Dva největší protivníci: šéf ČSSD Jiří Paroubek a předseda ODS Mirek Topolánek.

Dva největší protivníci: šéf ČSSD Jiří Paroubek a předseda ODS Mirek Topolánek. | foto: Jan Zátorský, MF DNES

Pánové, přestaňte otálet

  • 14
Víkendové druhé kolo senátních voleb udělalo tečku za "volební sezonou 2006". Na konci zápasu se sluší pogratulovat vítězům, nejlépe všem těm, kdo sami sebe za vítěze považují. Tím však pomalu důvody k radosti a oslavám končí.

Volební speciál

Česká republika nemá ani pět měsíců po parlamentních volbách pořádnou vládu a stále ještě není jasné, jak se k nějaké pořádné vládě dobere.

Na první pohled to může vypadat, že se nic zvláštního neděje. Ekonomika celkem dobře funguje a v zahraničních novinách se tu a tam žertem píše, že "Češi snad ani žádnou vládu nepotřebují". Tak to ovšem není.

Dlouhotrvající politická nejistota může napáchat velké škody. Prezident Klaus ve svém svátečním projevu k 28. říjnu mluvil o čtyřech okruzích problémů, pro které potřebujeme stabilní vládu: o reformě důchodů, zdravotnictví a veřejných financí a o otázce zdrojů elektrické energie. - více zde

Přidejme ještě některé další. Státní úřady už od jara pořádně nefungují, úředníci nevědí, zda mají zemi spravovat podle pravicového, či levicového konceptu. Česko se kvůli politické nestabilitě v očích vyspělých západních zemí zařadilo k Divokému východu.

Vedle Maďarska, kde premiér otevřeně přiznává lži voličům, Slovenska a Polska, kde se na vládách podílejí i uskupení s velmi extremistickými postoji, teď stojí i Česká republika s téměř půlročním bezvládím doprovázeným spoustou neuvěřitelných politicko-policejních afér.

Nepředvídatelná politická situace působí negativně na zahraniční investory. Ti stále častěji v soukromých rozhovorech vyjadřují znepokojení nad tím, že nelze odhadnout budoucí podobu daní, zákoníku práce a dalších předpisů, které přímo ovlivňují návratnost vložených investic. Do tak nejistých politických podmínek se žádný rozumný a seriózní investor s radostí nepožene.

Politická křeč nepomáhá ani domácím podnikům a podnikatelům. Ti by vedle daňové a zaměstnanecké politiky státu také potřebovali co nejdříve znát reálný termín přechodu z české koruny na euro.

To všechno jsou informace nezbytné pro správná podnikatelská a investiční rozhodnutí a jsou, ať chceme, či ne, závislé na politicích.

Velmi podstatné je také to, aby naše země byla schopna přijímat důležitá zahraničně-politická rozhodnutí, na která bude spolehnutí. Ať jde o další postup ve válce s terorem nebo třeba o umístění americké základny na českém území.

Sečteno a podtrženo: v zájmu České republiky a jejích obyvatel je tedy co nejrychleji nalézt cestu ven z faktického bezvládí.

S koncem senátních voleb padl jakýkoli rozumný důvod pro další oddalování nějakého řešení. I kdyby tím řešením měla být přechodná vláda a nové volby. Taková varianta by sice nepřinesla plnohodnotnou vládu hned, ale byl by to alespoň nějaký krok kupředu.

Špičkoví politici ze všech parlamentních stran (a pro Paroubka a Topolánka jako dva nejdůležitější hráče to platí dvojnásob) by si měli uvědomit, že země nyní potřebuje posun k normálním poměrům. Voliči to ocení víc než neústupný postoj při jednáních a bezhlavé hájení "zájmů strany".

Bezvládí škodí všem, kteří prezidenta, vládu i poslance platí ze svých daní. Proto se po volbách dá říci jediné: Pánové, přestaňte otálet...


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video