Předvolební kampaň v Pákistánu (28. dubna 2013)

Předvolební kampaň v Pákistánu (28. dubna 2013) | foto: Profimedia.cz

Pákistánský Taliban vyhlásil válku volbám, kandidáti mají strach

  • 7
Před nadcházejícími volbami do pákistánského parlamentu notně přituhuje. Během kampaně bylo již padesát lidí zabito, útok nepřežil i jeden stranický kandidát. Dvě stovky lidí byly zraněny. Důvod? Pákistánská odnož hnutí Taliban vyhlásila válku sekulárním stranám. A radikálové nezůstali jen u výhrůžek.

Pákistán plánuje parlamentní volby již na 11. května. Zvláště při neklidné hranici s Afghánistánem však politici nepořádají obří mítinky, na které byli v minulosti zvyklí. Vystačí si s krátkým poselstvím v záři reflektorů vlastních aut, aby je pak jejich ochránci v neprůstřelných vestách odvedli zpátky do obrněných vozů. Alespoň tak situaci nedlouho před hlasováním popisuje server deníku The Guardian.

Důvodem je válka, kterou pákistánská odnož radikálně islamistického hnutí  Taliban vyhlásila sekulárním stranám. Jmenovitě Pákistánské lidové straně (PPP) a Lidové národní straně (ANP), které se hlásí k levici. Radikálové vyhrožují i kandidátům Národního hnutí muhadžírů (MQM), které je považováno za liberální formaci. Talibanci své výhrůžky zveřejnili prostřednictvím videozáznamu, který se objevil již v březnu.

Podle komentátorů se pákistánský Taliban snaží předvolebním násilím pomoci pravicovým a radikálně náboženským stranám k vítězství přinejmenším v krajích, kde nejčastěji operují. Tedy při hranici s Afghánistánem. Nicméně, jejich akce může mít opačný efekt a přiměje sekulárnější Pákistánce k tomu, aby šli a hlasovali pro liberály.

"Nikdy nezjistíme, zda strana ANP ztratila, či naopak získala podporu kvůli výhrůžkám vůči jejich kandidátům. Volby proto zákonitě nemohou být rovné a svobodné," míní profesor mezinárodních vztahů Idžáz Chán z péšávárské univerzity.

List The Guardian rovněž připomíná, že se několik původně sekulárních politiků rozhodlo pod tlakem radikálů kandidovat coby nezávislí. Někteří prý dokonce přestoupili do náboženských stran. Což prý ovšem není, alespoň podle zmíněného britského deníku, na mimořádně pragmatické pákistánské politické scéně nijak neobvyklé. 

Pro vratkou demokracii je podle listu horší, že jen malý počet pravicových kandidátů odsuzuje talibanskou kampaň. Naopak, mnozí z nich se snaží upoutat militanty a jejich příznivce. Což je podle levice krátkozraké. "Nedochází jim, kdo přijde na řadu po liberálech, kteří jsou terčem teď," říká Gohar, jeden z lídrů strany ANP. "Taliban nyní napadá demokracii jako takovou", dodává.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video