Demolice hrozí i vesnici Susya, ve které žije 340 obyvatel. Izrael argumentuje tím, že obec leží na archeologickém nalezišti.

Demolice hrozí i vesnici Susya, ve které žije 340 obyvatel. Izrael argumentuje tím, že obec leží na archeologickém nalezišti. | foto: Reuters

Izrael vyhání palestinské beduíny. Chceme volnost, ne elektřinu, vadí jim

  • 74
Nejdřív je vystěhovali z Negevské pouště do vesnic na Západním břehu, nyní už nemohou být ani tam. Stovky palestinských beduínů musí do konce května opustit své domovy a přestěhovat se do nové obce s moderním způsobem života, o který nestojí. Palestinci se obávají vzniku dalších židovských osad a rozdělení jejich samosprávy na dvě části.

Začátkem května přišli do beduínské vesnice Abu Nuwar izraelští úředníci s jasným pokynem: „Do konce měsíce se zaregistrujte k převozu do nově budované obce, jinak přijedou buldozery a srovnají vaše domy se zemí.“

Vůdce beduínské komunity Daoud al-Jahalin připomíná, že izraelští vojáci poprvé donutili členy kmene jahalínů přestěhovat se už v roce 1951, kdy museli odejít z Negevské pouště. Nyní podle al-Džazíry musí opustit své domovy znovu. „Všichni Palestinci prožili Nakbu,“ připomíná al-Jahalin vznik státu Izrael v roce 1948, který Palestinci nazývají katastrofou. „Beduíni ji však zažívají každý den,“ doplnil.

Izrael neví, co s nebožtíky. Hloubí katakomby a staví věže mrtvých

Stejně jako dalších dvacet vesnic se Abu Nuwar nachází v centrální části Západního břehu mezi Jeruzalémem a židovskou osadou Maaleh Adumim. Sedm set beduínů bydlí ve sporné oblasti nazývané E1, kterou má Izrael plně pod kontrolou a zakazuje v ní Palestincům stavět.

Beduíni se mají přestěhovat do nově budované obce vzdálené jen necelý kilometr od Abu Nuwaru, ve které budou mít veškeré moderní služby - vodu, kanalizaci či elektřinu. Ty však beduíni nepotřebují a namítají, že v nové vesnici budou žít na mnohem menším území než dosud a jejich způsob života bude nenávratně pryč.

Mluvčí vládní organizace COGAT, která v rámci ministerstva obrany koordinuje aktivity v zemi, však rozhodnutí přestěhovat beduíny brání. „V místě jsou nelegální struktury. Příkaz k jejich destrukci byl vydán bez specifického data a je vyhlášen jako ultimátum,“ uvedla s tím, že plán na přesídlení beduínů vznikl ve spolupráci se zástupci beduínské komunity. To však al-Jahalin popírá.

Odchod beduínů spustí dominový efekt, bojí se Palestinci

Vystěhování beduínů podle Palestinců spustí dominový efekt a propojí izraelské osady do souvislého řetězce, který se táhne až k východnímu Jeruzalému. Palestinští politici a analytici se obávají, že se tím území samosprávy na Západním břehu rozdělí na severní a jižní část a zamezí to vzniku samostatného palestinského státu.

„Odsun beduínů je začátkem osidlování oblasti E1. Dosud se Izraelci drželi zpátky kvůli mezinárodnímu tlaku. Američané nechtěli, aby Izraelci dělali věci, které by mohly ohrozit (izraelsko-palestinská) vyjednávání. Ale s novou vládou, kterou tvoří pravicoví a extrémně pravicoví politici, očekáváme, že se tam brzy začne stavět,“ uvedl generální ředitel Občanské koalice pro práva Palestinců v Jeruzalémě Zakaria Odeh (o nové izraelské vládě jsme psali zde).

Dodal, že snahy vytvořit „větší jeruzalémský blok“ nejsou nic nového, plán je však podle něj jednostranný a nebezpečný. Izraelský záměr osídlit tuto oblast v minulosti zkomplikoval diplomatické vztahy mezi Izraelem a Spojenými státy.

Kromě obyvatel oblasti E1 se bude muset vystěhovat i zhruba tisíc beduínů z Negevské pouště. Celkem žije v poušti na jihu Izraele podle organizace Human Rights Watch asi osmdesát tisíc beduínů. „Jsou pro tuto zemi totéž, co je ryba pro moře,“ vysvětluje al-Jahalin s tím, že mezi beduíny jsou především pastýři, kteří jsou závislí na půdě.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video