Kdo získá titul Papaláš roku?

Kdo získá titul Papaláš roku? | foto: Petr Fousek

Papaláš roku: vyberte, kdo si nejvíc užívá svého koryta

  • 95
Je větší papaláš prezident Václav Klaus, kterému v Chile zmizelo v kapse protokolární pero, nebo ministr Josef Dobeš, který rozdával statisícové odměny? Oba dva jsou nominováni do soutěže Papaláš roku. Akce se vysmívá politické zvůli a využívá možnosti zasmát se třeba i prezidentovi.

Na webových stránkách Festivalu politické písně Sokolov www.fpp-sokolov.cz můžete vybírat, kdo se podle vás tento rok choval jako největší papaláš. Organizátoři letos nominovali Josefa Dobeše, Tomáše Chalupu, Davida Ratha, Václava Klause, Jiřího Bessera a Víta Bártu.

Ministr školství Josef Dobeš

Ministr Tomáš Chalupa

Poslanec ČSSD David Rath

Josef Dobeš
Ministr školství z Věcí veřejných štědře odměňoval své loajální spolupracovníky statisícovými odměnami. Nepochopitelné je, že dal vysokou funkci Ladislavu Bátorovi, muži s nacionalistickou minulostí, a dokonce ho ještě omlouval.

Tomáš Chalupa
Ministr životního prostředí nepřijal morální a osobní odpovědnost za problémy Prahy 6 (jako starosta uložil peníze do zkrachovalé firmy Key Investments). Také jako neodborník přijal vládní post jen na základě stranické příslušnosti.

David Rath
V časopise, který vydává Středočeský kraj, není snad jediná stránka, kde by chyběla fotografie hejtmana a poslance ČSSD na všechny způsoby. Také odmítá vysvětlit, kam se ztratilo téměř 19 milionů z jím ovládané Krajské zdravotní společnosti.

Prezident Václav Klaus

Ministr kultury Jiří Besser

Poslanec Vít Bárta

Václav Klaus
Prezident coby matador ankety na sebe letos upozornil neelegantně sbaleným protokolárním perem na státní návštěvě v Chile a také odmítnutím projít bezpečnostním rámem v australském parlamentu.

Jiří Besser
Ministr kultury během krátké doby naštval mnoho odborníků. Povolením bourání domu na Václavském náměstí, zrušením gotických sklepů jako kulturní památky nebo vyhlášením rekonstrukce Státní opery Praha bez prostudování stavu budovy.

Vít Bárta
Na lídra Věcí veřejných prasklo, že jeho bezpečnostní agentura ABL sledovala politiky. Že měl plán, jak prorůst do státní správy. A také, že půjčoval kolegům poslancům peníze. Odstoupil z postu ministra dopravy a nyní je trestně stíhán.

Předchozí dva ročníky soutěže Papaláš roku měl jednoznačné vítěze. Loni to byl středočeský hejtman David Rath a rok před tím tehdejší šéf sociální demokracie Jiří Paroubek. Asi si pamatujete na scénu, jak těhotná Petra Paroubková přišla na pódium se psem Tonym na vodítku neohroženě převzít cenu místo svého manžela.

Petra Paroubková přebrala za manžela cenu Český papaláš

Vybírat letošního, třetího vítěze recesistické ankety bude tentokrát těžší. Hlavně proto, že letošní politická sezona by si zasloužila úplně jinou kategorii. Neodvažujeme se ji ani nazývat, ale vezměte si, že se tento rok hlavně žvanilo/tajně nahrávalo (Kristýna Kočí), uplácelo/půjčovalo (Vít Bárta), vychovávalo/fackovalo (Miroslav Kalousek) nebo zázračně investovalo/čarovalo (Michal Babák).

Papalášskou anketu opět pořádá Festival politické písně Sokolov. Hlasovat můžete na webových stránkách www.fpp-sokolov.cz. Do předchozích ročníků se zapojilo přes dvacet tisíc lidí. Startuje se 30. září, výsledky budou vyhlášeny 3. listopadu.

Vypsány byly tři hlavní kategorie. Do té hlavní - Český papaláš 2011 - nominovali pořadatelé ve spolupráci s iniciativou Vyměňtepolitiky. cz šest lidí. Vybrali také sedm událostí a činů do disciplíny Prasárna roku.

Za loňskou prasárnu lidé zvolili rozhodnutí hejtmanů ČSSD v čele s Davidem Rathem, jímž zabránili středoškolským studentům vyzkoušet si volby nanečisto.

MF DNES jako mediální partner akce vybrala nominace do soutěže o Skokana roku. Jde o lidi celostátně nebo místně veřejně známé, kteří svým chováním v tomto roce nečekaně překvapili.

Šéf VV Radek John

Primátor Přerova Jiří Lajtoch

Bývalý šéf Sazky Aleš Hušák

Nominace MF DNES v kategorii Skokan roku

Kdo nejvíc překvapil?

Radek John
Naprostý nováček šel do politiky s rétorikou boje proti dinosaurům, jejich platům, odměnám, široké imunitě či zneužívání modrých majáčků. Milovník žen a vína si rychle kritizované manýry osvojil. Třeba s majáčkem jel na večírek německé ambasády, a když služební auto bouralo, tak se vymlouval, že tam jel prověřovat nahlášené bomby. Dnes se pro něj hledá trafika.

Jiří Lajtoch
Přerovský primátor a senátor za ČSSD ukazuje, jak vypadá typické "komunální papalášství". Nejde o závratné sumy, ale ani "malou domů" si nenechal ujít. Malířské a natěračské práce magistrát svěřil firmě manžela primátorovy dcery. Kromě toho Lajtocha viní kriminalisté ze zneužití pravomoci kvůli dvěma sporným zakázkám na přestavbu domova pro seniory a zimního stadionu.

Aleš Hušák
Jako šéf vedl loterijní společnost Sazka od roku 1995, letos musel skončit. Dlouho ze svého křesla odejít nechtěl, ačkoliv dokázal nepředstavitelné - výdělečná firma pod tíhou dluhů na stavbu pražské arény pomalu krachovala. Jeho papalášství umocnily nové informace o ročním platu 15 milionů korun, o cestách letadlem, osobním kuchaři, ochrance a luxusní usedlosti na španělské Menorce.

Kauza gymnázia v Litoměřicích

Zadržený Jaroslav Barták

Roman Višňák

Pavel Kouda
Radní ČSSD z Ústeckého kraje se letos hodně angažoval při obraně ředitelky litoměřického gymnázia, proti níž stáli studenti, rodiče, a dokonce i učitelé. Chodí v kovbojském, a přitom nechává vyvádět "nevhodně oblečené občany" ze schůzí zastupitelstva. Dotaz, proč přihrál miliony pro svou tělovýchovnou jednotu, odbyl, že "je starší člověk a redakce se ho ptá moc složitě".

Jaroslav Barták
Lékař, spolumajitel polikliniky a sekretář Lions Clubu, se léta chlubil svými styky se známými a mocnými lidmi - od premiérů, ministrů přes státní zástupce až po kriminalisty. Až letos se ukázala jeho skutečná tvář. Svědčí proti němu dvanáct bývalých asistentek, které roky trýznil. Je obviněn ze znásilnění, sexuálního nátlaku, vydírání, vyhrožování, ublížení na zdraví a omezování osobní svobody.

Roman Višňák
Generální manažer hokejového klubu HC Hradec Králové musel letos skončit po protestu fanoušků. S těmi se dlouho odmítal bavit a slyšet jejich argumenty. Vrcholem bylo, když nechal po vzoru diktátorských režimů zavřít diskusi na internetovém fóru. Naštval vyhazovem Martina Hostáka, bývalého reprezentanta, dnes komentátora a schopného manažera v klubu.

Loni tuto cenu jednoznačně urval šéf Nejvyššího kontrolního úřadu František Dohnal, jenž i přes řadu odhalení o luxusním bydlení a využívaní dalších požitků na úkor eráru odmítal odstoupit z čela významné instituce.

Organizátoři Festivalu politické písně Sokolov (původní název komunistické soutěže "angažovaných písní") říkají, že chtějí, aby lidé nebyli pasivní.

"Nadáváme po hospodách, jaká je politika špína a hnus," připomíná ředitel festivalu Miroslav Balatka a vysvětluje, proč hlasovat: "Papalášství. To je jakási nemoc, opilost mocí. Ti lidé zapomněli, proč ve funkci jsou."

Korupce i mlčení aneb "prasárna roku"

Tajemník prezidenta republiky Ladislav Jakl

1. Platy na Pražském hradě nikomu neprozradíme
Pražský hrad zůstává jednou z mála bašt veřejné správy, které se sveřepě brání odtajnění platů svých vrcholných představitelů. Lidé však mají podle zákona na tuto informaci právo. U všech ostatních pracovníků ve veřejné správě to vědí. Hrad mlčí. Tajemník prezidenta Klause Ladislav Jakl se chce dokonce i soudit, pokud hrad jeho plat zveřejní.

2. Ekotendr za desítky miliard
Závazek státu zlikvidovat ekologické zátěže vznikl v 90. letech v době privatizace podniků. Navržený způsob řešení jedinou "superzakázkou" zpochybnili odborníci, Transparency International i prakticky všichni politici. Kromě ministra financí Miroslava Kalouska. Zadávací podmínky jsou konstruovány tak, že je mohly splnit jen tři konkrétní firmy. A ty také postoupily do druhého kola. Nevýhodou je i to, že vítězi nebudou hrazeny náklady spojené se sanací jednotlivých lokalit, ale poměrná část podle výše záruk. Hrozí tedy, že v prvních letech si bude vítěz vybírat lokality s vysokými zárukami, ale nízkými náklady sanací. Jakmile se mu přestane projekt vyplácet, může zkrachovat a ty skutečně nejtěžší lokality zůstanou zamořené.

3. Pražská koalice - spojenectví zdánlivých rivalů
V historii není moc případů, kdy si úhlavní nepřátelé po bitvě padnou do náruče a skončí spolu v nekonečném přátelství. Toto se stalo v Praze, kde rivalové z ODS a ČSSD zjistili, že u moci je může udržet jen spojenectví. Ani několik demonstrací občanů nic nezměnilo.

4. Diskuse nad zákonem o třetím odboji
Zarážející je diskuse nad zákonem o třetím odboji v parlamentu a zejména rétorika členů poslaneckého klubu KSČM. Komunisté prohlašovali, že lidé, kteří se postavili totalitnímu režimu, byli vlastizrádci a že sabotáže či emigrace byly boj proti vlastnímu lidu. Že by se měli naopak ocenit třeba pohraničníci, kteří bránili naše hranice.

Libor Michálek (vlevo) a Martin Knetig.

5. Kauza Drobil
Šéf Státního fondu životního prostředí Libor Michálek se pokusil natočit korupčníka při práci a byl za tento čin potrestán vyhozením z práce. Zdokumentoval, jak na něj tlačil poradce ministra životního prostředí Pavla Drobila Martin Knetig, aby pomohl financovat politickou budoucnost Drobila z peněz fondu.

6. Radnice dávají peníze do péče pochybné firmy
Tři pražské městské části investovaly své peníze prostřednictvím firmy Key Investments. Jenže firma přišla o licenci obchodování s cennými papíry a radnicím hrozilo, že své peníze už neuvidí. Šlo přitom dohromady skoro o miliardu korun. Jak je možné, že radnice investují přes firmu, která dostala od Komise pro cenné papíry několik pokut a jejíž vlastnická struktura je neprůhledná?

7. Spor o šumavského škůdce. Kácet, či nekácet?
Většina odborníků se staví proti kácení stromů napadených kůrovcem v šumavském národním parku. Vedení parku však zastává názor, že boj se škůdcem může být úspěšný jen tehdy, pokud napadené stromy půjdou k zemi. Kvůli tomu se střetávali dřevorubci s aktivisty.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video