Bývalý ředitel Vojenského zpravodajství Ondrej Páleník opustil vazební věznici

Bývalý ředitel Vojenského zpravodajství Ondrej Páleník opustil vazební věznici v Olomouci v pátek 19. července před polednem. | foto: Tomáš Frait, MF DNES

Zpravodajci obvinění v kauze Nagyová podali ústavní stížnost

  • 21
Právní zástupci vojenských zpravodajců Ondreje Páleníka a Jana Pohůnka se obrátili na Ústavní soud. Muži obvinění v kauze Nagyová se domáhají práva na spravedlivý proces a tvrdí, že bylo rozhodování odňato zákonnému soudci.

Policie tvrdí, že Jana Nečasová (dříve Nagyová) u Vojenského zpravodajství zadala sledování Radky Nečasové a dalších dvou lidí. Obvinila proto šéfa zpravodajství Ondreje Páleníka a jeho nástupce Milana Kovandu. Třetím obviněným je jejich podřízený Jan Pohůnek.

Dva z nich se nyní obrátili na Ústavní soud, že byl porušena jejich práva daná ústavou i Listinou základních práv a svobod. Vadí jim zejména, že nebyli jako nositelé státního tajemství řádně poučeni podle zákona. Další výtka směřuje k tomu, že jim bylo odňato právo, aby o nich rozhodoval zákonný soudce.

Obhájci si uvědomují, že dozor byl z pražského vrchního státního zastupitelství na olomoucké přenesen kvůli podezření, která se mají týkat bývalého žalobce Libora Grygárka. Podle nich se to ale netýká té části, ze které jsou obviněni vojenští zpravodajci.

"Z vyšetřovacího spisu, ve vztahu ke stěžovateli nebyl vůbec žádný důvod přesouvání dozoru nad vyšetřováním," stojí ve stížnosti. Podle nich je tak jednoznačně příslušné Obvodní státní zastupitelství pro Prahu 1.

Netýká se to jen zastupitelství, ale i soudů. Kvůli přesunutí totiž o vazbě rozhodoval ostravský a nikoli místně příslušný pražský soud. Verdikt tak je nezákonný, píší ve stížnosti.


Video