Benedikt XVI. si pozval Klause k soukromému rozhovoru jako prvního českého vrcholného představitele.

Benedikt XVI. si pozval Klause k soukromému rozhovoru jako prvního českého vrcholného představitele. | foto: Michal Krumphanzl, ČTK

Papež Benedikt XVI. přijal Klause a potvrdil návštěvu v Česku

  • 89
Vatikán (Od našeho zvláštního zpravodaje) - Papež Benedikt XVI. potvrdil návštěvu Česka. Bude tu od 26. do 28. září a kromě Prahy navštíví i Brno a Starou Boleslav. Oznámil to Vatikán při příležitosti dnešního papežova setkání s českým prezidentem Václavem Klausem.

Klaus s manželkou Livií se s papežem setkal krátce po jedenácté dopolední. Benedikt XVI. si ho pozval k soukromému rozhovoru jako prvního českého vrcholného představitele. Ostatní politici z dané země se s papežem mohou setkat pouze v rámci tzv. generální audience.

"Byla příležitost k velmi obšírnému, nikoli pouze zdvořilostnímu rozhovoru," řekl po schůzce Václav Klaus.

Papež Benedikt XVI. přijal 30. května ve Vatikánu českého prezidenta Václava Klause.

"Debatovali jsme o celé řadě věcí dnešní Evropy, naší země, o situaci v církvi i mimo ni. Mám pocit, že papežovým názorům na mnoho věcí soudobého světa docela rozumím. Nejsou moc vzdálené od názorů, které mám já," dodal.

Tématem rozhovoru byla mimo jiné právě i Benediktova návštěva. Papež bude v Česku na třídenní návštěvě 26. až 28. září.

V minulých dnech už přijeli do ČR zástupci Vatikánu, aby posoudili možnosti návštěvy hlavy římskokatolické církve okolo svátku svatého Václava. "Návštěva už má jasné obrysy, dolaďují se jen poslední detaily," řekl prezident.

O smlouvě s Vatikánem bude jednat až nový parlament

Klaus dnes také jednal s vatikánským státním sekretářem kardinálem Tarcisiem Bertonem, který má ve vatikánské hierarchii postavení odpovídající premiérovi.

S ním probíral i vztahy obou zemí. Česká republika totiž dosud nemá uzavřenou smlouvu se Svatým stolcem. Klaus před několika lety vrátil její koncept vládě k přepracování, protože k ní měl řadu výhrad.

Václav Klaus s manželkou Livií ve Vatikánu (30. května 2009)

"Hovořili jsme o našich zemích a o nadějích, že v momentu, až se uklidní politická situace a vznikne vláda se schopností něco prosadit, dojde k jasnému a pragmatickému řešení," řekl Klaus.

Podle prezidenta je potřeba, aby obě strany byly při vyjednávání smlouvy flexibilní. "Za předpokladu, že zmizí ideologický nádech a zůstane praktické řešení problému, jsem připraven k tomu praktickému řešení přispět," dodal.

Záleží ale také na parlamentu, kde musí být jasná většina. "Parlament nemůže být rozdělen sto na sto," podotkl Klaus.

O vatikánské smlouvě ale s papežem samotným nehovořil. "Očekával jsem, že pro papeže je to věc trochu pod jeho rozlišovací úroveň. Jemu jde o zásadnější, hlubší věci, a v tomto smyslu je ona smlouva o jedno patro jinde. S ním jsem na toto téma neprohodil ani slovo," řekl prezident novinářům.

Klaus pozdravil sjezd lidovců

Před schůzkou s papežem také prezident položil květiny k hrobu kardinála Josefa Berana i k hrobu Benediktova předchůdce Jana Pavla II. Berana, který musel před komunistickým režimem uprchnout do Říma, kde v roce 1969 zemřel, si papež Pavel VI. velice vážil a nechal jej jako jediného Čecha pohřbít vedle ostatků papežů ve svatopetrské bazilice.

Po návštěvě papežova paláce prezident odjel na jednání s velmistrem Svrchovaného řádu Maltézských rytířů Robertem Matthewem Festingem. - přečtěte si Jak se uznávaný ekonom setkal s chudým mnichem

Na závěr návštěvy prezidentský pár zavítal do kněžského semináře pro Čechy, na Papežskou kolej Nepomuceno. Setkal se s rektorem koleje a zúčastil se diskuse s přítomnými studenty. V pozdních večerních hodinách se vrátí zpět do Česka.

Prezident kvůli návštěvě Vatikánu nemohl osobně pozdravit delegáty sjezdu KDU-ČSL, který se koná ve Vsetíně a na němž se volí lidovecké vedení. - čtěte Sjezd KDU-ČSL začal. O budoucnost hraje Čunek i celá strana

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video