Pákistánský premiér Rádža Parvíz Ašraf

Pákistánský premiér Rádža Parvíz Ašraf | foto: AP

Pákistánci vydali zatykač na premiéra. Zemí hřmí protesty proti vládě

  • 1
Pákistánský nejvyšší soud nařídil zatčení předsedy vlády. Rádža Parvíz Ašraf je podezřelý z korupce spojené se soukromými energetickými projekty. Překvapivá zpráva přichází ve chvíli, kdy v zemi probíhají masové protesty proti vládě.

Příkaz k zatčení premiéra vydal soud v okamžiku, kdy v pákistánské metropoli Islámábádu demonstrují tisíce lidí, kteří žádají demisi údajně zkorumpované vlády. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž Pákistán nyní čeká další období politického chaosu.

Obviněný premiér

Rádža Parvíz Ašraf se narodil v roce 1950 do politické rodiny se silnou vazbou na provincii Sindh. Do celostátní politiky vstoupil v roce 1988 a o dvacet let později se stal ministrem pro energetiku a vodní zdroje. Právě v tomto období si vysloužil posměšnou přezdívku "Pan Pronájem". Stál za schématem pronájmu energetických projektů, které mělo vyřešit stále častější výpadky energie. Jeho sliby, že situaci zlepší, ale zůstaly nenaplněny a v médiích se stal terčem zlostných vtipů. Následně byl obviněn z převzetí úplatku. Kvůli negativní publicitě ze své funkce po třech letech odstoupil. Už v červnu 2012 po krátkém působení na pozici ministra informatiky vystřídal premiéra Yousufa Razu Gilaniho, přestože vyšetřování jeho korupčního skandálu ještě neskončilo. Zkraje roku 2013 na něj vydal nejvyšší soud zatykač.  

Ašraf byl před svým nástupem do premiérského úřadu loni v červnu ministrem vodních zdrojů a energetiky. Premiérův poradce Fuád Čaudhrí rozhodnutí soudu kritizoval a označil ho za protiústavní. Podle něj za ním stojí armáda, která se snaží o vojenský převrat.

Rozhodnutí soudu označil Čaudhrí za protiústavní, protože předseda vlády je podle něj v úřadu chráněn imunitou. Společně s Čaudhrím má být podle nejvyššího soudu zadrženo dalších 16 osob. Případ se týká nelegálních zakázek na stavbu soukromých elektráren.

Na převratu se podle něj podílí i vlivný muslimský duchovní Muhammad Tahir Kadrí, jehož na demonstracích v Islámábádu podporují tisícovky stoupenců.

"Není pochyb o tom, že pochod Kadrího a verdikt nejvyššího soudu byly zorganizovány armádními institucemi," prohlásil Čaudhrí. Umírněný islámský vůdce Kadrí žil dlouhá léta v Kanadě a do Pákistánu se vrátil teprve v prosinci. Svými plamennými vystoupeními, v nichž obviňoval vládu z korupce, získal v domovském Láhauru tisíce přívrženců.

V posledních dnech se Kadrí se svými následovníky vydal na pochod k Islámábádu, kam dorazili v pondělí večer. V úterý ráno se nespokojenci střetli v ulicích metropole s bezpečnostními silami. Policisté se je snažili rozehnat střelbou do vzduchu a slzným plynem.

Během čtyřicetiminutového projevu, který Kadrí pronesl ukryt za neprůstřelným sklem, oznámil duchovní svým stoupencům, že vláda již nemá mandát.

"Dávám vám čas do zítřka, abyste rozpustili národní shromáždění a všechna čtyři shromáždění v provinciích, nebo je rozpustí sám národ," pronesl na adresu parlamentu. Podle agentury AFP ultimátum vypršelo v sedm hodin našeho času.

Rozdělená země

Kadrí v projevu rovněž chválil armádu a justici. "V Pákistánu jsou jen dvě fungující instituce, které plní své povinnosti, a sice justice a armádní složky," podotkl 61letý duchovní.

Zároveň vyzval demonstranty, aby se probourali skrze kontejnery, kterými se je policie snažila oddělit od vládních budov. Na televizních záběrech pak bylo podle agentury AP vidět, jak se policisté střetli s demonstranty, kteří se snažili bariéry odstranit a házeli kameny. Policie ve snaze pacifikovat protestující pálila do vzduchu.

Demonstranti, kterých mělo být kolem 25 tisíc, se poté utábořili před budovou federálního parlamentu a pohrozili, že tam zůstanou, dokud nebudou jejich požadavky splněny.

Ministr vnitra Rahmán Málik nicméně místní televizi řekl, že vláda neustoupí. "Nepodlehneme Kadrího nátlaku," zdůraznil.

Kadrího protivládní kampaň Pákistánce rozdělila. Někteří ho považují za propagátora nutných reforem, jiní v něm vidí loutku nastrčenou vlivnou armádou, která v minulosti stála za množstvím státních převratů.

Kadrímu každopádně nelze upřít schopnost mobilizovat davy. Řada stoupenců ho ctí za to, že byl ochoten opustit pohodlný život v Kanadě a vydat se do nebezpečného světa pákistánské politiky.

Stoupence získává také díky své náboženské organizaci, která spravuje síť škol a zdravotnických zařízení a organizuje pomoc obětem přírodních neštěstí, píše agentura Reuters.

Mezi stoupenci duchovního jsou hlavně zástupci střední třídy včetně učitelů, úředníků a studentů. Právě oni nejvíce pociťují zvyšování cen a neschopnost vlády bojovat s nezaměstnaností, nefunkčním školstvím a korupcí.

Prezident Ásif Alí Zardárí by měl během několika měsíců vypsat parlamentní volby. Doufá, že se mu podaří dovést první civilní vládu k dokončení plného volebního období.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video