Palestinci se z Kypru rozjeli po Evropě

  • 46
Dvě letadla rozvážejí 12 palestinských radikálů, dočasně internovaných na Kypru, po Evropě. Vojenské letouny muže postupně vysadí v Řecku, Itálii, Španělsku, Irsku, Belgii a Portugalsku. Poslední ze třinácti radikálů zůstane na Kypru. Šest zemí Evropské unie se o rozdělení 12 Palestinců z betlémské baziliky Zrození Páně dohodlo v pondělí.

Palestinci nastoupili do letadel za silné asistence kyperské protiteroristické policie se psy vycvičenými na zjišťování výbušnin.  Tři z nich nastoupili do malého italského letounu typu Learjet, který odstartoval jako první. Dalších devět nasedlo do španělského dvoumotorového dopravního letadla.

Oba stroje čekaly od úterý na letišti v Larnace. Na palubě italského letadla jsou podle agentury ANSA tři Palestinci, které je připravena přijmout Itálie.

Jednoho z Palestinců přivezla na letiště sanitka. V úterý byl hospitalizován údajně kvůli žaludečním vředům. Ostatní byli na letiště dopraveni z hotelu, kde byli ubytováni.

EU se dohhodla v pondělí
Konečnou dohodu o rozmístění Palestinců oznámil v pondělí na Kypru zmocněnec Evropské unie pro Blízký východ Miguel Ángel Moratinos.

"Zbývající třináctý Palestinec zůstane na Kypru, dokud se ho neujme některý člen unie" uvedl španělský ministr zahraničí Josep Piqué, kteří odmítl upřesnit, kteří Palestinci do které země jedou.

Letadlo z Kypru nejprve zamíří do Atén, kde vysadí dva radikály, stejně jako při další zastávce v Římě. Dva muže přijme také Irsko. Ve španělské metropoli Madridu zůstane trojice Palestinců. Po jednom si Palestince rozdělí Belgie a Portugalsko.

Právě Portugalsko kritizovalo své partnery z Evropské unie kvůli nedostatku vzájemné solidarity. "Při jednání docházelo k situacím, kdy jedna země vypočítávala, proč by se Palestinci měli poslat k sousedům," řekl portugalský šéf diplomacie Antonio Martins da Cruz.

Země, které Palestince přijmou, je považují za svobodné občany, kterým umožnily vstup na své území z humanitárních důvodů. Budou moci pracovat a studovat. Radikálové budou pod policejním dohledem a nebudou moci cestovat do dalších zemí EU.

Kypr umožnil palestinským aktivistům dočasný pobyt od 10. května poté, co jim izraelská vláda povolila odjezd do zahraničí z Betléma. V obleženém chrámu Narození Páně drželi izraelští vojáci radikály v obklíčení čtyřicet dní.

Itálie se bude chovat k Palestincům jako ke kajícníkům
Itálie třem palestinským aktivistům poskytne povolení k pobytu maximálně na rok. Rozhodla o tom v úterý tamní vláda. Italský ministr vnitra Claudio Scajola zároveň upozornil, že přijatí Palestinci nebudou smět opustit přikázaná místa pobytu.

"To by pro ně automaticky znamenalo ztrátu ochrany italského státu," citovala ministrova slova agentura APA. Naproti tomu ale budou smět kdykoli opustit italské území, dodal Scajola.

V Itálii se Palestincům dostane od úřadů stejného přístupu jako korunním svědkům z řad mafie, takzvaným kajícníkům. Budou mít zajištěnu ochranu a dostanou novou, tajnou identitu.
 
Tři Palestinci, které Itálie přijme, mají přicestovat do Říma ještě v úterý večer. Z Kypru je přiveze italské letadlo. Na letiště v kyperském Larnace je dopraví španělský vojenský letoun, který zajistí ve středu ráno transport ostatních Palestinců do několika zemí EU.

Dva ze třinácti palestinských radikálů, jichž se dočasně ujal Kypr, odpočívají na balkoně hotelu Flamingo v Larnace. Jejich přijetím umožnil Kypr ukončit krizi kolem betlémské baziliky Zrození Páně.

, , ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video