Pákistánský pilot Qais Hussain (na snímku) se takřka po 50 letech omluvil

Pákistánský pilot Qais Hussain (na snímku) se takřka po 50 letech omluvil rodině letce, kterého v roce 1965 sestřelil. | foto: CNN

Pákistánský pilot se omluvil Indce, které před 50 lety sestřelil otce

  • 9
Veterán z druhé indicko-pákistánské války poslal omluvný e-mail Indce, které v roce 1965 zabil otce - pilota civilního letadla. Žena takřka po půl století omluvu přijala s tím, že "všichni byli pouhými pěšci ve strašné hře na válku a mír". Indie a Pákistán spolu dlouhé roky bojují o území Kašmíru.

Postarší Farida Singhová se nějakou chvíli nepodívala do svého e-mailu. Dlouho tak netušila, že se ve schránce nachází velice důležitá zpráva. Vzkaz od viníka smrti jejího otce, o nějž přišla za druhé indicko-pákistánské války před šestačtyřiceti lety. Tehdy jí bylo devatenáct let.

E-mail, v jehož kolonce předmět stál prostý výraz "Kondolence", napsal pákistánský válečný veterán Qais M. Hussain. Právě ten v pětašedesátém roce pilotoval armádní stroj F 86 a sestřelil indické civilní osmimístné letadlo, které řídil tehdy devětačtyřicetiletý Džahangír Enginír. Nikdo z osmi Indů na palubě nepřežil.

"Je mi vás líto, vaší rodiny i sedmi dalších rodin, které přišly o své nejbližší," napsal po letech Hussain v e-mailu a omluvný text zároveň zveřejnil v indických novinách.

"Pokud by kdy nastala jakákoli možnost, že bych se s vámi mohl potkat tváří v tvář a projevit soustrast nad smrtí vašeho otce před 46 lety, udělal bych to okamžitě," pokračoval Pákistánec s tím, že tehdy zkrátka plnil rozkaz. Singhová se o dopise dozvěděla díky známým, kteří si zprávu přečetli v tisku.

Enginír pracoval jako pilot osobních letounů indických aerolinek a toho dne vyrazil s nepočetnou skupinou pasažérů v letadle Beechcraft nad sporné území. Hussain byl tehdy v armádě nováček, mnoho letů zatím neuskutečnil. A když dostal zprávu o indickém letadle v hraniční oblasti, znervózněl.

Když stroj spatřil na vlastní oči, nahlásil, že jde s největší pravděpodobností o civilní letadlo, a žádal další instrukce. Doufal, že ho velitel pošle zpět na základnu. Místo toho dostal zprávu, aby indický stroj zneškodnil.

Hussain by se zřejmě k tomuto takřka půl století starému příběhu nevracel, kdyby se začátkem roku v indických novinách neobjevil článek, který se incidentu týkal. "Ke své hrůze jsem zjistil, že je nepřesný, že se liší třeba v místech, kde se to skutečně událo," citovala pilota americká stanice CNN.

Odpustila a chce se setkat

Pákistánec se rozhodl oslovit příbuzné sestřelených, našel ale jen Faridu, dnes pětašedesátiletou dceru pilota. Ta omluvu po letech přijala.

"Stálo vás odvahu něco takového napsat. A já pokorně přiznávám, že i mě něco stojí vám odpovědět. Ale můj otec měl kuráž," odepsala Singhová Hussainovi.

"Ano, ten incident navždy změnil naše životy. Ale ani v nejtěžších chvílích, které pak následovaly, jsme nemysleli na člověka, který osobně stiskl spoušť. Pravda je, že to všechno se stalo ve zmatku tragické války. Jsme jen pěšáci ve strašné hře na válku a mír," citovala z ženina dopisu indická média. Farida také prohlásila, že se s pákistánským pilotem v budoucnu setká.

Indie a Pákistán se staly nesmiřitelnými soky po rozpadu britské koloniální Indie v roce 1947. Oba státy si nárokují sporné území Kašmíru, které bylo po vyhlášení nezávislosti rozděleno. Už v roce 1947 spolu Indie a Pákistán prvně bojovaly, další vojenský střet následoval v roce 1965 a nebyl zdaleka poslední. Nepřátelství mezi oběma zeměmi panuje dosud.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Témata: CNN

Video