Palestinská správa požaduje okamžitý zásah USA

- Palestinská správa požádala USA o okamžitý zásah, který by zabránil krachu izraelsko-palestinské dohody. Jednání o ní izraelská strana pozastavila bezprostředně po dnešním pumovém útoku na jeruzalémském tržišti Machame Jehuda, při kterém zemřeli dva lidé a jedenadvacet jich bylo zraněno. Palestinský vůdce Jásir Arafat útok rozhodně odsoudil, bez ohledu na to, z jaké strany přišli extrémisté, kteří ho spáchali.

"Doufáme, že útok se nestane omluvou pro sabotáž mírové dohody," prohlásil Arafatův mluvčí Nabíl Abú Rudajná.
Podrobnosti o pumovém útoku
Dva lidé zemřeli a sedmnáct dalších bylo zraněno při pátečním pumovém útoku na největším jeruzalémském tržišti Machane Jehuda. Oznámila to místní policie. Izraelský vojenský rozhlas uvedl, že mrtví jsou pravděpodobně dva útočníci, kteří seděli v automobilu naloženém výbušninou. K útoku se anonymním telefonátem přihlásilo palestinské militantní hnutí Hamas. 
Podle informací agentury DPA najel na tržiště od třídy Jaffa automobil naložený výbušninou a explodoval.
Tržiště bylo v době výbuchu plné Izraelců nakupujících zásoby na šabat, který začíná s pátečním soumrakem a během něj jsou uzavřeny všechny izraelské obchody.
Tržiště Machane Jehuda zažilo podobný útok již v červenci 1997, kdy zahynulo patnáct lidí a stovka dalších byla zraněna. K tehdejšímu útoku se přihlásilo hnutí Hamas, které je proti izraelsko-palestinské mírovému procesu.
K výbuchu došlo v době, kdy se podruhé sešla izraelská vláda, aby jednala o ratifikaci izraelsko-palestinské mírové dohody z Wye Plantation. Izraelská vláda požaduje od Palestinců především rozhodné kroky proti muslimským teroristům výměnou za další území západního břehu předané pod palestinskou kontrolu.

Izraelsko-palestinská mírová dohoda
Po dvoudenním odkladu se v pátek sešel izraelský vládní kabinet, aby jednal a hlasoval o izraelsko-palestinské mírové dohodě uzavřené v americkém Wye Plantation. Zasedání vlády, které se podle odborníků může protáhnout až do pátku, izraelský premiér Benjamin Netanjahu třikrát odložil s odůvodněním, že očekává bezpečnostní záruky od palestinského vůdce Jásira Arafata.
Netanjahu může počítat se silným odporem ze strany ultrapravicových stran ve své vládní koalici, ale zdá se, že získá většinu pro ratifikaci dohody. Nejmenovaný izraelský oficiální činitel uvedl, že devět ministrů bude jistě hlasovat pro, čtyři budou určitě proti a další čtyři jsou zatím nerozhodnutí.
Zasedání vlády bylo svoláno poté, co podle vyjádření Netanjahuova úřadu dostal Izrael americké záruky, že palestinská správa zadrží 30 extremistů obviněných z účasti na protiizraelských útocích.
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu od úterý blokoval ratifikaci dohody s odůvodněním, že stále čeká na písemné závazky palestinské správy. Izrael včera také zveřejnil seznam třiceti Palestinců, z nichž dvanáct je údajně příslušníky bezpečnostních sil, jejichž zatčení palestinskou správou požaduje.
Podle dohody uzavřené 23.října má Izrael Palestincům odevzdat 13 procent území obsazeného západního břehu Jordánu. Palestinci naopak mají vypracovat a poté plnit plán boje proti palestinským extremistům, kteří jsou proti izraelsko-palestinským mírovým dohodám a násilím brání jejich naplnění.
Jak dnes informoval list Stern, izraelský ministr zahraničí Ariel Šaron očividně pracuje na dlouhodobém mírovém plánu pro Palestince. Měl by dovolit také návrat Palestinců, kteří uprchli ze země v době Šestidenní války v roce 1967, jak uvedl izraelský list Haarec. Palestinci požadují návrat všech uprchlíků z dob arabsko-izraelských válek po roce 1948, což Izrael dosud odmítal jako jistou cestu k zániku většinového židovského Izraele.

Vůdce Islámského hnutí odporu - Hamas, šejk Ahmad Yassin.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video