Staronový předseda pákistánského Nejvyššího soudu Iftikhar Čaudhrí (24. března 2009)

Staronový předseda pákistánského Nejvyššího soudu Iftikhar Čaudhrí (24. března 2009) | foto: Profimedia.cz

Pákistánský šéf Nejvyššího soudu se vrátil do úřadu

  • 0
Staronový předseda pákistánského Nejvyššího soudu Iftikhar Čaudhrí se vrátil do úřadu. Oznámila to agentura Reuters. Z tohoto postu jej před více než rokem odvolal tehdejší vojenský vládce Pákistánu Parvíz Mušaraf a současná vláda jeho opětným jmenováním zastavila šíření politických nepokojů, které hrozily zasáhnout celou zemi.

"Je to velké uspokojení, že po tak dlouhé době byl (Nejvyšší) soud obnoven v původním složení," prohlásil Čaudhrí. Hlavním úkolem justice teď podle něj bude vymýtit z jejích řad korupci. "Právníci by měli skoncovat s úplatkářstvím," zdůraznil.

Návrat Čaudhrího zmírňuje politickou krizi, která hrozila ochromením vlády. Kabinet už se potýká se sílícím vlivem islámských ozbrojenců a propadem ekonomiky. Situace v severozápadním Pákistánu, kde mají bašty radikálové z Talibanu a Al-Kajdy, znepokojuje hlavně Američany a jejich spojence, protože zásadně ovlivňuje stabilitu v sousedním Afghánistánu.

Zpátky v úřadu skoro po roce a půl

Čaudhrího z vedení Nejvyššího soudu odvolal bývalý prezident Parvíz Mušaraf v listopadu 2007 kvůli obavám, že vzpurný soudce zablokuje jeho opětné zvolení do čela země.

Situace byla tehdy velice napjatá. Mušaraf v říjnu 2007 usiloval o znovuzvolení do čela země. Volby vyhrál, ale opozice napadla u Nejvyššího soudu samotnou oprávněnost jeho kandidatury, protože Mušaraf šel do voleb jako nejvyšší velitel armády. A to pákistánská ústava zakazuje.

Parvíz Mušaraf

Bývalý pákistánský prezident Parvíz Mušaraf

Nejvyšší soud měl rozhodnout počátkem listopadu a vypadalo to, že dá Mušarafovým oponentům za pravdu. Prezident proto zakročil preventivně: soudce vyhnal a nahradil je svými stoupenci. Ti pak všechny stížnosti opozice zamítli. - přečtěte si Pákistánský soud definitivně potvrdil Mušarafovo znovuzvolení

Mušaraf nicméně slíbil, že se vzdá postu vrchního vojenského velitele a prezidentského úřadu už se chopí jako civilní lídr. A na začátek roku 2008 vypsal předčasné parlamentní volby.

Zardárí se bál, že soudce zruší jeho amnestii

Napětí pak ještě zhoršila vražda bývalé premiérky Bénazír Bhuttové. Tu zabili atentátníci na předvolebním shromáždění ve městě Rávalpindí tři dny před koncem roku 2007. Opozice obvinila Mušarafa, že za vraždu může on.

Bénazír Bhuttová

Únorové volby pak vyhrála Bhuttové Pákistánská lidová strana. Nové vládě se pak v srpnu 2008 podařilo přimět Mušarafa k rezignaci. Novou hlavou státu se stal vdovec po Bénazír Bhuttové Ásif Alí Zardárí.

Ten slíbil, že Čaudhrího i s dalšími vyhozenými soudci do úřadů vrátí. Jenže dlouho zůstávalo jen u slov. Zardárí se totiž bál, že Čaudhrí zruší amnestii, kterou Zardárí i Bhuttová dostali předloni od Mušarafa, aby se mohli vrátit do Pákistánu po letech exilu. Nakonec ale Zardárí ustoupil tlaku opozice: vláda minulý týden svolila, že Čaudhrímu funkci vrátí.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video