Palestinci přijdou za atentáty o území

  • 52
Odveta Izraele za palestinský atentát v Jeruzalémě, kde zemřelo 18 lidí, dostala jasnější kontury. Vojáci začínají postupně obsazovat autonomní území pod kontrolou palestinské samosprávy. Izrael bude takto postupovat, dokud neustanou sebevražedné útoky. Jednotky už vjely do tří měst. Palestinci považují izraelský krok za pokus zablokovat obnovu mírového procesu.

Izraelské jednotky v rámci nové ofenzivy vjely do tří palestinských měst. Podle prohlášení kanceláře premiéra Ariela Šarona bude zábor území následovat po každém dalším atentátu.

Do Džanínu a sousedního uprchlického tábora přijeli s úmyslem zůstat několik dní. Součástí konvoje jsou obytné přívěsy a nákladní vozy s plošinami používanými při budování základen. Izraelští vojáci také nakrátko obsadili Nábulus, kde zatkli tři podezřelé radikály, a Kalkíliji, v níž vyhlásili zákaz vycházení a prohledávali domy.

Palestinská samospráva si myslí, že nový postup Izraele povede k dalšímu krveprolévání. "Plní se tak Šaronův tajný plán, který chce nahradit samosprávu vládou Izraele," míní dokonce palestinský ministr místní správy Saíb Irikát.

Kvůli hrozícím atentátům panuje v bezpečnostních složkách zvýšená pohotovost, zejména v Jeruzalému. Policie za poslední hodiny zatkla 1200 Palestinců, kteří neměli k pobytu v Izraeli povolení. Většina z nich bude vyhoštěna a někteří postaveni před soud.

Velitel palestinské bezpečnosti prohlásil, že když izraelská armáda operuje na palestinských zemích, nemohou palestinští policisté zatýkat osoby odpovědné za atentáty. Radikální skupiny zatím na výzvy, aby přestaly vysílat sebevrahy do Izraele, nereagují.

BLÍZKÝ VÝCHOD

Izrael obsazuje palestinská území

Arafat zreformoval samosprávu

Další články

Izrael mluví o deportaci palestinské vlády
Užší izraelská vláda rokovala o deportaci palestinské samosprávy. Mezi eventuálně deportované ale odmítla zařadit palestinského vůdce Jásira Arafata. Podle tajné služby by tím Izrael vyprovokoval nebezpečnou reakci palestinské strany. Ministr vnitřní bezpečnosti Uzi Landau ze strany Likud je však přesvědčen, že by Izrael měl svrhnout celou samosprávu a vyhostit všechny její členy.

Zpráva rozhlasu se o konkrétních jménech palestinských představitelů, kteří by měli být deportováni, nezmiňuje. Židovský stát reaguje úvahami o deportacích na úterní atentát, při němž palestinský sebevrah zabil v Jeruzalémě 18 lidí.

Odpovědnost za něj připsal Izrael samosprávě navzdory tomu, že její členové násilí na izraelských civilistech odsuzují. O atentátu a následných krocích Izraele čtěte ZDE.

Napětí zvyšuje stavba obranné zdi
Do ohně na Blízkém východě přilévá olej do ohně stavba zdi kolem západního břehu Jordánu, která má zabránit palestinským teroristům projít do Izraele. Palestinci hodili na policisty, kteří střeží dělníky při stavbě plotů, bombu. Nato se strhla přestřelka. Je to první incident u stavby, která vyvolává kritiku na celém světě.

Vojáci po střelbě útočníky pronásledovali k palestinskému autonomnímu městu Džanín. Nikdo nebyl zraněn. Stavební práce byly přerušeny. Incident se odehrál u arabské vesnice Kfar Sálim.

Izrael oficiálně zahájil stavbu asi 120kilometrového úseku v neděli. Val má v konečné fázi měřit 360 kilometrů a povede povětšinou po tzv. zelené linii na hranici Izraele a západního břehu.

Zeď vadí pravici a osadníkům
Proti stavbě je v Izraeli krajní pravice a všichni osadníci, kteří žijí v židovských osadách v Předjordánsku. Obávají se totiž, že se ocitnou na palestinské straně zátarasu odděleni od Izraele.

Izraelský premiér Ariel Šaron ujistil obyvatele pohraniční osady Alfej Menaše, že zeď osadu přičlení k Izraeli a povede tedy po jejím východním okraji. Právě toho se obávají Palestinci, kteří tvrdí, že Izraelci stavbu zneužijí k záborům pozemků, jež náležejí západnímu břehu.

Šaron Alfej Menaše navštívil, přičemž zdůrazňoval, že plot je výhradně bezpečnostní opatření proti teroristům. Reportér izraelského rozhlasu k tomu řekl, že Alfej Menaše se stane precedensem pro ostatní osady na linii, které se budou snažit dostat "před plot".

Izraelská pravice se obává, že zátaras bude považován za faktickou hranici budoucího palestinského státu, s jehož zřízením tato část obyvatel židovského státu nesouhlasí.

Čekání na Bushův návrh
Americký prezident George Bush se chystá přednést plán na řešení konfliktu a mimo jiné navrhnout Palestincům založení přechodného státu. Na Blízký východ má přicestovat také americký ministr zahraničí Colin Powell.

Bush své vystoupení odložil kvůli atentátu v Jeruzalémě. Podle izraelského nejmenovaného zdroje citovaného agenturou AFP je Bush kvůli projevu vystaven doma velkému tlaku a že není vyloučeno, že nevystoupí vůbec.

Bushův plán počítá se vznikem Palestiny v provizorních hranicích na čtyřiceti procentech území západního břehu Jordánu. Američané podle panarabského deníku Al-Haját chtějí, aby stát vznikl v takzvaných oblastech A a B západního břehu, tedy na teritoriu, nad nímž mají Palestinci buď plnou, nebo částečnou kontrolu.

Palestinci před ohlašovaným vystoupením Bushe ujistili, že nepřijmou stát bez definovaných hranic, které musejí odpovídat linii, jež dělila Izrael od arabských území pře válkou v roce 1967. Pro přechodný palestinský stát není ani Jordánsko a Egypt, jejichž nejvyšší představitelé se sešli v Ammánu.

Izraelský tank projíždí ulicí palestinského města Nábulus. Židovský stát oznámil, že za každý nový atentát obsadí kus palestinských autonomních území. (19. června 2002)

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video