Papež požehnal Městu a světu. Vyzval k ukončení násilí

  • 45
Papež František pronesl ve středu v poledne z lodžie baziliky svatého Petra tradiční poselství Městu a světu. Vyzval k ukončení násilí ve světě, zmínil zejména vojenské konflikty v Sýrii, Jižním Súdánu či Středoafrické republice.

Desetitisíce věřících Františka krátce po poledni uvítaly bouřlivým potleskem. František v požehnání promluvil o násilí a válkách v mnoha zemích světa. Jako první zmínil Sýrii, kterou již téměř tři roky zmítá krvavá občanská válka, jež si vyžádala přes sto tisíc životů (více o obětech syrského konfliktu zde).

"Bůh je mír. Prosme ho, aby nám pomohl stát se každý den mírotvůrcem v našich životech, v našich rodinách, v našich městech, národech i na celém světě. Války berou a zraňují tolik životů," prohlásil a dodal, že zasahují zejména ty nejzranitelnější jako jsou děti, ženy, nemocní či starší lidé. František proto poprosil Boha, aby "myslel na tu spoustu dětí, které byly uneseny, zraněny či zabity v ozbrojených konfliktech a rovněž na ty, kterým bylo ukradeno dětství a které přinutili stát se vojáky".

Papež také vyzval k dialogu a k ukončení nedávno rozpoutaného konfliktu v Jižním Súdánu. "Nynější napětí si tam vyžádalo již množství obětí a ohrožuje mírové soužití v tomto mladém státě," řekl František.

Násilí je podle něj třeba zastavit i v Nigérii, Iráku, Středoafrické republice či Kongu, řekl zaplněnému Svatopetrskému náměstí František a následně zmínil i problém imigrace a nedávné lodní neštěstí, při němž zahynuly desítky přistěhovalců u italské Lampedusy (více o tragédii zde). Papež se pomodlil rovněž za úspěch rozhovorů mezi Izraelci a Palestinci.

Pro papeže Františka to bylo vůbec první požehnání Městu a světu na Boží hod po jeho zvolení do čela římskokatolické církve. Jeho vystoupení trvalo přibližně dvacet minut. Slova papeže narušoval jen poměrně silný vítr a jásající publikum. 

Papež hovořil italsky a jen na závěr přednesl požehnání v latině. Zvykem přitom bývalo, že Svatý otec vyslal svůj vzkaz v několika světových jazycích, včetně češtiny. František však tuto tradici nedodržel jak o Velikonocích, tak i nyní.

Vyvarujte se sobeckosti, řekl papež

Vánočního a také velikonočního papežského požehnání se z centrální lodžie baziliky dostává "městu a světu" mnoho desítek let. Poselství a slavnostní požehnání na Boží hod vánoční se za tu dobu stalo pro věřící i nevěřící neodmyslitelnou součástí svátečního poledne.

Podle katolické nauky je požehnání spojeno s plnomocnými odpustky pro všechny věřící, kteří požehnání zbožně přijmou. To platí i v případě, že je k nim přenášeno prostřednictvím rozhlasu, televize nebo jiných komunikačních technologií.

K veřejnosti papež hovořil již při tradiční štědrovečerní půlnoční mši, která  začínala ve 22:30 SEČ. Během mše František apeloval na lidi, aby se vyvarovali pýchy a sobeckosti. "Ti, kdo milují Boha, bratry a sestry, kráčejí světlem. Ty se zavřeným srdcem ovládaným pýchou, podvodem a egoismem, pohlcuje tma," stálo v textu papežovy promluvy (více o letošní štědrovečerní mši se dočtete zde).


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video