Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Ať na mír s Izraelem dohlédnou vojáci NATO, navrhují Palestinci

  14:23
Americká diplomacie má ještě zhruba dva měsíce na to, aby přivedla Izrael a palestinskou samosprávu k jednacímu stolu o mírovém uspořádání. Rýsuje se přitom možnost, že by na mír na palestinských územích dohlížely mezinárodní jednotky "třetí strany". Můžou to být vojáci NATO, navrhuje palestinská samospráva.
Izraelský voják prochází podél bariéry vytvořené okolo Západního břehu.

Izraelský voják prochází podél bariéry vytvořené okolo Západního břehu. | foto: Profimedia.cz

Možnost, že by na klid na palestinských územích na Západním břehu Jordánu dohlíželi vojáci NATO pod vedením USA, navrhl prezident palestinské samosprávy Mahmúd Abbás. 

Západní břeh Jordánu

Někdy také "Předjordánsko" je označení území na pravém břehu řeky Jordán. Do roku 1948 bylo součástí britské mandátní Palestiny. Pak oblast o rozloze zhruba 5640 km2 během izraelské války za nezávislost obsadilo tehdejší Zajordánsko, které Západní břeh 24. dubna 1950 anektovalo. Do roku 1967 bylo území součástí Jordánska. V takzvané "Šestidenní" válce obsadil Izrael a dodnes okupuje. Na území žije přes 2,6 milionů lidí, až 80 procent populace tvoří palestinští Arabové. Do dnešních dnů v oblasti vzniklo přes 240 izraelských osad. V těch a ve východním Jeruzalémě žije na půl milionu Židů.
Území od Izraele odděluje kontroverzní ochranná zeď, která má chránit izraelské civilisty před útoky radikálních islamistů z palestinského území. Po dokončení by celková délka bezpečnostní bariéry měla dosáhnout asi 760 km.

"Na dlouhou dobu a všude tam, kde chtějí, a to nejen na východních hranicích, ale i na západních hranicích, všude. Třetí strana může zůstat, aby uklidnila Izrael a chránila nás," nastínil Abbás během schůzky s šéfem americké diplomacie Johnem Kerrym.

Právě USA jsou nyní důležitým prostředníkem, přes kterého obě strany komunikují. "Smírčí mise" Johna Kerryho má však v dubnu skončit a do té doby by měla vzniknout platforma či návrh dohody, na níž budou Palestinci a Izrael v mírových rozhovorech a budoucím uspořádání dále stavět.

Kerry zatím připravuje klíčové principy, které by měly vést k mírové dohodě. Mezi ně by měl patřit bezpečnostní plán, původní hranice z roku 1967, uznání státu Izrael ze strany Palestiny a sdílení Jeruzaléma jako hlavního města obou států. Palestina by také nesměla mít svou vlastní armádu, ale jen policejní složky.

Například o uznání Izraele však Abbás nechce ani slyšet. Izraelští vojáci by však podle něj mohli na palestinské straně zůstat a to ještě dalších pět let. Za stejné období by ovšem museli noví izraelští osadníci palestinská území opustit. 

Nová mise, ale pro koho?

Pro Severoatlantickou alianci by to byla zcela nová mise. Ovšem možnost, že spojenečtí vojáci včetně třeba těch českých budou na klid skutečně dohlížet, je nejistá. Izraeli se totiž palestinský návrh příliš nezamlouvá. Premiér Benjamin Netanjahu nicméně účast třetí strany považuje za téma, které obě strany musí ještě promyslet. 

Západní břeh Jordánu

Západní břeh Jordánu

Podle českého velvyslance v Izraeli Tomáše Pojara se jako pravděpodobnější jeví nějaká mezinárodní kombinace s některými členskými státy NATO. Mise by se pak podobala například aktuálnímu nasazení mezinárodních jednotek MFO na Sinaji, které tam na základě dohody Izraele s Egyptem z roku 1979 dohlížejí na dodržování míru. A garantem by stejně jako na Sinajském poloostrově byly USA.

"Záleží na tom, jestli k nějaké dohodě dojde a jaká bude. Už nyní na palestinském území působí zahraniční experti a nelze v budoucnu vyloučit ani mezinárodní bezpečnostní misi, ve které budou hrát roli některé další země v čele s USA," konstatoval Pojar.

Podle expertů totiž Izrael pásmo palestinských území zcela do "cizích rukou" nesvěří. Alespoň prozatím. Chce mít jistotu, že hranice s palestinským územím bude z bezpečnostních důvodů stejně jako dnes prakticky neprostupná. Izrael také nikdy příliš neskrýval svou nedůvěru k mezinárodním mírovým misím jako třeba UNIFIL v Libanonu. Klíčový argument ze strany Izraelců je jasný: "když dojde na lámání chleba, kdo z třetí strany tam bude chtít umírat?"

Návrh takové bezpečnostní mise přitom není nijak nový. O vyslání mezinárodních sil včetně například vojáků z Jordánska už před lety diskutovali i tehdejší američtí a izraelští představitelé - prezident George W. Bush a premiér Ehud Olmert.

Palestinec se brodí sněhem ve městě Náblus na Západním břehu Jordánu.

Nynější šéf americké diplomacie John Kerry nijak neskrývá, že proces postupného ustavení a smíření obou států bude nějakou chvíli trvat. "Proto je proces rozfázovaný. Podle mého názoru je však nejdůležitější přesvědčit lidi, že konflikt může být ukončen a že existuje rámec, ve kterém bude řešení ukotveno," prohlásil po své aktuální cestě po Blízkém východě Kerry.

Nepřítelem je nestabilita

Podle ředitele Centra pro studium národní bezpečnosti Haifské univerzity v Izraeli Dana Schuftana je nyní pro Izrael velmi obtížené efektivně spolupracovat se svými sousedy a úspěšně vyjednat s Palestinou podmínky mírového uspořádání. "Blízká budoucnost pro Blízký východ je jen násilí a nestabilita," řekl Schuftan během své návštěvy Prahy.

Důvodem je rozšiřování radikálních názorů arabské veřejnosti a jejich zvyšující se vliv na politické rozhodování.

Podle Schuftana, jenž od sedmdesátých let působil jako poradce na izraelském ministerstvu obrany i zahraničních věcí, byl člen Izraelské národní bezpečnostní rady i poradcem politických lídrů, vojenských důstojníků a zpravodajských služeb evropských zemí a USA, se v současnosti právě kvůli nestabilitě regionu nedá významného posunu v izraelsko-arabském mírovém procesu vůbec dosáhnout.

I přesto by se podle jeho slov měl Izrael, za podpory USA na půdě OSN, právě ze Západního břehu stáhnout. Nikoliv však kvůli tomu, aby tak bylo dosaženo míru, ale protože si Izrael jako stát musí zachovat svou židovskou identitu a předejít tomu, aby se stal "dvounárodním" státem, jak navrhují zastánci izralesko-palestinského usmíření. Tedy, že by existovaly dva svrchované státy založené na hranicích z roku 1967 s určitými výměnami území podle současné struktury osídlení.

"Dvounárodní řešení nemůže fungovat - není tam s kým mluvit, mají jiné hodnoty, jiné priority," konstatoval Schuftan. Sám Izrael přirovnává k lednímu medvědovi. "Může se těšit z mínus dvaceti stupňů, protože to znamená, že se blíží jaro".

Vývoj izraelsko - palestinské hranice

Autor: , natoaktual.cz
  • Nejčtenější

Írán zaútočil na Izrael. Armáda zachytila většinu střel, pomohli spojenci

13. dubna 2024  20:38,  aktualizováno  14.4 8:54

Sledujeme online Írán vyslal na Izrael desítky bezpilotních letounů a také rakety. Je to odveta za útok na íránský...

Moderní lichváři připravují o bydlení dlužníky i jejich příbuzné. Trik je snadný

18. dubna 2024

Premium Potřebujete rychle peníze, pár set tisíc korun a ta nabídka zní lákavě: do 24 hodin máte peníze na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ženu soudí za sex se psem i zneužívání syna a vnuka. Byla to terapie, hájí se

15. dubna 2024  12:28,  aktualizováno  13:33

U Krajského soudu v Ústí nad Labem začalo projednávání případu dlouhodobého sexuálního zneužívání,...

Rusové zničili Ukrajině elektrárnu, Polsko kvůli útokům vyslalo stíhačky

11. dubna 2024  8:15,  aktualizováno  12:37

Sledujeme online Rusko v noci na čtvrtek podniklo rozsáhlý útok na energetickou infrastrukturu ve čtyřech...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Z léta opět do mrazů. V příštím týdnu bude i sněžit, varují meteorologové

11. dubna 2024  16:11

Léto se ještě zdaleka neblíží. Upozorňují na to meteorologové a dodávají, že podle všech modelů do...

USA vetovaly palestinskou žádost o plné členství v OSN. Hamás to odsoudil

19. dubna 2024  6:40,  aktualizováno  6:44

Spojené státy v pátek svým vetem v Radě bezpečnosti zablokovaly palestinskou žádost o plné členství...

V Íránu se ozvaly exploze. Podle Američanů zaútočil Izrael, ten to nepotvrdil

19. dubna 2024  6:17

Ve středoíránské provincii Isfahán se v pátek ráno ozvaly exploze, podle íránských médií se jednalo...

Poslanci změní vodní zákon v reakci na ekologickou havárii na Bečvě

19. dubna 2024  5:40

Změnu vodního zákona, která má snížit rizika havárií na řekách, budou v pátek schvalovat poslanci....

Česko bez výjimky, ujištěním navzdory. Co přesně stojí v migračním paktu

19. dubna 2024

Premium Evropská unie schválila migrační pakt a od roku 2026 budou muset jednotlivé státy přijmout svůj díl...

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by použil tester, nebo...