Paneláky budou asi chátrat dál

Praha - Situace s opravami paneláků se nevyvíjí dobře pro jejich majitele, nájemníky ani pro hlavní město. Stát dává na tento účel minimum peněz a opravy postupují velmi pomalu. V panelových domech přitom dnes žije více než třetina Pražanů. Značné procento těchto domů je v katastrofálním stavu. Praskají stoupačky, střechami a spárami mezi panely zatéká, okna netěsní.

Umakartová jádra jsou zdrojem plísní, které způsobují alergie a další zdravotní problémy.

Představitelé města se rozhodli, že by během sedmi let chtěli regenerovat téměř 2300 bytů ve svém majetku, což by mělo stát rozpočet přes sedm set milionů korun.

V majetku městských částí je přitom dalších více než třicet tisíc bytů. Na jejich opravu by radnice potřebovaly celkem devět miliard korun. Pokud by využily jen vlastní peníze, rekonstrukce by se táhla zhruba  třináct let.

Už dnes je však jasné, že peníze na stůl budou muset položit i nájemníci. "Pochopitelně počítáme i s podílem nájemníků. Zejména při výměně bytových jader a dalšího zařízení, které zvýší kvalitu bytů. Jako je to v zemích Evropské unie," potvrdil městský radní Miloš Máša. Jinými slovy, nájemník který v bytě bydlel před rekonstrukcí, zaplatí stejné nájemné také po regeneraci.  Pouze v případě, že dostane jiné nebo nové zařízení bytu, než má uvedeno ve smlouvě, nájemné se zvýší o stanovená procenta.

Toto zvýšení by podle Máši mělo činit maximálně sedm procent z částky investované právě do zvýšení kvality bydlení. "V první etapě se zaměříme především na zateplení objektů, opravy střech a plášťů. Práce v bytech přijdou na řadu později," dodal.

Rekonstrukce jednoho panelového bytu má přijít asi na tři sta tisíc korun. Tuto částku zpochybňuje ředitel správcovské organizace SNEO Josef Tůma. "Především záleží na stavu domu a na jeho stáří. Důležitá je i konečná podoba bytu po regeneraci a také, kolik majitel v předchozích letech do oprav investoval," podotýká.

SNEO se v Praze 6 stará zhruba o dva tisíce panelových bytů. Nedávná rekonstrukce dvaceti dvou bytů s výměnou stoupaček, bytových jader a kuchyňských linek a se zajištěním statiky domu vyšla na 14,5 milionu korun. Koncepcí financování regenerace panelových domů se bude městské zastupitelstvo zabývat v polovině září.

Letňanský starosta Josef Dobrý si myslí, že rozsáhlé opravy panelových domů měl už kdysi dávno řešit stát. Obce teď podle něj musí hodně počítat a taktizovat. "Nelze se vyhnout tomu, že ze společných peněz budeme financovat vždycky jen část obce. Ale proč mají na opravu fasád nebo dětského hřiště na jednom letňanském sídlišti přispívat i obyvatelé jiného letňanského sídliště?" uvedl Dobrý.
Lidé jsou tak dnes v situaci, že si spoustu základních oprav dělají sami.

"O zateplení objektu a další rozsáhlé opravy se musí postarat vlastník domu," sdělil ředitel Svazu podnikatelů ve stavebnictví Miloslav Mašek. "Žádat o dotace je ale tak složité, že v celé republice registrujeme pouze dvacet žádostí," stěžoval si.

Ani tři stovky nových bytů, které minulý rok vznikly v lokalitě Zelené údolí, neřeší situaci mladých rodin. Odstranění bytové nouze vyžaduje hlavně jiný trh nájemních vztahů. (19. března 2001)

Nové byty Sluneční město v Praze - Zbraslav. V roce 200 bylo v Praze dokončeno 2300 nových bytů. (19. března 2001)

Byty v říčanské Melantrichově ulici se na první pohled neliší od průměrně komerční výstavby. Jen svou cenou. (19. března 2001)

Sídliště v Motole by také potřebovalo opravu. Tato žena se však opravy ještě dlouho nedočká, stejně jako statisíce jiných Pražanů. (26. července 2001)

Na sídlišti v Košířích musí lidé chodit kolem některých paneláků velmi opatrně. Mohlo by se jim jinak stát, že je zraní padající sklo. Dodnes však není jasné, které paneláky se budou opravovat jako první a kolika penězi budou muset přispět sami nájemníci. (26. července 2001)


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video