Italští policejní potápěči u vraku ztroskotané výletní lodi Costa Concordia

Italští policejní potápěči u vraku ztroskotané výletní lodi Costa Concordia (20. ledna 2012) | foto: Reuters

Palivo z Concordie odčerpá firma, která vyzdvihla ponorku Kursk

  • 20
Vlastník lodi Costa Concordia si na odčerpání paliva z překoceného kolosu najal nizozemské specialisty. Společnost Smit se záchrannými pracemi na moři zabývá už dlouho. Na kontě má například i vyzvednutí potopené ruské ponorky Kursk ze dna Barentsova moře před deseti lety.

Společnost sídlící v Rotterdamu by měla 2 300 tun paliva z  Concordie začít odčerpávat v nejbližších dnech. Nádrže jsou plné, protože loď krátce před havárií vyplula z města Civitavecchia na svou týden dlouhou okružní plavbu Středomořím.

Experti si přitom musí počínat s maximální obezřetností, protože loď ztroskotala v oblasti bohaté mořské fauny a únik paliva by znamenal přírodní katastrofu. Představitelé společnosti Smit celý proces objasnili novinářům na tiskové konferenci.

Nejdříve navrtají 17 po okraj naplněných nádrží lodě a vysoce viskózní mazut zahřejí, protože v chladnu ještě více zatuhl. Pak do nádrží napumpují vzduch nebo vodu a palivo tak vytlačí ven.

Dalším krokem pak bude loď z útesu na ostrově Giglio dostat pryč. Vlastník lodi ještě nerozhodl, komu zakázku za miliony dolarů zadá, experti se nicméně už nyní dohadují o možnostech vyproštění obří lodi o délce 290 metrů na délky a výšce 31 metrů.

Concordii nejspíš rozřežou, tvrdí expert

"Rozměry toho plavidla jsou nebývalé," řekl agentuře AP Hans van Rooij, bývalý šéf firmy Smit. Podle něj existují jen dvě možnosti: pokusit se Concordii obrátit zpět kýlem dolů, nebo ji na místě rozřezat na menší kusy a odvézt. Van Rooij ovšem pochybuje, že by se kolos, který váží 45 tisíc tun, podařilo opět narovnat.

"Byla by to nejlepší možnost a každý se k tomu bude upínat, ale pochybuji, že to bude výsledné řešení," domnívá se muž, který má nyní vlastní firmu a na záchranných pracích kolem lodi Costa Concordia se nijak nepodílí.

"Instrukce italských úřadů a přístavní správy jsou jasné: ta loď musí být odstraněna a je jen záležitostí vlastníka, jestli ji dostane pryč v celku, nebo po kouscích," domnívá se Kees van Lessen ze společnosti Smit.

Firma Smit se zabývá úklidem po námořních katastrofách desítky let a může tak těžit z bohatých zkušeností. Když se v srpnu 2000 potopila ruská jaderná ponorka Kursk, spojila se firma s další nizozemskou společností Mammoet Salvage a spolu 9 000 tun těžký stroj vytáhly.

Nizozemští experti nejdříve v hloubce 250 metrů robotickou pilou uřízli poškozenou příď ponorky. Pak do jejího trupu vyvrtali 26 otvorů, instalovali v nich speciální drapáky a ponorku vytáhli na hladinu, kde byla naložena na prám Gigant-4 a převezena do přístavu Murmansk.

MAPKA: Ztroskotání Costa Concordia

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video