Školní bufet v Malostranském gymnáziu (25. listopadu 2016).

Školní bufet v Malostranském gymnáziu (25. listopadu 2016). | foto: Yan Renelt, MAFRA

Bufetům s pamlsky pomůžeme, tvrdí ministerstvo. Trestat zatím nebude

  • 38
Ministerstvo školství zatím nebude trestat prohřešky proti takzvané pamlskové vyhlášce. Ta na základních školách a víceletých gymnázií zakazuje nabízet dětem potraviny, které nesplňují stanovené výživové hodnoty. Provozovatelé školních bufetů naopak dostanou od kontrolorů rady. O změnu vyhlášky nyní usiluje Potravinářská komora ČR.

Na přechodném období několika měsíců, po které bude sice dodržování předpisu kontrolováno, ale prohřešky se nebudou trestat, se dohodla ministryně školství Kateřina Valachová s ministrem zdravotnictví Miloslavem Ludvíkem (oba ČSSD). Provozovatelům školních bufetů naopak kontroloři poskytnou metodickou pomoc, informoval resort školství v tiskové zprávě.

TEST: Pamlsková vyhláška svazuje ruce svačinářům. Dětem však jídlo chutná

„To znamená, že kontroloři budou na místě vysvětlovat pracovníkům prodejen, bufetů a dalších zařízení, které konkrétní potraviny a z jakého důvodu jsou zakázané, a budou jim také navrhovat případná alternativní řešení. Jde nám především o zdraví dětí, nikoli o zájmy provozovatelů,“ uvedla Valachová s tím, že prohřešky, které se pamlskové vyhlášky týkat nebudou, budou posuzovány standardním způsobem.

Vyhláška, kterou se školy budou muset řídit od ledna, se v posledních týdnech stala terčem kritiky. Provozovatelé školních kantýn i ředitelé škol si stěžovali, že řada běžných potravin nevyhovuje parametrům, které stanovilo ministerstvo zdravotnictví. Proti tomuto předpisu vznikla i petice, kterou do úterý podepsaly víc než dva tisíce lidí.

Paskvil, říká o „pamlskové vyhlášce“ prodavač z bufetu na gymnáziu

Ludvík i Valachová však vyhlášku hájí a tvrdí, že plní svůj hlavní cíl: aby byl dětem znesnadněn přístup k nápojům a potravinám s vysokým obsahem cukru a tuků. „Vývoj řady zdravotních ukazatelů našich dětí, především tedy obezity, nás přímo zavazuje zakročit. Stát nemůže předepisovat rodičům, jak se mají stravovat jejich děti, může ale v zařízeních, které financuje, říci, co je zdravé,“ uvedl v tiskové zprávě ministr Ludvík.

Valachová doplnila, že období hájení, kdy nebudou udělovány sankce, potrvá maximálně několik měsíců. Obě ministerstva jeho konec oznámí s předstihem. „Nebude to ze dne na den. Určitě upozorníme provozovatele na jeho konec s určitým dostatečným předstihem. Jednáme také s ministerstvem zdravotnictví o tom, jak nejvíce usnadnit provozovatelům jejich práci,“ dodala Valachová.

Ministerstva nevyslyšela naše výhrady, kritizují potravináři

Proti pamlskové vyhlášce měla své výhrady Potravinářská komora ČR. Ministerstva školství a zdravotnictví je však nevyslyšela. „Upozorňovali jsme, že vyhovující potraviny nejsou dostupné, nebo nejsou za rozumnou cenu. Složky jako cukr, sůl a tuk plní v potravinách řadu technologických funkcí,“ uvedl předseda potravinářů Miroslav Toman.

Preferoval by zrušení vyhlášky, případně považuje za nutné znovu jednat o parametrech. Toman proto požádá o schůzku ministryni školství.

S tím, že povolený sortiment školních bufetů je velmi úzký, souhlasí nutriční terapeutka Květa Krajíčková, která hledala vhodné potraviny na zakázku jednoho velkoobchodu. Nevyhovují například ochucené mléčné výrobky, kompoty, snídaňové cereálie, většina pečiva, ochucené minerální vody či máslo. Dodržování vyhlášky by podle ní znamenalo zříci se pestrosti stravy.

Jiná výživová poradkyně Margit Slimáková ze státního programu Zdravá školní jídelna však vyhlášku hodnotí pozitivně. „V tomto kroku se skutečně státní úřady, lékaři i další profesionálové v oblasti zdravého životního stylu shodují, že uvedená vyhláška podporuje zdraví školáků. V žádném případě nemá za cíl rušení bufetů, pouze omezuje prodej potravin, které můžou neblaze působit na dětský organismus,“ uvedla.

O zrušení zákonného ustanovení o zákazu prodeje nezdravých potravin a nápojů ve školách i vyhlášky dlouhodobě usiluje Asociace ředitelů gymnázií. Její předsedkyně Renata Schejbalová je přesvědčena, že by ke zdravému stravování měli děti vést především rodiče. O sortimentu školních bufetů by podle ní měli rozhodovat ředitelé nebo školské rady. Schejbalová odhaduje, že kvůli vyhlášce může skončit zhruba polovina bufetů.

Pamlsková vyhláška? Hloupost, absurdita, říkají studenti:

27. listopadu 2016


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video