Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Palestinský student ČVUT uvízl v Gaze

  3:42
Co všechno se může přihodit palestinskému studentovi pražské elektrotechniky na cestě domů a zpět do školy? Na rozdíl od jeho českých kolegů Alnouqu Hamadovi nehrozí zdržení v restauraci a cesta noční Prahou. Zato je nucen přespávat na zemi s kamenem pod hlavou či smlouvat s egyptskými a palestinskými úředníky.

Seznam osob, které mohou opustit pásmo Gaza, sestavují Palestinci ze Západního břehu Jordánu. | foto: Reuters

Příběh Alnouqa Hamady, jehož studium na pražském ČVUT hradí česká vláda, je typickým příkladem blízkovýchodní reality, kde člověku dennodenně komplikují život nejen teroristé, ale i politici a úředníci.

Alnouqova "cesta tam a ne zpátky" začala koncem loňského června, kdy se rozhodl, že navštíví Gazu. Po několika letech. "Viděl jsem v televizi reportáž, podle které se u egyptského přechodu do Gazy shromažďují Palestinci," vysvětluje Alnouq telefonicky z Gazy. "Půjčil jsem si od kamaráda peníze a vyrazil," dodává.

Káhira prý po dohodě s Izraelem zamýšlela otevřít pro Palestince z Gazy cestu domů. Nestalo se, a Alnouq proto uvázl na mezinárodním letišti v egyptském Al-Aríši, tedy městě, které leží nedaleko Gazy. A strávil zde stěží uvěřitelných 35 dní, kdy ho živily humanitární organizace, na jejichž matracích také spal...

Důvod? Egyptská (tedy arabská) vláda si nepřeje, aby sousední Palestinci (tedy Arabové) volně cestovali její zemí, takže je převáží z letiště autobusy až k hranici s Gazou. Pokud je přechod uzavřen, musí Palestinci zůstat na letišti. A čekat. Nebo se vrátit do země, odkud přicestovali, ale to Alnouq odmítl. Nakonec se dočkal možnosti vstoupit do Gazy, kde pak prožil několik šťastných týdnů s rodinou. Byl začátek srpna.

Arabští bratři? Odtud potud
Gaza patří k nejproblematičtějším územím i na notoricky neklidném Blízkém východě. Enklávu mezi Egyptem a Izraelem od loňského června ovládají radikálové z Hamasu. Extremisté bombardují Izrael, ale hrozí i Egyptu: proto přísné kontroly na hranicích.

Pokud Izrael zváží, že je nutné Gazu izolovat, stane se. I za cenu toho, že Palestincům dojdou léky, potraviny a cigarety. A jeden ze studentů ČVUT bude mít problémy začít poslední semestr svého studia v daleké Praze.

"Chybí tu benzin, vyšponované jsou i ceny potravin," říká Alnouq z Gazy, kde prý motorizované ambulance vystřídaly zvířecí povozy. Alnouq je u rodičů spokojen, ale shánět potraviny je prý "stále těžší". "Je jistě možné, že naše nařízení komplikuje život i těm, kteří se na teroru nepodílejí. Izrael ale ochranu životů svých občanů považuje za důležitou," říká izraelský diplomat, který si nepřál být jmenován.

A lze se tedy z izolované Gazy vůbec dostat? Seznam osob, které mohou opustit pásmo, sestavují Palestinci ze Západního břehu Jordánu. Ten ovládá umírněné hnutí Fatah, které loni s Hamasem prohrálo souboj o moc v Gaze. O lidech z pásma Gazy tak rozhodují úřady znepřáteleného tábora. Jako kdyby před desítkami let o cestách východoněmeckých občanů do zahraničí rozhodovala západoněmecká vláda.

Úředníci Fatahu navíc jsou – na rozdíl od německých kolegů – mnohem přístupnější korupci. K získání místa na seznamu je však třeba nejen peněz, ale i mocenských pák. Aby těch komplikací nebylo málo, konečné slovo mají Izraelci, kteří seznamy schvalují.

Dvanáct dní s úředníky a na mrazu
Alnouq se na seznam neprobojoval. "Byl jsem zoufalý a zvažoval jsem, že školy nechám," vzpomíná student, který se prý politikou nezabývá a "ani kameny (rozuměj na izraelské vojáky – pozn. red.) neházel".

Pak přišel 23. leden, kdy ozbrojenci náložemi a buldozery vytvořili mezi Egyptem a Gazou cosi jako improvizované přechody. Samozřejmě nelegální. Nadšení Palestinci se k sousedům vydali skoupit vše, co jim nadšení egyptští obchodníci za notně přemrštěné ceny nabídli.

Káhirská vláda pod tlakem muslimské veřejnosti nechala Palestince nějaký ten den nakupovat. Nikoliv ale cestovat, což brzy poznal Alnouq, který ucítil šanci a vydal se na pouť do Evropy. Egyptští policisté ho zadrželi před letištěm v Al-Aríši stejně jako ostatní Palestince, kteří měli podobný nápad.

Egypťané Alnouqa nepustili do Evropy přesto, že měl podle svých slov ještě platné potvrzení o dlouhodobém pobytu v Česku. "Egypťané chtěli jen nějaké potvrzení, že mám kam odletět, že mě v Česku přijmou – to jsem ale od českých úřadů nedostal," říká student.

Pražští diplomaté ovšem tvrdí, že i kdyby nějaké potvrzení pro egyptské policisty obdržel, stejně by mu nepomohlo. Podle jejich informací by mu k cestě přes egyptské úředníky pomohl jen evropský pas. Student se přesto nevzdával a pokusil se o nemožné: přesvědčit úředníky, že do Prahy prostě musí.

"Bylo to nejtěžších dvanáct dnů mého života: spal jsem před úřadem na zemi, místo polštáře kámen. A ta hrozná zima," říká Alnouq, který se nakonec musel vrátit do Gazy. Bylo to na začátku na Blízký východ mimořádně studeného února.

Šťastný konec? Snad ano
Celý příběh zřejmě skončí dobře. A to i proto, že Alnouq dostudovat opravdu chce, což osvědčil i tím, kolik lidí v Česku zmobilizoval on i jeho zastánci.

Jinak vstřícný děkanát jeho fakulty má z dotazů na Alnouqa už zjevně lehkou hrůzu. Proti nejsou ani čeští diplomaté. "Žádost podal a nevidím důvod, proč jí nevyhovět," míní Jiří Beneš z ministerstva zahraničí.

Také izraelští diplomaté naznačují, že proti Hamadově cestě do Prahy nic nemají. Stačí tedy se jen dostat na seznam, dočkat se otevřeného přechodu a peníze českých poplatníků pomohou jednomu Palestinci k lepšímu životu. Blízkovýchodní realitě navzdory.

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Doba míru je pryč, říká poradce premiéra Pojar

  • Nejčtenější

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Podvod století za 2,4 miliardy. Ortinskému hrozí osm let a peněžitý trest 25 milionů

29. dubna 2024  6:21,  aktualizováno  13:19

Luxusní auta, zlaté cihly, diamanty a drahé nemovitosti. To vše si kupoval osmadvacetiletý Jakub...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Rusové hlásí průlom fronty. Ukrajinská minela jim přihrála klíčové město

24. dubna 2024  11:40,  aktualizováno  15:50

Premium Jako „den průlomů“ oslavují ruští vojenští blogeři pondělní události na doněcké frontě, kde se...

Zemřel bývalý místopředseda ODS Miroslav Macek. Bylo mu 79 let

1. května 2024  12:58

Ve věku 79 let zemřel bývalý místopředseda ODS a federální vlády Miroslav Macek, bylo mu 79 let. O...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

NATO by Rusy porazilo, Putin má jedinou naději, řekl polský ministr zahraničí

26. dubna 2024  12:04

Rusko by se mělo bát Severoatlantické aliance, protože ho v případě střetu s ní čeká „nevyhnutelná...

Dvacet let dotací z EU. Přinesly zločiny, ale i vlaky, techniku a splavné řeky

2. května 2024

Premium Lázně, které nevznikly a je z nich night club nebo zdvihací most, který se nikdy nezdvihl. Česko...

Rus má imperialistické myšlenky. Ukrajinou nekončí, říká velitel v Donbasu

2. května 2024

Premium Doněcká oblast (od zpravodajů iDNES.cz) Vymlácená okna, ale i celé domy srovnané se zemí. Tak vypadá Doněck a celý průmyslový Donbas....

Zelenskyj odvolal šéfa kybernetické špionáže kvůli skandálu s bytem manželky

1. května 2024  22:26

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj odvolal šéfa kybernetického oddělení tajné služby SBU...

V Břeclavi na chlapce spadla branka, na následky zranění zemřel

1. května 2024

V Břeclavi ve středu v podvečer po úrazu na hřišti zemřel dvanáctiletý chlapec. Policie okolnosti...

10 nejčastějších podvodů na internetu: Dokážete ochránit sebe i svou rodinu?
10 nejčastějších podvodů na internetu: Dokážete ochránit sebe i svou rodinu?

V digitální éře, kde technologie proniká do všech aspektů našich životů, se také zvyšuje riziko podvodů. Od falešných e-mailů a inzerátů až po...

Natáčení Přátel bylo otřesné, vzpomíná herečka Olivia Williamsová

Britská herečka Olivia Williamsová (53) si ve čtvrté sérii sitcomu Přátelé zahrála epizodní roli jedné z družiček na...

Byli vedle ní samí ztroskotanci, vzpomíná Basiková na muže Bartošové

Byly každá z jiného těsta, ale hlavně se pohybovaly na opačných pólech hudebního spektra. Iveta Bartošová byla...

Autofotka: Sen z plakátů v kotrmelcích. Mladíček v tunelu rozbil Ferrari F40

Symbol italské nenažranosti se již skoro čtyři dekády pokouší zabít své řidiče. Jízda s Ferrari F40 bez posilovače...

Ukaž kozy, řvali na ni. Potřebovala jsem se obouchat, vzpomíná komička Macháčková

Rozstřel Pravidelně vystupuje v pořadu Comedy Club se svými stand-upy, za knihu Svatební historky aneb jak jsem se nevdala se...

Do Bolívie jsem odešla kvůli smrti rodičů, přiznala sestra Romana Vojtka

Mladší sestra herce Romana Vojtka (52) Edita Vojtková (49) je módní návrhářkou a žije v Bolívii. Do zahraničí odešla...