Pákistánský lékař Šakíl Afrídí na záběru pákistánské televize

Pákistánský lékař Šakíl Afrídí na záběru pákistánské televize | foto: Reuters

Jedl jsem jako pes, líčí věznění lékař, jenž pomáhal s dopadením Usámy

  • 29
Pákistánský lékař Šakíl Afrídí, jenž pomohl CIA s dopadením Usámy bin Ládina, poprvé z vězení promluvil. Netušil jsem, že pomáhám CIA s dopadením šéfa al-Káidy, řekl televizi Fox News. Popsal také, jak s ním pákistánská tajná služba ve vazbě zacházela. Pálili mě cigaretami a jedl jsem jako pes, vylíčil.

Šakíl Afrídí řídil v Abbottábádu falešnou očkovací akci, pomocí které se Američané snažili získat vzorky DNA obyvatel z bin Ládinova úkrytu. Loni v květnu do jeho příbytku vtrhlo americké komando a obávaného šéfa al-Káidy zabilo. Afrídího letos pákistánský soud poslal za mříže na 33 let za spiknutí a velezradu (více o případu pákistánského lékaře čtěte zde).

Lékař nyní z péšávárského vězení americké televizi Fox News řekl, že tehdy nevěděl, po kom ve skutečnosti Američané jdou. "Nevěděl jsem o konkrétním cíli (...) Byl jsem si vědom, že v komplexu žijí nějací teroristé, ale nevěděl jsem, jací. Byl jsem v šoku. Nevěřil jsem, že jsem spojován s jeho zabitím," uvedl.

Jak se Fox News podařilo s Afrídím ve věznici mluvit, není jasné. Televize BBC ale podotkla, že ho američtí novináři zkontaktovali zřejmě po telefonu. Pákistánská vězeňská správa k tomu uvedla, že ji to překvapilo, nicméně nevyloučila, že někdo mohl propašovat mobil do jeho cely.

Pomocník americké tajné služby v během rozhovoru prohlásil, že po zabití bin Ládina mu agenti CIA poradili utéct do Afghánistánu. Protože ho už ale jednou ozbrojenci u hranic unesli, lékař se tam bál znovu vydat. Rozhodl se zůstat. Navíc si prý nemyslel, že ho někdo s dopadením teroristy bude spojovat.

Rok se spoutanýma rukama za zády

Nicméně pákistánská tajná služba ISI ho ani ne měsíc po bin Ládinově smrti zadržela a rok ho pak vyslýchala ve vazební věznici umístěné ve sklepení pod hlavním sídlem ISI v Islámábádu. Tam měl dle svých slov celých osm měsíců zavázané oči a po celou dobu (tedy rok) ruce spoutané za zády.

"Vzali mi oblečení a major mě přinutil obléct si staré roztrhané hadry po nějakém vojákovi. Bylo těžké se najíst. Musel jsem se sehnout a na kolenou jsem mohl jíst pouze pusou, jako pes," postěžoval si televizní stanici s tím, že ho občas pálili cigaretami nebo do něj pouštěli elektrické šoky.

Přesto se v rozhovoru dušoval, že by Američanům znovu pomohl. "Moc respektuji a mám rád vaše lidi," řekl televizi s tím, že na svou práci se CIA je pyšný. Byť očkovací akce nakonec kýžený důkaz o pobytu bin Ládina v komplexu v Abbottabádu nepřinesla.

V současné době jsou prý jeho podmínky ve vězení lepší než ve vazbě ISI. Žije ve větší cele se stropními větráky, má postel i koupelnu. Na malém vařiči si může vařit jídlo a jeho rodina mu může občas přinášet zásoby, i když prý kvůli tomu museli uplatit dozorce.

Jenže jeho rodina byla na jeho platu závislá a nyní se ocitla v obrovských nesnázích. "Můj bankovní účet byl vykraden a zbankrotoval jsem. Potřebuji finanční, právní a diplomatickou pomoc. Moje situace je děsivá," žádá z vězení o pomoc, zatímco se jeho obhájci v odvolacím řízení snaží dokázat, že obvinění i některá svědectví jsou smyšlená.

ISI nenávidí Američany více než Indy, tvrdí lékař

"Pravdou je, že mě ISI protiústavně, nehumánně a neeticky unesla a nezákonně mě držela ve vazbě celý rok a připravila tato smyšlená obvinění. ISI nemohla nic najít a musela vymyslet příběh, aby skryla jejich ilegální akce," tvrdí lékař s tím, že pákistánská tajná služba prý považuje Američany za své "největší nepřátele" a pomstila se mu za jeho pomoc USA.

"Říkali: Američani jsou naši největší nepřátelé, horší než Indové," popsal Afrídí s tím, že tajná služba ISI prý podporuje třeba klan Hakkáníů, který Washington právě zavádí na seznam teroristických skupin. Nebo údajně posílá v Pákistánu zadržené ozbrojence do Afghánistánu, aby bojovali proti spojencům.

"Je nezpochybnitelné, že ozbrojence v Pákistánu ISI podporuje. Pákistánský boj proti ozbrojencům je jen na oko. Jde o to, dostat peníze z Ameriky," uvedl Afrídí s odkazem na více než dvacet miliard dolarů, které už Spojené státy poskytly od 11. září 2001 asijské zemi vesměs na vojenské výdaje.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video