Palestinci viní Izrael z porušení dohody

Ačkoliv Izrael hlásí, že podle dohody Izraelců a Palestinců o ukončení násilí na Blízkém východě otevírá hraniční přechody a ukončuje blokády měst, palestinský vyjednávač Saíb Irikát ho naopak viní z porušení této dohody. "Izrael chce zahubit palestinský národ a držet ho v obležení. Udržuje nás pod nesnesitelným tlakem," prohlásil palestinský ministr plánování a mezinárodní spolupráce Nabíl Šás. Izrael podle nich vojenské zátarasy kolem palestinských měst a vesnic nezrušil a některá palestinská města jsou stále zablokována.

S plněním závazků z egyptského Šarm aš-Šajchu však není spokojena ani druhá strana. Úřadující ministr zahraničí Izraele Šlomo ben Ami řekl, že si nemyslí, že "se situace zklidnila". "Osobně vidím v palestinské samosprávě velmi vážný vývoj, na nímž visí velký otazník. Kontroluje Arafat opravdu situaci?" řekl.

Násilnosti neutichají
Poblíž palestinského autonomního města Nábulus se odehrála pětihodinová přestřelka mezi židovskými osadníky a Palestinci. Do incidentu se vložila izraelská armáda, která nasadila tři vrtulníky, z nichž se vojáci snažili útočníky rozehnat. O život přišel jeden Palestinec, zraněno bylo pět dalších Palestinců a šest osadníků.

Mluvčí osadníků řekl, že zranění Izraelci se ocitli odříznuti na vrcholu kopce. Posádkám vrtulníků se prý podařilo evakuovat jen dva z nich. Velitelé prý zakázali vojákům použít rakety a dovolili použít pouze automatické pušky.

Další incident se odehrál poblíž Betléma, kde na velitelství palestinské policie vybuchl plyn používaný na vaření. Plynové bomby explodovaly v blízkosti muničního skladu; o život přišli dva policisté a osm bylo raněno. V budově velitelství je také Arafatova kancelář.

Izrael hlásí, že otevírá přechody a ukončuje blokády
Izrael otevřel hraniční přechod Karní mezi svým územím a pásmem Gazy pro převoz zboží. Toto je součástí úterní dohody Izraelců a Palestinců o ukončení násilí z egyptského Šarm aš-Šajchu. Už ve středu Izrael uvolnil některé mezinárodní přechody, ukončil blokádu sedmi palestinských autonomních měst a otevřel letiště v Gaze. Palestina pro změnu vyzvala ke zklidnění situace a znovu zatkla členy extremistického hnutí Hamas, kteří byli propuštěni minulý týden.

"Domnívám se, že začínáme vidět některý výsledky dohod ze Šarm aš-Šajchu," prohlásila americká ministryně zahraničí Madeleine Albrightová.

Poté, co Izrael ukončil ve středu blokádu sedmi palestinských autonomních měst na západním břehu Jordánu, mohou se nyní Palestinci volně pohybovat mezi městy Kalkílija, Tulkarm, Ramalláh, Nábulus, Jericho, Hebron a Džanín. 

Kromě ukončení blokády má Izrael stáhnout armádu na pozice před 28. zářím. V platnosti zůstává zákaz vstupu všech Palestinců, včetně dělníků, na území Izraele.

Hlavní závěr summitu, že oba znepřátelené tábory ukončí násilí, které si od 28.září vyžádalo už nejméně 105 životů, se zatím zcela plnit nedaří. Reportéři BBC hlásí, že potyčky se od konce summitu trochu zmírnily. Ve středu střety mezi izraelskými vojáky a Palestinci na palestinských územích pokračovaly, bylo několik zraněných, nikdo nebyl zabit.

Policejní důstojníci znepřátelených táborů jednali o závěrech summitu
Policejní důstojníci obou stran jednali ve středu o časovém rozvrhu plnění závěrů summitu. Podle izraelského mluvčího Nachmana Šaje běží 48hodinová lhůta k zastavení násilí stanovená v Šarm aš-Šajchu až od schůzky bezpečnostních činitelů a nikoli od ukončení summitu.

Napětí na Blízkém východě nepolevilo
Svědci informovali ve středu o napětí panujícím stále mezi Palestinci, kteří chtějí pokračovat v povstání. Izraelští vojáci použili slzný plyn proti demonstrantům v Erezu, na přechodu mezi pásmem Gazy a Izraelem. Demonstrace se konala i v Ramalláhu, kde byl dav rozehnán gumovými projektily.

Izraelský premiér Ehud Barak vydal armádě a policii rozkaz zastavit násilí a vyhnout se ztrátám na životech.

Palestinská správa se zavázala, že bude usilovat o uklidnění situace na palestinských územích podle podmínek dohodnutých při úterním summitu v egyptském Šarm aš-Šajchu. "Palestinská správa potvrzuje ... svůj závazek naplnit závěrečnou deklaraci summitu v Šarm aš-Šajchu, která vyzývá ke zřeknutí se všeho, co by mohlo vést k napětí a násilí, a bude usilovat o uklidnění situace," uvádí se v prohlášení správy.

Arabové odmítají závěry summitu
Arabové ovšem většinou výsledek summitu v Šarm-aš-Šajchu, který vyzval Izraelce a Palestince k ukončení třítýdenních násilností, neschvalují. Hned po summitu vyzývali radikální Arabové včetně Arafatova Fatáhu i extremistického Hamasu k pokračování v lidovém povstání (intifádě) proti Izraeli.

Egyptští radikálové chtějí zabít Baraka i Clintona
Egyptská armáda by neměla chránit amerického prezidenta Billa Clintona ani izraelského premiéra Ehuda Baraka a při jejich příští návštěvě v Egyptě by je měli vojáci zastřelit. V prohlášení zaslaném agentuře AFP to napsal vůdce egyptské fundamentalistické organizace Islámské seskupení Rifáí Táhá.

Vojáci prý měli Clintonovi a Barakovi střelit kulky do hlavy už při pondělním a úterním summitu v Šarm aš-Šajchu. "Doufali jsme, že bojovníci z řad důstojníků a vojáků nám zahřejí srdce a zabijí Baraka, Clintona i ty, kdo je přijímají a chrání. V Šarm aš-Šajchu se to nestalo, ale doufáme, že se to stane při jejich příští návštěvě Egypta," napsal Táhá.

Islámské seskupení se podle AFP v poslední době rozpadlo na frakce a Táhá už nepatří mezi hlavní vůdce. Skupina, která usiluje o svržení prezidenta Husního Mubaraka a o nastolení islámské vlády, se přihlásila k masakru 58 turistů v Luxoru v roce 1997; loni v březnu vyhlásila příměří.

Palestinsko-izraelský konflikt ohrožuje turistiku


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video