Předseda Nejvyššího soudu Iftikhar Čaudhrí slaví svůj návrat do funkce.

Předseda Nejvyššího soudu Iftikhar Čaudhrí slaví svůj návrat do funkce. | foto: Reuters

Pákistánský premiér dovolil návrat soudce, krize v zemi zřejmě končí

Pákistánská vláda ustoupila nátlaku opozice a oznámila, že vrátí do funkce předsedu Nejvyššího soudu Iftikhara Čaudhrího, sesazeného v červnu 2007 tehdejším prezidentem Parvízem Mušarafem. Kvůli sporu o soudce se v srpnu v Pákistánu rozpadla vláda a země se dostala na pokraj krize.

Dosazení Čaudhrího do bývalé funkce oznámil ráno v televizním projevu premiér Júsuf Ráza Gílání. "Čaudhrí se ujme úřadu 21. března, tedy k datu, kdy odejde současný předseda Nejvyššího soudu do penze," upřesnil premiér.

"Tohle je poprvé v dějinách Pákistánu, kdy hnutí zahájené střední třídou přineslo úspěch," řekl novinářům bývalý soudce Tárik Mahmúd, který je nyní v důchodu a vede hnutí soudců za návrat.

Gílání odvrátil krizi na poslední chvíli

Podle komentátorů premiér Gílání na poslední chvíli odvrátil krizi, která hrozila uvrhnout zemi do chaosu. Kvůli sporu ohledně soudců, které odvolal Mušarafův vojenský režim, se v srpnu rozpadla vládní koalice Pákistánské lidové strany prezidenta Ásifa Alího Zardárího a Pákistánské muslimské ligy opozičního vůdce Naváze Šarífa.

Příznivci opozice oslavují návrat předsedy nejvyššího soudu Iftikhara Čaudhrího do funkce

Příznivci opozice vítají rozhodnutí vlády o znovudosazení předsedy Nejvyššího soudu.

Právníci a stoupenci opozice přes oficiální zákaz minulý čtvrtek protestovali po celé zemi za nezávislost justice. Dnes se měl Islámábád stát cílem manifestačního "dlouhého pochodu", při němž chtěli demonstranti uspořádat protestní shromáždění u budovy parlamentu. - o protestním pochodu si přečtěte zde

Opozice dosazení soudců vítá

Bývalý premiér a současný opoziční lídr Naváz Šaríf  vystoupil 11. března na protivládní demonstraci.Po oznámení o znovuuvedení Čaudhrího do funkce ale Šaríf, který byl kvůli pochodu držen v domácím vězení, tuto protestní akci podle agentury Reuters odvolal. - přečtěte si Bývalý premiér Pákistánu Naváz Šaríf prý opustil domácí vězení

"Náš dvouletý boj přinesl ovoce. Nyní se osud této země změní. Tento vývoj povede k revoluci v Pákistánu," citovala Reuters z Šarífova prohlášení k účastníkům "dlouhého pochodu" ve městě Gudžranvala severně od Láhauru. Tam se pochod zastavil na cestě do Islámábádu po oznámení o Čaudhrího slíbeném návratu do funkce.

Šaríf se přiklonil na stranu odvolaných soudců a vnesl tak nový zmatek do pákistánské politiky, kde se vláda už potýká s bojem proti sílící pozici islámských radikálů, a to v době prudce se propadající pákistánské ekonomiky.

Příznivci opozice a právníci protestují po celém Pákistánu za nezávislou justici

Proti čtvrtečnímu pochodu příznivců opozice a právníků tvrdě zasáhla policie.

Krize sužující muslimský Pákistán znepokojila Spojené státy a Velkou Británii, které se obávají, že by jakýkoli posun Pákistánu do chaosu ohrozil boj proti terorismu v sousedním Afghánistánu a posílil pozici hnutí Taliban a teroristické sítě Al-Kajda.

Jako příslib uklidnění situace proto Spojené státy uvítaly návrat Čaudhrího do funkce. "Bylo to státnické rozhodnutí přijaté s cílem odvrátit vážnou konfrontaci. Jde o významný krok k národnímu usmíření," uvedlo v prohlášení americké velvyslanectví v Islámábádu.

Na nejnovější vývoj dnes zareagovala i pákistánská burza, která po dlouhodobém poklesu zaznamenala více než pětiprocentní nárůst.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video