Asíf Alí Zardárí

Asíf Alí Zardárí | foto: Profimedia.cz

Pákistánský prezident připustil, že vláda zakládala teroristické skupiny

  • 7
Prezident Asíf Alí Zardárí připustil, že Pákistán v minulosti zakládal teroristické skupiny, aby dosáhl krátkodobých cílů ve své zahraniční politice. Teroristické buňky působily především v Kašmíru, o který se Islámábád pře s Indií.

"Buďme k sobě pravdiví a přiznejme si realitu," řekl Zardárí na setkání s bývalými vysoce postavenými státními úředníky. "Dnešní teroristé byli před 11. zářím hrdinové a teď nás začali strašit," dodal podle britského deníku The Daily Telegraph.

Tyto buňky nebyly podle Zardárího rozmetány kvůli slabosti vlády, ale jako součást politiky. Prezident poznamenal, že skupiny byly úmyslně "zakládány a podporovány", aby vláda dosáhla krátkodobých taktických cílů. Podle odborníku šlo především o boj o nadvládu v Kašmíru.

PÁKISTÁNSKÉ TERORISTICKÉ BUŇKY

Zakladatelem militantní organizace Laškare tajjaba Háfiz Muhammad.Říkají si "čistí" či "spravedliví" a oslovují se "bratře". Věří, že jejich posláním je boj proti "zlu". Jeho hlavní metodou pak je nelítostné vraždění. Tak jako v indické Bombaji. V souvislosti s běsněním atentátníků se hovoří o Laškare tajjaba. - více si přečtěte zde

Zardárí už dříve v rozhovoru pro The Daily Telegraph připustil, že islámští militanti, kteří nyní bojují proti jeho vládě, bývali "strategickými prostředky" někdejších kabinetů. "Myslím, že už je nikdo ze současného establishmentu nepodporuje. Všichni už jsou moudřejší," řekl prezident v rozhovoru.

Vláda teroristické buňky zakázala v roce 2002

Radikální islamistické buňky jako Laškare tajjaba, které se mimo jiné přičítají loňské teroristické útoky v Bombaji, odborníci vždy považovali za strategické spojence vlády a především tajné pákistánské služby ISI. Islámábád ale až do teď žádné spojení s teroristy nepřipouštěl.

Skupinu Laškare tajjaba podle odborníků vláda založila, aby pomáhala mudžahedínům, kteří v Afghánistánu v osmdesátých letech bojovali proti sovětské okupaci. Měla ale také napadat indické síly v Kašmíru.

Skupina měla s teroristy z organizace Jaish-i-Mohammad podniknout například útok na indický parlament v roce 2001. Pákistánští teroristé byli také za únosem indického letadla v roce 1999. Výměnou za rukojmí tehdy dostali šéfa skupiny Jaish-i-Mohammad a další dva militanty.

Islámábád v roce 2002 islamistické buňky zakázal. Indická vláda si ale stále myslí, že radikály podporuje. Premiér Manmohan Singh například obvinil pákistánské bezpečnostní síly, že podporovaly listopadový útok komanda napojeného na Laškare tajjabu v Bombaji.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video

Termíny

Finance

Vláda

Témata

Válka na Ukrajině

Olympijské hry

Nepřehlédněte