Ukázka, jak může vypadat aplikace pro „rozšířenou realitu“ na platformě Android.

Ukázka, jak může vypadat aplikace pro „rozšířenou realitu“ na platformě Android. | foto: Post Bellum

Kostel parašutistů je za rohem, ke gestapu tudy, poradí vám telefon

  • 3
Také se vám stane, že si při návštěvě zajímavého místa pomyslíte - kdyby tak ten strom, kříž či dům mohl vyprávět? Je čas zbystřit, přání se vám může splnit. Tedy pokud máte chytrý telefon. Ten vám nyní ukáže - a navíc i řekne - co zajímavého se dělo poblíž místa, kde se nacházíte.

Funguje to třeba takto: stojíte v Praze na Václavském náměstí. Dva nejbližší body, které se vám na displeji telefonu zobrazí, jsou Petschkův palác (cestou z náměstí k Hlavnímu nádraží) a kostel svatého Cyrila a Metoděje v Resslově ulici.

V paláci za války sídlilo gestapo. A v kostele svedli poslední boj s přesilou parašutisté, kteří předtím zabili zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. Letos od nejslavnější akce československého odboje uplyne 70 let.

Aplikaci připravilo sdružení Post Bellum, které také spravuje sbírku Paměť národa (seriál Příběhy 20. století můžete číst na iDNES.cz). "Texty, které zobrazí mobilní aplikace, jsou jiné než ve sbírce. Jsou čitelnější, srozumitelnější a kratší. Chceme zaujmout i mladou generaci," vysvětlil při představení projektu ředitel Post Bellum Mikuláš Kroupa.

Duch místa ve vašem telefonu

  • Aplikace určí polohu telefonu a ten pak zobrazí v elektronické mapě body s příběhy - "místa paměti" v okolí.
  • Kromě přečtení příběhu a prohlédnutí fotografií telefon přehraje jako audio přímo svědectví lidí, které zaznamenali dokumentaristé z Post Bellum.
  • Odkazy na stažení jsou na webu Paměti národa. Stažení je zdarma.

Pilotní verze pro systémy iPhone a Android obsahuje zatím patnáct příběhů, do konce roku jich má být tři sta.

"Zapojujeme další partnery a věříme, že během dvou let budou těchto bodů tisíce. Máme rok na to, abychom z této pilotní verze vytvořili, i s pomocí prvních uživatelů, populární aplikaci s rozšířenými funkcemi, kterou bude běžné mít zapnutou na výletě, stejně jako třeba v autobuse cestou do práce," uvádí vedoucí projektu Jan Polouček z Post Bellum.

Tvůrci chtějí výhledově systém nastavit tak, aby data do této malé "komunitní sítě" mohl přidávat každý. Editoři je pak zkontrolují a zveřejní. Na podobném principu získala úspěch známá internetová encyklopedie Wikipedia.

Míst s příběhy, které si zaslouží být vyprávěny, je v Česku mnoho. Očitých svědků, kteří zažili druhou světovou válku a komunistickou brutalitu, ale bohužel ubývá. O tom, jak vesnicí ustupovala německá armáda nebo jak komunisté zabavovali statkářům hospodářství, uslyšíme časem už jen ze záznamů.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video