Palác byl prvním poštovním úřadem

Malá Strana - Rodinným sídlem Lichtenštejnů, prvním pražským poštovním úřadem, vojenským objektem i marxisticko-leninskou školou býval v minulosti Lichtenštejnský palác, jehož klasicistní průčelí naproti chrámu svatého Mikuláše vévodí horní části Malostranského náměstí. V současné době je palác sídlem Hudební akademie múzických umění a je i častým místem veřejných koncertů.

Domy na tomto místě byly zakládány již v době vzniku Malé Strany ve druhé polovině 13. století, ovšem několikrát v minulosti byla jejich existence ohrožena. Bylo to hlavně v období husitských válek, kdy byly malostranské domy ničeny ze strategických důvodů, a především pak v roce 1541, kdy tu při velkém požáru lehlo téměř dvě stě domů popelem. Od osudného ohně je také možné datovat stavební historii paláce, i když některé dosud zachované části - například zbytek hranolové věže na jižním konci budovy - jsou mnohem starší.

Výstavné měšťanské domy, které tu stávaly stejně jako jinde na Malé Straně, po požáru ustoupily šlechtickým rezidencím. Tehdejší Lichtenštejnský palác vznikl na tomto místě v 16. století jako první velká barokní stavba v metropoli. O něco později se stavební zájem přenesl do sousedního Hartigovského paláce, který dnes tvoří s Lichtenštejnským jeden stavební celek.

Dnešní raně klasicistní průčelí, jež v tomto duchu sjednotilo všechny různorodé části objektu do Malostranského náměstí a Nerudovy ulice, nechal vytvořit Alois z Lichtenštejna architekta Matěje Hummela při příležitosti korunovace Leopolda II. v roce 1791. Lichtenštejnové palác prodali začátkem 19. století, kdy přesídlili do Vídně. Od druhé poloviny tohoto století objekt sloužil zemskému velitelství.

Počátkem devadesátých let minulého století začala rekonstrukce obou paláců zdevastovaných různými uživateli, kteří se tu v průběhu staletí vystřídali. Pro ateliér architekta Pavla Kupky byla o to složitější, že se musely najít kompromisy mezi respektem k památce a charakterem jejího budoucího, velmi specifického využití pro hudební zkušebny, taneční sály a posluchárny. Některá řešení se rodila v průběhu stavby, jak byly odkrývány jednotlivé fragmenty starších staveb uvnitř paláce.

Nástupní schodiště dostalo novou balustrádu podle návrhu sochaře Karla Nepraše, který je také autorem sedmadvaceti kovových patníků před palácem. Ty připomínají smutnou epochu českých dějin, kdy v předvečer nechvalně známé popravy hlavních vůdců protihabsburského stavovského povstání 20. června 1621 přišli příbuzní odsouzenců před palác, kde pobýval tehdejší místodržící a hlavní iniciátor konfiskací Karel z Lichtenštejna, a v pokleku prosili o milost pro své blízké. Ani tento potupný akt však Lichtenštejna neobměkčil a na druhý den klidně přihlížel exekuci na Staroměstském náměstí.

Během poslední rekonstrukce umístili také architekti v paláci nové varhany, a to do velkého sálu Bohuslava Martinů. Dalším přínosem rekonstrukce je řešení dvorů a komorní zahrady, které nechalo vyniknout původním prvkům, například staré studni. Ve sklepních prostorách paláce bylo před nedávnem otevřeno divadlo.


Vycházku nazvanou Prohlídka Lichtenštejnského paláce pořádá Pražská informační služba v úterý 11. září. Sraz je v 15.30 hodin před vchodem z Malostranského náměstí, číslo popisné 13. Vstup 30 Kč.

Program dalších procházek v tomto týdnu:

Pondělí 10. září - Vodní mlýny v Praze a okolí
Pokračování cyklu, tentokrát v Dolní Šárce. Sraz v 15.00 hodin na stanici autobusů MHD Jenerálka. Autobusy číslo 116, 161 a 254 jedou z Vítězného náměstí od stanice metra A Dejvická, a to bus 116 ve 14.40, bus 161 ve 14.53 hodin a bus 254 ve 14.45 hodin. Odchod po příjezdu pozdějšího autobusu. Vstup 30 Kč.

středa 11. září - Purkrabským hájem
Sraz v 15.00 hodin na konečné tramvají číslo 20 a 26 ve Vokovicích. Vstup 30 Kč.

čtvrtek 13. září - Významné bitvy v českých dějinách - období Přemyslovců
Jak to bylo v bitvě na Lechu, u Chlumce, Milána a také jak bojoval Přemysl Otakar II. Přednáška se koná od 17.00 hodin v přednáškovém sále PIS, Za Poříčskou branou 7, Praha 8 - Karlín. Vstup 30 Kč.

čtvrtek 13. září - Královská cesta
Sraz v 16.00 hodin u sloupu Nejsvětější trojice na horním Malostranském náměstí. Vstup 30 Kč.

sobota 15. září - Chrám svatého Mikuláše na Malé Straně
Celková prohlídka kostela. Sraz v 15.00 hodin před vchodem. Vstup 30 Kč + jednotné snížené vstupné do objektu 15 Kč.

sobota 15. září - Zahrady Pražského hradu - Jelení příkop
Sraz ve 14.00 hodin před Jízdárnou Pražského hradu. Spojení tramvají číslo 22 a 23, stanice Pražský hrad. Vstup 30 Kč.

neděle 16. září - Stavovské divadlo
Celková prohlídka objektu. Sraz každou půlhodinu od 9.00 do 11.00 hodin před vchodem. Vstup 30 Kč.

neděle 16. září - Kolowratský palác
Sraz ve 14.00 hodin před vchodem na Ovocném trhu 4. Vstup 30 Kč.

neděle 16. září - Dientzenhoferové a Praha
Procházka je pořádaná k výročí Kiliána Ignáce Dientzenhofera. Sraz ve 14.00 hodin na stanici tramvají číslo 12, 22, 23 Hellichova na Malé Straně ve směru k Malostranskému náměstí. Vstup 30 Kč.

neděle 16. září - Vyšehrad
Celková prohlídka včetně kasemat. Sraz ve 14.00 hodin před kostelem svatého Petra a Pavla. Vstup 30 Kč.

Lichtenštejnský palác na Malostranském náměstí v Praze 1. (10. září 2001)

Lichtenštejnský palác na Malostranském náměstí v Praze 1. (10. září 2001)


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video