Kostel St. Martyrs Armenian v syrském městě Deir ez-Zor

Kostel St. Martyrs Armenian v syrském městě Deir ez-Zor | foto: AshnagCreative Commons

Islamisté zničili památník genocidy Arménů, neodpovídal jejich víře

  • 672
Radikálové z Islámského státu zničili minulý měsíc křesťanský památník v syrském Dajr az-Zaur, který byl poutním místem Arménů. V areálu památníku byly pohřbené statisíce obětí genocidy. Radikálové obhajují útoky na památky tím, že stavby odporují výkladu islámu.

Radikálové tvrdí, že uctívání památek a hrobek je v rozporu s islámem, píše BBC. Militanti se zavázali, že svatyně budou ničit dál. Za poslední měsíce už tak zpustošili desítky muslimských, ale také křesťanských či židovských památek.

Křesťanský kostel v Dajr az-Zaur, který radikálové poničili ke konci září, měl zvláštní význam pro arménskou menšinu v zemi. V kostele byly uloženy ostatky obětí arménské genocidy a stal se památníkem tohoto prvního „moderního“ holokaustu (více o arménské genocidě čtěte zde). Po jeho zničení 21. září dopoledne se na sociálních sítích začaly objevovat fotky mapující rozsah škod.

27.září 2014 v 14:41, příspěvek archivován: 11.října 2014 v 09:56

ISIS have destroyed the Armenian Genocide Memorial Church in Deir ez-Zor http://t.co/qhpFZYC7zb pic.twitter.com/ou7JoD0mXe

Kostel sloužil i jako hřbitov a poutní místo křesťanů ze Sýrie i Libanonu. Od roku 2002 se k němu každý rok 24. dubna, tedy v den výročí začátku genocidy, vydávaly tisíce lidí na svatou pouť. V památníku je pohřbeno více než milion arménských a asyrských křesťanů, které na začátku století zavraždili turečtí muslimové.

Zapomenutý masakr

Turci začali Armény vyhlazovat 24. dubna 1915 a v následujících měsících Osmanská říše vyvraždila až jeden a půl milionu lidí. Turci se tak zapsali do historie prvním moderním holokaustem, jak uvedl kdysi Winston Churchill. „V tomto administrativním holokaustu se vylidnily celé oblasti,“ napsal slavný státník počátkem 20. let minulého století.

(vod)

„Toto místo má pro Armény zhruba stejný symbolický význam jako pro Židy Osvětim,“ napsal ve svém komentáři pro Lidové noviny brněnský politolog Tomáš Šmíd.   

Přesto se jeho zničení přešlo bez většího rozruchu. Své rozhořčení vyjádřil jen francouzský ministr zahraničí Laurent Fabius. „Odsuzuji zničení arménského kostela v Dajr az-Zaur, který má takový význam pro všechny Armény. Francie vítá závazek všech duchovních vůdců všech náboženství bojovat za toleranci a respekt ke svatým místům. Všechny památky by měly být vynechány z útoků,“ uvedl Armenpress jeho prohlášení.

Později se přidal i Úřad OSN pro lidská práva (OHCHR). „Odsuzujeme zničení kostela a dalších církevních institucí. Upozorňujeme, že duchovní a církevní budovy jsou pod zvláštní ochranou mezinárodního práva, které musí respektovat všichni,“ uvedl na tiskové konferenci na začátku října mluvčí OHCHR Rupert Colville. 

Dodal také, že dostatečný ohled k památkám nemají v Sýrii ani vládní síly, které za poslední měsíce poškodily několik historických a archeologických památek. 


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video