Zhruba 80 procent lesních požárů zaviní neopatrní lidé. Ilustrační foto

Zhruba 80 procent lesních požárů zaviní neopatrní lidé. Ilustrační foto | foto: HZS - Radek Krahulík

Pálení čarodějnic v suchu se může prodražit

  • 13
Dnešní filipojakubská noc působí hasičům vrásky. V současném suchém počasí se obávají zvýšeného počtu požárů. Rozdělávání tradičních ohňů se však může prodražit i lidem. Na pokutách za nedovolené pálení mohou zaplatit až 15 tisíc korun.

Jen za uplynulý pátek a víkend hasiči likvidovali každý den přes 140 požárů. Sobotních 148 zásahů je přitom téměř trojnásobkem celoročního průměru.

Oproti březnu jsou požáry dvakrát častější a zhruba polovina z nich padá na vrub právě požárům v přírodě.

"Za 29 dní měsíce dubna bylo zaznamenáno 3639 požárů, což je více než v únoru a březnu dohromady," říká mluvčí Hasičského záchranného sboru Petr Kopáček.

Rozdělávání ohně je v takových suchých obdobích značně rizikové. Ti, kdo lpějí na zakládání tradičních ohňů u příležitosti dnešní filipojakubské noci, by proto měli být obezřetní a dodržovat přísná pravidla.

Vatry se mohou prodražit
Stejně přísné jsou totiž i postihy, které za způsobení požáru hrozí.

Za kouření či udržování ohně v lese se účtuje celoročně pokuta až 15 tisíc korun. Vypalování trávy a porostů je také nelegální, může přijít až na 25 tisíc.

Ještě více může na pokutě zaplatit ten, kdo spaluje pneumatiky. Ačkoli je to činnost při pálení čarodějnic oblíbená, zákon ji trestá pokutou ve výši až 150 tisíc korun. Pneumatiky totiž obsahují chemické látky, které mohou poškodit lidské zdraví a ničí i životní prostředí.

Otevřený oheň by navíc vždy měl být dostatečně daleko od okraje lesa - zákon předepisuje vzdálenost 50 metrů.

Obzvláště pálení "čarodějnických ohňů" by mělo být předem nahlášeno příslušnému sboru hasičů. Zanedbání této povinnosti přijde pořadatele na 500 tisíc korun.

Čarodějnice

Zákaz na Ústecku
Kromě obecně platných nařízení si může každá obec pálení odpadů řídit vlastní závaznou vyhláškou.

Stejně tak si může podmínky pro spalování hořlavých látek na volném prostranství upravit i krajská samospráva.

Touto cestou se jako první vydal například Ústecký kraj, který na svém území vyhlásil až do odvolání stav zvýšeného nebezpečí vzniku požárů.

Lidé tak nesmějí na volném prostranství nic spalovat, 50 metrů od lesa je zakázáno kouřit či rozdělávat ohně a zábavní pyrotechnika se mimo městskou zástavbu nesmí používat.

Kraj se ke kroku odhodlal kvůli zvýšenému počtu požárů vzniklých vlivem sucha.

Před požáry v lesích varují i Lesy ČR. "Nabádáme všechny návštěvníky lesa, aby se zdrželi rozdělávání ohňů v blízkosti lesa a zvláště pak u lesních porostů. S ohledem na současné sucho by mohlo dojít ke vzniku rozsáhlých lesních požárů," říká generální ředitel Lesů ČR Jiří Holický.

Požár bývalého podniku Škoda v Českých Budějovicích.

Myslí i na zvěř
Sucho a nedostatek srážek trápí i myslivce. Ti se proto po dohodě s majiteli pozemků snaží budovat napajedla, která by byla pro zvěř zdrojem pitné vody. A to buď formou koryt, nebo díky tzv. fóliovým nádržím.

Jiří Šilhan z Českomoravské myslivecké jednoty přiznává, že největší komplikací přitom nejsou vysoké náklady, ale vandalismus některých lidí. "Je překvapivé, že se stále častěji i napáječky, stejně jako ostatní myslivecká zařízení, stávají terčem vandalismu. Mnohá žlabová napajedla jsou rozbíjena a fóliová záměrně propichována," říká Šilhan.

Duben nejsušší za 46 let
Současné sucho je nezvyklé, běžně se s ním totiž setkáváme až v letních měsících - od června do srpna či září, tvrdí Jan Danihelka z Českého hydrometeorologického ústavu.

"Letošní duben je nejsušší od roku 1961 a třetí nejteplejší od roku 1961," doplňuje ho jeho kolega Marjan Sandev. Podle něj by mohly první srážky přijít na jihu území ve čtvrtek, další o víkendu.

"Budou to ale spíše jen přeháňky. Pršet by mohlo více až na začátku příštího týdne," dodává Sandev.

Ačkoli sucho trvá už dlouho, situace na povrchových tocích i na stavu podzemní vody není ještě dramatická. "V létě 2003 to bylo daleko horší," říká Jan Danihelka. Připouští ale, že vše závisí právě na množství srážek v příštích dnech a týdnech.


Filipojakubská noc

Lidová zvyklost slavnostně pálit ohně poslední dubnový večer pochází už z pradávných dob.

Původně pohanský zvyk, související s ukončením zimy a  příchodem jara, převzala později křesťanská kultura.

O filipojakubské noci z 30. dubna na 1. května mají údajně zlé síly větší sílu než jindy - proto se "pálí čarodějnice", které ztělesňují zlou moc.

Ohně, které se na ochranu před nimi zapalují, mají mít naopak symbolický význam ochrany úrody a celého hospodářství před neúspěchem.



Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video