Palestina se rozloučila s Husajním

Tisíce Palestinců se přišlo v Jeruzalémě rozloučit s blízkým spolupracovníkem jejich vůdce Jásira Arafata Fajsalem Husajním. Koordinátor pro otázky Jeruzaléma ve čtvrtek zemřel na infarkt. Akci provázely na místní poměry drobné incidenty, které nevyvolaly větší násilnosti. Palestinci obvinili Izrael, že přispěl k zhoršení Husajního zdravotního stavu.

Palestinský koordinátor pro otázky Jeruzaléma ve čtvrtek podlehl infarktu, když se v Kuvajtu účastnil nevládní konference o krizi na Blízkém východě. Husajního cesta byla první návštěvou vysokého palestinského činitele v zemi od irácké okupace v roce 1990.

Arafat ve čtvrtek v Bruselu řekl, že Husajní trpěl slabostí srdce a že květnový zásah slzným plynem vůči Palestincům demonstrujícím proti Izraeli zhoršil jeho stav. Izraelský mluvčí toto tvrzení označil za snahu vyvolávat jen další nenávist a násilí.

"Není to poprvé, co Arafat, nebo některý člen jeho rodiny, používá takovýchto směšných lží, jako mělo být používání toxických plynů a jiných jedů způsobujících smrt Palestinců Izraelem," řekl mluvčí izraelského premiéra Ariela Šarona.

Na hradbách zavlály palestinské vlajky
Účastníci zhruba dvacetitisícového pohřebního průvodu vyvěsili palestinské vlajky na hradbách starého města. Podpálili ve staré části Jeruzaléma židovský obchod, poškodili policejní stanoviště a několik z nich se snažilo vniknout i do domu izraelského premiéra Ariela Šarona.

Z pohřebního průvodu směřujícího k Chrámové hoře u mešity Al-Aksá, třetího nejposvátnějšího místa islámu, kam bylo uloženo Husajního tělo, létaly také kameny na modlící se židy u Zdi nářků. Zničeno bylo také několik bezpečnostních kamer a spáleno několik izraelských vlajek.

Navzdory těmto incidentům izraelské bezpečnostní síly proti Palestincům fakticky nezasáhly.

Na pohřeb přijel i Arafat
Palestinský vůdce Jásir Arafat zkrátil o několik hodin návštěvu Belgie. V pátek brzy ráno přiletěl do jordánského Ammánu, aby se mohl zúčastnit pohřbu svého blízkého spolupracovníka.

Tělo převezl do Ramalláhu vrtulník
Husajního mrtvé tělo převezl jordánský vojenský vrtulník do Ramalláhu na západním břehu Jordánu.

Na Chrámové hoře leží Husajního ostatky vedle jeho otce. Ten je pro Palestince symbolem boje proti Izraeli. Zahynul totiž v boji o Jeruzalém z roku 1948 v první izraelsko-arabské válce.

Palestinci považují Husajního smrt za ztrátu
Palestinci označují Husajního úmrtí za ztrátu. "Byl to opravdový vůdce, skromný a vlídný," řekla o něm přední činitelka Palestinců, Hanán Ašrávíová.  Fajsál Husajní, jehož snem bylo ustavení Východního Jeruzaléma coby hlavního města palestinského státu, byl vždy Izraeli silným protivníkem. Někteří židovští politici ho považovali za seriózního partnera.


Fajsál Husajní
Šedesátiletý představitel umírněných Palestinců byl jednou z nejvýraznějších osobností posledních 20 let. Byl jedním z hlavních vůdců první palestinské intifády v letech 1987-1993. V 80. letech byl Izraelci opakovaně vězněn za pobuřování. V roce 1991 vedl palestinskou delegaci na historická blízkovýchodní mírová jednání v Madridu. Od roku 1993 působil v pozici hlavního palestinského koordinátora pro Jeruzalém v takzvaném Orient Housu.  Od května 1994 byl členem palestinské autonomní vlády. V dubnu 1996 se dostal i do vedení Organizace pro osvobození Palestiny. Přes 30 let byl jedním z Arafatovým nejbližších spolupracovníků.

Tisíce Palestinců se zúčastnilo v Jeruzalémě pohřbu palestinského koordinátora pro otázky Jeruzaléma Fajsala Husajního, který zemřel 31. května na infarkt, 1. června 2001

Tisíce Palestinců se zúčastnilo v Jeruzalémě pohřbu palestinského koordinátora pro otázky Jeruzaléma Fajsala Husajního, který zemřel 31. května na infarkt, 1. června 2001

Spolupracovník palestinského vůdce Jásira Arafata Fajsal Husajní. Ten zemřel ve čtvrtek v Kuvajtu, kde se měl jako koordinátor pro otázky Jeruzaléma zúčastnit nevládní konference o Blízkém východě, 1. června 2001


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video