Palestinská osada, co se nevzdává. Susja čelí izraelským buldozerům

Palestinská osada, co se nevzdává. Susja čelí izraelským buldozerům | foto: Reuters

Palestinská osada, co se nevzdává. Susja čelí izraelským buldozerům

  • 404
Ničení palestinských vesnic na Západním břehu Jordánu je jedním z problémů nekončícího konfliktu Palestiny a Izraele. Jedna z osad se však nehodlá vzdát. Obyvatelé Susji na sebe strhli pozornost Evropské unie i Spojených států. Západní mocnosti za ně orodují přímo u izraelské vlády.

V kamenitém údolí Západního břehu Jordánu jsou lidé na život ve strachu zvyklí. Obyvatelé malé osady Susja však každým dnem mohou přijít o své domovy. Kdykoli se totiž mohou za horizontem objevit izraelské buldozery a osadu srovnat se zemí. Soustava stanů a chatrných obydlí se už stala předmětem mezinárodní diskuse.

Izrael vyhání palestinské beduíny. Chceme volnost, ne elektřinu, vadí jim

Palestinská osada se nachází hned vedle stejnojmenné izraelské vesnice. Izraelci nedaleko otevřeli také archeologické naleziště. Palestinci tvrdí, že právě v těchto místech se původně nacházela jejich osada. Předtím, než je izraelské úřady vyhnaly.

Palestinci izraelské úřady opakovaně žádají o povolení k výstavbě regulérních domů a „zlegalizování“ jejich osady. Izrael však povolení odmítá vydat, protože osada nemá infrastrukturu. Problémem je také to, že lidé, kteří zde žijí, nevlastní místní pozemky.

„Buldozery mohou přijet a vymazat tohle místo z mapy,“ vysvětluje Arik Ascherman z organizace Rabbis for Human Rights, která dlouhodobě bojuje za záchranu Susji. Připomíná, že tato osada byla v minulosti opakovaně ničena, lidé ji však vždy dokázali znovu vybudovat.

Pomáhá EU i USA

Nass’r Nawaja serveru CNN sdělil, že pokud se Izrael rozhodne osadu opět zničit, bez domova zůstane 150 Palestinců včetně 45 dětí. „Kam ty děti půjdou? Nebudou mít domov. To je složitá situace,“ myslí si.

Do sporu už zasáhla také Evropská unie a dobrodinci z celého světa. Německo například do Susji poslalo několik solárních panelů, které se místním starají o dodávky elektrické energie. „Susja je příkladem bezpráví, které se odehrává na Západním břehu,“ myslí si Robert Piper, koordinátor humanitární pomoci OSN pro palestinská teritoria. Dodává, že mezinárodní společenství by nemělo jen v tichosti přihlížet.

Evropská unie proto před pár týdny apelovala na Izrael, aby „zastavil své plány na přesun populace a demolici palestinských domů a infrastruktury“. Proti demolici osady se staví také Spojené státy. Susju navštívila konzulka Dorothy Sheaová. Mluvčí amerického ministerstva vnitra John Kirby pak prohlásil, že demolice palestinských vesnic a vyhnání Palestinců z jejich domovů uškodí už tak napjatým vztahům mezi oběma státy.

Nevzdáme se, tvrdí lidé ze Susji

Izraelský ministr vnitra Silvan Šalom však ubezpečuje, že blesková demolice palestinských osad nehrozí. Vše nejprve musí schválit příslušné úřady. „Pokud se něco takového stane, stane se tak samozřejmě až po autorizování příslušnými soudy. Pokud však k tomuto dojde, znamená to, že se nejedná o jejich půdu a neměli by na ní tedy pobývat,“ uvedl Šalom.

Izraelští úředníci se podle Šaloma již setkali s obyvateli osady, aby prodiskutovali možné alternativní řešení celé situace. Tím má být přesídlení Palestinců do jiného města. S tím však lidé ze Susji nesouhlasí a nehodlají se vzdát.

Pokud jejich osadu zničí buldozery, jsou odhodláni své skromné příbytky znovu postavit. „Kdykoli nám ji zničí, postavíme ji znovu. Postavíme stany a budeme zde i nadále žít. Jen nás to posiluje a dává odhodlání dál bojovat,“ říká aktuálně nezaměstnaný vyučený elektrikář Ázem.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video