Pana prezidenta zdravte slušně a zdvořile

  • 80
Prezident Václav Klaus si potrpí na pořádek a disciplínu. A tak od jeho příchodu na Pražský hrad začali Klausovi nejbližší spolupracovníci dohlížet na dodržování slušného chování. Kdo dnes chce pobývat v blízkosti prezidenta, nesmí zapomenout na uctivý pozdrav a také důstojný oděv.

Zaměstnancům Správy Pražského hradu bylo několikrát připomenuto, že v případě příchodu hlavy státu do místnosti mají vstát a slušně zdravit.

Téma "Slušný pozdrav prezidentovi" se dostalo až na poradu vedení správy Hradu. Všichni ředitelé odborů mají za úkol to svým podřízeným připomenout.

"Je jasné, že nejsme všichni ze stejné sociální skupiny, vychování je složitá věc, může se stát, že někdo zapomene," vysvětluje příkaz mluvčí prezidenta Petr Hájek. Dodal, že se to týká spíše pomocného personálu a nikoli výše postavených úředníků.

"Ti se zdraví i sedmdesátkrát za den, což je možná až moc," podotkl. Hrad také hodlá důsledněji postihovat novináře, kteří neuposlechnou výzvy, aby se, jsou-li členy prezidentova doprovodu, oblékali přiměřeně k významu události.

"Týká se to hlavně kameramanů a fotografů, kteří přijdou na jmenování soudců či přijetí velvyslanců v džínách. Nějaký čas jsme to tolerovali, ale od 28. října budeme striktní," dodal Hájek.

Prezident učí na Hradě dobrému vychování 
Když přišel Václav Klaus letos v březnu po svém zvolení prezidentem na Pražský hrad , byl šokován tamními poměry. Od té doby se snaží měnit pořádky dle svého gusta a s pomocí svých spolupracovníků zavést i "řádné vychování".

To se například týká slušného zdravení hlavy státu či způsobu oblékání především u novinářů. Ti jsou Klausovými lidmi pravidelně napomínáni, aby na Hrad přicházeli jen ve společenském oděvu.

Podle lidí z prezidentské kanceláře mívalo nové vedení v prvních měsících pocit, že ne všichni zaměstnanci projevují náležitý respekt k nové hlavě státu. Atak se v jednom ze zápisů z porady vedení Správy Pražského hradu objevila i tato poznámka: "Znovu byli všichni přítomní upozorněni na nutnost slušně pozdravit pana prezidenta. Vedoucí zaměstnanci budou v tomto smyslu informovat své podřízené. Upozornění má trvalou platnost."

"Občas někdo nepozdravil. Kinderstube (dobré vychování) je složitá věc. Nemyslím si, že to je věc lidí z dřívějších dob či nových. Ale někdy jde po chodbě opravář a neuvědomí si, že potkává hlavu státu a že by ji měl pozdravit," vysvětluje pokyn mluvčí prezidenta Petr Hájek.

Situace se podle Hájka už zlepšila. "Už jsem nezaznamenal, že by o tom někdo mluvil, a tak to bude asi v pořádku. Pan prezident o tom rozhodně nemluví. Naopak mnoho lidí tady každého zdraví pokaždé, když se s ním srazí na chodbě," dodal.

Přesto podle výpovědí zaměstnanců kanceláře má nové vedení potřebu podřízeným připomínat, že když vejde do místnosti prezident, tak se mají postavit a pozdravit. "Přišlo mi to trochu komické, ale také trochu trapné, jako kdybych nevěděl, jak se mám chovat," říká jeden z bývalých pracovníků kanceláře prezidenta.

A dodává, že všichni byli zvyklí z Havlovy éry vstát a pozdravit, pokud vešla do místnosti hlava státu. "Je pravda, že jednou prezidenta Klause nepozdravila jedna stážistka. Asi si ho nevšimla a pak dostala vynadáno, že nezdraví," říká další, už bývalý pracovník hradu.

Poměry na Hradě se ani po devíti měsících od výměny hlavy státu příliš neusadily. Nadále odcházejí zaměstnanci, kteří na Hradě pracovali za Havla. Většina z nich zamířila na ministerstvo zahraničí, kde už dříve zakotvila řada Havlových lidí. Jeden z důvodů pro další odchody je trvale napjatá atmosféra, která prý na Hradě vládne.

Kancléř Jiří Weigl šetří na platech a mnoho nových zaměstnanců nepřijímá. Například nejvýznamnější politický odbor tvoří asi jen pět lidí (za Havla kolem třinácti), z nichž většina je velice mladých. Kancléř chce úsporami na personálu získat na vyšší platy pro stávající tým Václava Klause.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video