Parvíz Mušaraf

Parvíz Mušaraf | foto: Profimedia.cz

Pákistánský soud definitivně potvrdil zvolení Mušarafa

  • 1
Pákistánský nejvyšší soud, obsazený soudci loajálními Parvízi Mušarafovi, definitivně zamítl poslední stížnost na výsledek říjnových prezidentských voleb. Mušaraf se tak může znovu chopit funkce. Přísahu složí o víkendu nebo těsně po něm, do té doby má odložit uniformu.

Pět ze šesti stížností zamítl soud už v pondělí (více zde), dnešní krok tak byl jen formalitou. Výsledek voleb, které Mušaraf s přehledem vyhrál, zpochybnila opozice. Nelíbilo se jí, že Mušaraf kandidoval jako vrchní velitel ozbrojených sil, což je v rozporu s pákistánskou ústavou.

Jenže generál si verdikt pojistil tím, že odvolal soudce a nahradil je svými příznivci. Slíbil nicméně, že se armádního postu vzdá. A na 8. leden vyhlásil parlamentní volby. Do té doby hodlá v zemi udržet výjimečný stav, který vyhlásil 3. listopadu.

Opoziční bojkot voleb je nejistý
"Zamítá se,“ řekl dnes předseda nejvyššího soudu Abdul Hamid Dogar poté, co vyslechl poslední z opozičních stížností. "Neexistovaly žádné právní překážky pro jeho znovuzvolení. Nyní nám to soud písemně potvrdil,“ komentoval verdikt Mušarafův poradce Šarifuddin Pirzada.

Do slavnostní přísahy, již by měl složit o víkendu nebo těsně po něm, musí Parvíz Mušaraf svléknout uniformu. Několikrát to slíbil s tím, že následující pětileté volební období využije k přeměně země v civilně vedenou demokracii.

Na osmý leden vyhlásil Parvíz Mušaraf parlamentní volby, které by měly definitivně vyřešit politickou krizi v zemi (více zde). Ovšem jsou tu dva problémy: prvním je výjimečný stav, který byl vyhlášen 3. listopadu. Mušaraf umlčel nezávislá média a nechal pozavírat tisíce svých oponentů (většina z nich byla tento týden propuštěna).

Západ žádá, aby prezident výjimečný stav odvolal a obnovil normální fungování země. Jinak Pákistánu mimo jiné hrozí vyloučení z britského Společenství národů. Jenže Mušaraf chce naopak výjimečný stav zachovat až do voleb - zajistí prý klid.

Druhou komplikací je opozice, která ohlásila, že bude lednové hlasování bojkotovat. Její vůdkyně Benázír Bhuttová, někdejší premiérka, která se 18. října vrátila do země po osmi letech exilu, se původně Mušarafem dohodla na rozdělení moci, později ho ale vyzvala k rezignaci (více zde). Společnou strategii boje proti Mušarafovi si dohodla s Navázem Šarífem, rovněž bývalým ministerským předsedou, jenž je dosud ve vyhnanství v Saúdské Arábii.

Opoziční bojkot voleb ale není jistý. Na jednu stranu by snížil důvěryhodnost voleb, na druhou by však přinesl Mušarafovým spojencům snadné vítězství. A je možné, že to Bhuttová nebude chtít dopustit.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video