Policejní prezident Husák se po silnicích prohání jako Schumacher.

Policejní prezident Husák se po silnicích prohání jako Schumacher. | foto: David Port, MF DNES

Pane policejní prezidente, zastavte a vystupte

  • 52
Odstoupení. To je jediný čestný a přímý způsob, jak policejní prezident Husák může zareagovat na své přistižení při pirátské jízdě na silnici. Polehčující okolnost není přiznání nepřiznání, zásluhy nezásluhy. Máme tu před sebou školní příklad představitele strážců zákona, který zákon porušil.

A výrazně. Jeho rezignace by měla i symbolický význam právě teď, kdy se nový silniční zákon teprve zavádí.

Řidičské eldorádo pana prezidenta si lze vykládat i jako papalášský výsměch všem, kdo se snaží respektovat i ta méně logická omezení.

Husákovi podřízení už třetí týden bedlivě sledují dodržování nového, v řadě ohledů kontroverzního zákona. Do omrzení opakují, že nesmějí přivírat oči, porušili by zákon. Řidiči zpomalují, dostávají trestné body, pokuty, jsou jim odebírány řidičské průkazy.

A prezident všech policistů? Prohání se po silnicích jako Schumacher. Reportéři MF DNES jeho vůz dvakrát sledovali a dvakrát výrazně překročil povolenou rychlost – v obci téměř o dvacet kilometrů v hodině, na dálnici jel bezmála dvoustovkou.

Obyčejný smrtelník by přišel o body, o peníze a možná i o řidičák. Odpovídající trest pro policejního prezidenta: rezignace.

Věc má i svou pikantní stránku: Vladislav Husák víc než deset let působil v oddělení dopravních nehod. Patřil tedy mezi ty, kdo zprávy o následcích automobilového pirátství míval z první ruky, kdo znal statistiky "smrťáků" na českých silnicích, kdo věděl, že rychlost patří k nejčastějším hříchům zdejších řidičů.

Když se pan Husák před necelým rokem stal prezidentem, dal si jako jeden z cílů "vylepšení obrazu policie u veřejnosti". Obraz se rozhodně nelepší a prezident k němu teď přičinil velkou šmouhu.

Volat po odstoupení za překročení rychlosti vypadá jako přepjatá reakce mravokárce. Jiní dělají horší věci a zůstávají. Ale Vladislav Husák je reprezentantem represivních složek státní moci.

Představme si paralely: ředitel věznic ukradne slepici, ministr spravedlnosti falešně svědčí u soudu... Lidé se nebudou obratem řídit jejich příkladem s alibistickým výkřikem "když oni mohou, my můžeme také", ale důvěru ve svůj stát, ve spravedlnost posunou zase o stupínek níž.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video