt kritizuje "kulturu relativismu" a podle pontifika je dnes "posledním kritériem jen jedinec a jeho touhy".

Jaká je tedy zatímní bilance Benedikta XVI? Přinejmenším pro Západ je to inteligentní starý profesor, jehož žáci stále více "chodí za školu“.

Papež Benedikt XVI.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video