Pákistánské jaderné zařízení v Kušábu

Pákistánské jaderné zařízení v Kušábu | foto: Profimedia.cz

Pákistánských jaderných zbraní se mohou zmocnit teroristé, varují experti

  • 40
Vysocí úředníci americké administrativy se bojí zneužití jaderného arzenálu Pákistánu. V souvislosti s narůstáním vlivu radikálů z Talibanu a Al-Kajdy upozorňují na to, že by se islámští povstalci mohli zmocnit jaderných zbraní nebo vyslat své agenty přímo do nukleárních zařízení. Napsal to list The New York Times.

Důvodem amerického znepokojení je především postup radikálů z Talibanu směrem k metropoli Islámábádu. Minulý týden se povstalci dostali až do oblasti Bunír sto kilometrů severně od metropole a musela proti nim zasahovat pákistánská armáda. Boje si vyžádaly desítky mrtvých. - více o bojích na severu Pákistánu si přečtěte zde

HUMANITÁRNÍ KRIZE

OSN odhaduje, že z oblasti bojů mezi povstalci a pákistánskou armádou uteklo během posledních dní 50 tisíc lidí. Humanitární organizace ale tvrdí, že oblast opustilo až 150 tisíc obyvatel.

Vysocí úředníci podle The New York Times tvrdí, že většina z šedesáti až sto pákistánských jaderných zbraní se nachází jižně od Islámábádu, a tak nehrozí bezprostřední nebezpečí. Obavy americké vlády však pramení z toho, že Washington neví o všech místech, kde Islámábád strategické zbraně ukrývá.

Pákistánci místa dlouhodobě tají, protože se obávají, že by Američané v případě ohrožení úkrytů neváhali zničit celý pákistánský arzenál. Podle nich by udělali všechno, jen aby zbraně nepadly do rukou povstaleckých skupin.

Povstalci by mohli ohrozit transporty zbraní

Obavy z ohrožení jaderného materiálu vyjadřují především odborníci na pákistánský jaderný program. "Nejvíce se bojím, že se něco ztratí během transportů," řekl Rolf Mowatt-Larssen, kterého CIA před lety poslala do Pákistánu zjistit, jestli jadernou technologii nezískal Usáma bin Ládin.

Ozbrojenec z Talibanu s obyvateli pákistánské oblasti Buner (23. dubna 2009)

A jak by mohlo ke krádeži jaderného materiálu dojít? Vysocí úředníci tvrdí, že by radikálové mohli vyvolat incident, který by donutil pákistánské úřady, aby zbraně přemístily. Pak by mohl zafungovat zvěd, který by povstalcům vyzradil trasy, po kterých se citlivý materiál přepravuje.

Zpráva přišla před středečním setkáním amerického prezidenta Baracka Obamy se svými protějšky z Afghánistánu a Pákistánu, Hamídem Karzáím a Ásifem Alím Zardárím. Bezpečnost jaderného arzenálu by se prý mohla objevit na pořadu jednání.

Pákistánci ujišťují, ale obavy přetrvávají

"Spoléháme na ujištění, stejné ujištění, které slýcháme už léta," uvedl vysoký úředník, který se účastnil vyjednávání s Pákistánem už za Bushovy administrativy. "Věci jsou horší, když se drží linie: Nebojte, máme to pod kontrolou," dodal úředník, který si nepřál uvést své jméno.

Podle Baracka Obamy spolu americká a pákistánská armáda úzce spolupracují. Obama totiž od minulé administrativy zdědil tajný program na výcvik lidí, kteří mají chránit pákistánská nukleární zařízení. Předchozí administrativa na něj vyčlenila sto milionů dolarů.

Podle vysokých úředníků ale tento program není úplně účinný, protože Američané nikdy nemohli dohlédnout na to, jak se peníze utrácejí.

Aktuální situace v pákistánu

Pákistánská armáda dnes obvinila ozbrojence hnutí Taliban, že zadržují 2 000 vesničanů jako lidské štíty. S jejich pomocí se prý snaží zastavit vládní vojenskou ofenzivu na severozápadě země. Armáda chce vyhnat ozbrojence z Pír Baba, významné náboženské svatyně v oblasti Bunír. OSN odhaduje, že z oblasti od minulého měsíce, kdy tu boje vypukly, už uprchlo zhruba 50 tisíc lidí. Podle jiných humanitárních zdrojů by ale počet uprchlíků mohl dosahovat až 150 tisíc.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video