Izraelský pravicový aktivista Jehuda Glick na archivním snímku. V pozadí Skalní...

Izraelský pravicový aktivista Jehuda Glick na archivním snímku. V pozadí Skalní dóm na Chrámové hoře v Jeruzalémě. | foto: Reuters

V Izraeli postřelili židovského aktivistu, úřady zavřely mešitu al-Aksá

  • 53
Izrael poprvé po 47 letech dočasně uzavřel mešitu al-Aksá v Jeruzalémě. K nezvyklému kroku se rozhodl po útoku na židovského aktivistu Jehudu Glicka, který bojuje za právo židů modlit se na Chrámové hoře. Policie Palestince podezřelého z útoku zastřelila. Palestinský vůdce Abbás uzavření mešity přirovnal k vyhlášení války.

Glicka postřelil neznámý útočník ve středu kolem půl jedenácté večer v Jeruzalémě. Pachatel izraelského aktivistu zasáhl do hrudníku a způsobil mu vážná zranění.

„Oběť byla urychleně převezena do nemocnice, je ve vážném stavu,“ řekl ve středu policejní mluvčí Micky Rosenfeld. „Je to pokus o atentát. Je to velmi vážné,“ uvedl pro list Jerusalem Post jeden z představitelů města, který si nepřál být jmenován.

Oficiální web radikální palestinské organizace Hamás útočníka identifikoval jako dvaatřicetiletého Moataze Hedžázího, který strávil jedenáct let v izraelském vězení a na svobodu se dostal v roce 2012, uvedla agentura Reuters. Podle izraelské tajné služby Šin Bet byl dříve členem organizace Islámský džihád, uvedl Haarec.

Podle svědků se snažil Glicka zastřelit před jeruzalémským střediskem Menachema Begina z jedoucího motocyklu ve chvíli, kdy si Glick nakládal věci do svého auta. Těsně předtím byl na konferenci o Chrámové hoře, kterou středisko pořádalo.

Glick je jedním z předních aktivistů, kteří podnikají návštěvy Chrámové hory ve východním Jeruzalémě a prosazují právo židů modlit se na tomto místě. Jde o oblast uctívanou jak židy, tak muslimy. Stojí zde dvě významné muslimské mešity a stával zde židovský chrám.

Útočníka policie zastřelila

Policisté místo činu zatarasili a celou noc po střelci pátrali. Když se ho ve čtvrtek ráno pokoušeli zatknout, začal po nich pálit. Při přestřelce Palestinec zemřel. „Protiteroristická jednotka obklíčila dům ve čtvrti Abú Tor, aby zatkla muže podezřelého z pokusu o atentát na Jehudu Glicka. Ihned po příjezdu na ně však začal střílet. Policisté palbu opětovali, střelili a zabili podezřelého,“ uvedl Rosenfeld.

Na posvátném místě na Chrámově hoře se nachází mešita al-Aksá, která je společně se Skalním dómem po saúdskoarabské Mekce a Medíně třetím nejposvátnějším místem islámu. 

Chrámovou horu spravuje islámská nadace. Také pro židy je však posvátným místem, kam sice smí chodit, z bezpečnostních důvodů jim však úřady nedovolují, aby se tu i modlili. Ty, kdo se o to pokusí, policie obvykle vyvede.

Mnozí rabíni mimo to hlásají, že by se židé měli od lokality původního Šalamounova chrámu držet dál. Místo bylo podle nich rituálně znečištěno a věřící by mohli nedopatřením šlápnout někam, kde je jim to podle judaismu zapovězené. Do samotné chrámové svatyně totiž obyčejný smrtelník nesměl vkročit (o tajných modlitbách židů na chrámové hoře čtěte zde).

Muslimové se ve čtvrtek nedostali do mešity

Muslimští věřící se ve čtvrtek ráno do mešity nedostali a modlili se na prostranství před ní. Izrael mešitu uzavřel naposledy v roce 1967, kdy během šestidenní války východní Jeruzalém obsadil. 

Palestinský vůdce Mahmúd Abbás prohlásil, že tím Izrael vyhlásil válku Palestincům a muslimům. Světové společenství vyzval k rychlému zásahu. Izraelský premiér Benjamin Netanjahu prohlásil, že Abbás jen přispívá ke stupňování napětí v Jeruzalémě. Zároveň nařídil i posílení policie v Jeruzalémě.

V Jeruzalémě panuje v posledních měsících velké napětí a střety palestinských demonstrantů s izraelskou policií jsou téměř na denním pořádku. Minulý týden došlo v centru města k incidentu, při kterém arabský řidič najel do lidí stojících na tramvajové zastávce a dvě osoby usmrtil. Izraelská policie v této souvislosti hovořila o teroristickém útoku, řidičova rodina označila incident za dopravní nehodu (více čtěte zde).


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video