Čeští vojáci v Kosovu

Čeští vojáci v Kosovu - Armáda poprvé nasadila v zahraniční misi nové transportéry Pandur. Čeští vojáci s nimi hlídkují v Kosovu. | foto: Armáda ČR

Pandury poprvé v akci, vojáci s nimi hlídkují v Kosovu

  • 4
Česká armáda poprvé nasadila v zahraniční misi nové obrněné transportéry Pandur. V Kosovu s nimi začali vojáci hlídkovat, budou je využívat ale i při pozorovacích operacích nebo při zvládání rozbouřeného davu.

Armáda poslala do Kosova první tři obrněnce Pandur před dvěma týdny spolu s vycvičenými osádkami. Podle mluvčí české jednotky v Kosovu Magdaleny Dvořákové si během uplynulých dní vojáci s novými obrněnci projeli všechny trasy, kde budou hlídkovat.

Český kontingent v Kosovu chce obrněnce využívat právě na patrolách po Kosovu a pozorovacích operacích. Pomoci vojákům má nová technika také při zvládání davu nebo na kontrolních místech, kde vojáci namátkově kontrolují projíždějící vozidla.

"Pandury jsou vybaveny moderním kamerovým a komunikačním systémem, jsou menší a lépe zabezpečeny. Další výhodou jsou jejich kola. Pro nás to znamená značné usnadnění pohybu po našem prostoru," konstatoval Tomáš Macek, zástupce velitele roty Delta, ve které nová technika slouží.

Například cesta na administrativní hranici Kosova se Srbskem se podle jeho slov výrazně zkrátí. "S pásovou technikou nemůžeme na silnici. S obrněncem můžeme nyní i do měst a vesnic, aniž by hrozilo poškození komunikace," dodal Macek.

KAUZA PANDURY

Nákup nových obrněných transportérů Pandur pro českou armádu provází podezření z možné korupce. Řada českých politiků čelí podezření, že je kvůli miliardové zakázce na transportéry Pandur II upláceli. O korupci hovořili i rakouští manažeři. Případem se zabývá rakouská i česká policie. - vše o kauze Pandur čtěte zde

V Kosovu v současnosti působí přes 420 českých vojáků. Čeští vojáci se mírové operace NATO v Kosovu účastní od roku 1999. Český kontingent je dislokován na základně Šajkovac v severovýchodní části Kosova. Češi ale působí i v řídících a odborných funkcích na hlavním velitelství sil KFOR v Prištině, na velitelství mnohonárodního úkolového uskupení Střed na základně Camp Ville u obce Lipljan a v mnohonárodní jednotce vojenské policie.

Na podzim chce ministerstvo obrany kontingent radikálně zmenšit. Podle ministra obrany Martina Bartáka by pak měla v Kosovu působit zhruba stovka vojáků. Bezpečnostní situace v zemi se totiž podle NATO natolik zlepšila, že již není potřeba v misi udržovat tolik příslušníků mírových sil.

Navíc prioritní je nyní pro Alianci operace v Afghánistánu. V budoucnu by mělo v Kosovu zůstat jen 2 500 vojáků NATO. Odpovědnost za bezpečnost země Aliance předá nově budovaným kosovským bezpečnostním složkám.

, natoaktual.cz

Video