Stavební materiál v izraelské osadě Ariel (26. září 2010)

Stavební materiál v izraelské osadě Ariel (26. září 2010) | foto: AP

Palestinci odmítají kvůli osadám pokračovat v mírových rozhovorech

  • 51
Palestinci odmítají pokračovat v mírových jednáních s Izraelem, dokud Tel Aviv nezastaví výstavbu v židovských osadách na Západním břehu Jordánu. Oznámil to mluvčí předsedy palestinské samosprávy Mahmúda Abbáse po schůzce výkonného výboru Organizace pro osvobození Palestiny.

"Náš postoj se nezměnil. Nebudeme jednat, dokud bude kolonizace pokračovat," prohlásil mluvčí Nabíl abú Rudajná po schůzce výkonného výboru OOP a vysokých představitelů Abbásovy strany Fatah.

"Vedení potvrzuje, že pokračování rozhovorů vyžaduje konkrétní kroky, v první řadě zmrazení výstavby v osadách," dodal mluvčí OOP Jásir Abid Rabbú. "Palestinské vedení činí Izrael odpovědným z maření rozhovorů," podotkl Rabbú, který přečetl prohlášení vydané po schůzce VV OOP.

Palestický předák Mahmúd Abbás.

Palestinští vedoucí činitelé prý nicméně budou pokračovat v konzultacích s týmem amerického zprostředkovatele George Mitchella a předloží své závěry na schůzce Ligy arabských států (LAS), mimořádně svolané na 8. října do Libye.

Nové přímé mírové rozhovory mezi Izraelci a Palestinci začaly 2. září po intenzivním diplomatickém tlaku Spojených států (více o mírových rozhovorech čtěte zde).

Palestinská strana si od začátku pro ně kladla jako podmínku zastavení výstavby v židovských osadách v Předjordánsku a požadovala prodloužení moratoria, které na výstavbu v listopadu vyhlásil izraelský premiér Benjamin Netanjahu.

Desetiměsíční moratorium vypršelo o půlnoci 26. září a Izrael je odmítl prodloužit. V některých osadách židovští osadníci stavební činnost obnovili, byť zatím v mírném rozsahu.

„Rozmražení“ výstavby v osadách

Konec moratoria kalí mírové rozhovory. Osadníci slaví

O záchranu mírových rozhovorů se od té doby snaží zejména americký emisar Mitchell a šéfka evropské diplomacie Catherine Ashtonová. Washington podle izraelských médií údajně Izraeli nabídl dalekosáhlé bezpečnostní záruky výměnou za prodloužení moratoria o 60 dnů. Netanjahu prý ale návrh odmítl.

Důvodem jeho neústupnosti je podle izraelského tisku obava ze ztráty vlivu ve vládní koalici, ovládané stranami prosazujícímu budování osad. Takové stanovisko ostatně sdílí i Netanjahuova vlastní strana Likud.

Mírové rozhovory

Současné přímé mírové rozhovory začaly 2. září díky diplomatickému úsilí USA. Zatím ale nepřinesly zásadní průlom v žádném ze sporných bodů. Egyptský prezident Husní Mubarak minulý týden navrhl tříměsíční prodloužení moratoria v osadách. Poskytlo by to podle něj dost času na vyjednání hranic budoucího palestinského státu a pak už by problém moratoria padl.

Židovské osady na okupovaném území tvoří velké bloky přiléhající k izraelské hranici a Izrael si je chce ponechat. Nabídnout za ně hodlá Palestincům územní kompenzaci.

Podle diplomatů, kteří byli rozhovorům přítomni, se k Mubarakově návrhu klonily i Spojené státy, ale Izrael na něj nepřistoupil. Premiér Benjamin Netanjahu však později naznačil, že je v otázce výstavby připraven na kompromis. Nevidí prý důvod stavět všech 20 tisíc naplánovaných bytů.

Abbás hrozí, že rozhovory ukončí, nebude-li moratorium prodlouženo. Přiznává ovšem, že je třeba v rozhovorech pokračovat, protože jiná cesta pro dosažení míru neexistuje.

Cílem mírových rozhovorů je vyjednání podmínek pro vznik palestinského státu, tedy o jeho hranice, hlavní město a uprchlíky v diaspoře. USA se domnívají, že na těchto otázkách se lze dohodnout do roka. Abbás i Netanjahu se mají scházet v prvních fázích jednání po 14 dnech.

zdroj: ČTK

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video