Bývalá americká ministryně zahraničí Condoleezza Riceová

Bývalá americká ministryně zahraničí Condoleezza Riceová | foto: ČTK

Palestinci by mohli žít v Jižní Americe, navrhovala prý šéfka diplomacie USA

  • 159
Někdejší americká šéfka diplomacie Condoleezza Riceová navrhovala, aby se Palestinci odstěhovali do Jižní Ameriky. Třeba do Chile nebo Argentiny. Ukázaly to dokumenty, které od pondělí zveřejňuje katarská televize Al-Džazíra s britským listem Guardian.

Spojené státy před třemi lety navrhly vskutku radikální řešení letitého izraelsko-palestinského konfliktu. Ministryně zahraničí tehdejšího prezidenta George W. Bushe přišla s nápadem nabídnout palestinským uprchlíkům půdu v Jižní Americe.

STĚHOVÁNÍ NÁRODŮ

Takové plány se v dějinách objevují čas od času. Kupříkladu koncem 19. století se palčivou otázku vlastní země pro židovský národ snažil vyřešit vídeňský novinář a zakladatel sionismu Theodor Herzl. Ve spisu Židovský stát navrhoval vybudovat pro Židy žijící v různých diasporách po celém světě svatou zemi kromě Palestiny i třeba v Argentině.

O několik let později přišel s obdobnou myšlenkou, ač v jiném duchu, i Adolf Hitler. Přes čtyři miliony Židů chtěl vystěhovat na východoafrický ostrov Madagaskar. Oblast měl spravovat německý guvernér za peníze francouzských bank.

A Češi dnes mohli mluvit portugalsky, kdyby před 70 lety vyšel plán zlínského obuvníka Jana Baťy. Ten prý v dobách protektorátu vážně zjišťoval, kolik by stálo přemístit deset milionů občanů do Brazílie.

"Možná budeme schopni najít země, které by v tomto ohledu mohly přispět, kupříkladu Chile nebo Argentina," citoval Guardian z odtajněných palestinských dokumentů, které od pondělí zveřejňuje katarská televizní stanice Al-Džazíra. Hlavní palestinští vyjednavači je však označují za lživé. (více o dokumentech zde)

Condoleezza Riceová prý tato slova pronesla v červnu 2008 těsně po začátku schůzky amerických, izraelských a palestinských vyjednavačů.

S ostatními účastníky debaty, která se konala v Berlíně, jednala o mezinárodních fondech pro podporu palestinských uprchlíků. Z Izraele jich po roce 1948 uprchlo přes 750 tisíc.

Návrh usadit Palestince zrovna v Chile nebo Argentině měl svá opodstatnění. Argentina disponuje ohromným oblastmi, které takřka nikdo neobývá, a v Chile žije nejpočetnější menšina Palestinců v Latinské Americe.

V minulosti se do země s více než 16,5 miliony obyvatel přestěhovalo asi 200 tisíc Palestinců, většinou ale alespoň částečně finančně zabezpečených křesťanů. Na jaře 2008 chilské město La Calera navíc přijalo 117 palestinských uprchlíků z Iráku.

Řešení konfliktu

Přestěhovat Palestince tisíce kilometrů od svaté země byl jedním z mnoha nápadů, které se objevily od zahájení mírového procesu na Blízkém východě. Ani dvacet let od první schůzky v Madridu (v říjnu 1991) ale proces příliš nepokročil.

Loni v srpnu byly přímé mírové rozhovory znovu obnoveny, ustrnuly však na sporné otázce výstavby židovských osad ve východním Jeruzalémě. (o zahájení rozhovorů)

Nalezení řešení, které by ukončilo izraelskou okupaci palestinských území započatou v roce 1967 a vyústilo by v ustavení nezávislého, demokratického a životaschopného palestinského státu žijícího bok po boku v míru a bezpečnosti s Izraelem a ostatními sousedy, pořád vázne.

Stále se nedaří vyřešit několik palčivých otázek, na nichž se Izrael a Palestinci neumějí dohodnout - Jeruzalém coby hlavní město, podoba příštího nezávislého palestinského státu, osud židovských osad v Předjordánsku a právě i řešení problému palestinských uprchlíků.

 


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video