Pamětníci ghetta se sešli na Dni Izraele

Jihlava - Přednášky o významu díla skladatele Gustava Mahlera, historii židovské komunity i péči o židovské památky v kraji Vysočina byly součástí Dne Izraele v Jihlavě. Akce se uskutečnila v rámci čtrnáctidenního Mahlerova festivalu. Sešli se zde i pamětníci z terezínského ghetta. Izraelská velvyslankyně Erella Hadarová připomněla vznik a specifika židovského státu.

Židé na Jihlavsku žili od poloviny 13. století. O šest století později patřila zdejší komunita k nejpočetnějším na Moravě. Žila zde řada úspěšných podnikatelů i osobností společenského života, bohatá byla židovská spolková činnost. "Po holocaustu dnes židovskou komunitu v Jihlavě připomíná jen název ulice, hřbitov a pamětní desky," uvedl v přednášce historik Zdeněk Jaroš.

K nejvýznamnějším židovským památkám v kraji Vysočina patří unikátně zachovalé ghetto v Třebíči, které ministerstvo kultury loni nominovalo na zápis do seznamu světového dědictví UNESCO. "Ghetto mělo být za minulého režimu srovnáno se zemí," připomněl architekt Lubor Herzán. Po nákladné rekonstrukci sítí a komunikací je dnes v židovské čtvrti opravena většina ze 125 nemovitostí.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video