Mladou Pákistánku Malálu Júsufzajovou, kterou postřelili ozbrojenci Talibanu za...

Mladou Pákistánku Malálu Júsufzajovou, kterou postřelili ozbrojenci Talibanu za to, že prosazovala vzdělání žen, propustili z britské nemocnice. (4. ledna 2013) | foto: Reuters

Školačka postřelená talibanci po další operaci poprvé promluvila

  • 4
Pákistánská školačka a aktivistka Malála Júsufzajová, kterou loni v říjnu střelil do hlavy talibanec kvůli tomu, že podporovala vzdělání pro dívky, podstoupila v Británii další operace hlavy a také poprvé promluvila na veřejnosti. Video se vzkazem umístila na internet.

"Dnes můžete vidět, že jsem naživu, že mohu mluvit, že vidím," říká Malála ve videoklipu. Hovořila zřetelně, i když vzhledem k prodělanému zranění formulovala s jistými obtížemi. "Den ode dne je mi lépe, protože se za mě všichni lidé modlí."

Lékaři jí před pár dny nahradili část lebky titanovou destičkou a instalovali implantát, který by měl částečně obnovit sluch v jejím levém uchu.

Na jejím fondu je už 10 milionů

Malála Júsufzajová také ve videu oznámila, že zakládá fond pomoci nesoucí její jméno, který má zajistit dosažitelnost vzdělání pro chudé děti. Podle agentury Reuters je v něm už nyní částka kolem deseti milionů dolarů. Právě její snaha šířit osvětu mezi nemajetnými dívkami v Pákistánu byla důvodem říjnového útoku militantních extremistů.

"Obě operace se zdařily a Malála se nyní úspěšně zotavuje. Lékařský tým je velmi spokojen s postupem léčby, Malála je při vědomí a komunikuje s lékaři i se členy své rodiny," uvedl mluvčí birminghamské nemocnice.

Lékaři patnáctileté dívce titanovou destičku o velikosti dlaně voperovali místo kusu lebky, který jí museli jejich pákistánští kolegové odebrat kvůli otoku mozku a vysokému nitrolebečnímu tlaku.

"Je velmi aktivní a se skvělým smyslem pro humor. Zůstává odhodlaná a i nadále chce upozorňovat na problémy žen v Pákistánu, ačkoli si je vědoma rizik, které jí to přináší." řekl ředitel birminghamské nemocnice Dave Rosser.

Patnáctiletá blogerka si islamisty znepřátelila svým deníkem publikovaným na stránkách BBC, ve kterém popisuje život v pákistánském údolí Svát na severozápadě země. V rámci odplaty byla 9. října loňského roku postřelena ozbrojenci, kteří přepadli auto vezoucí ji do školy. Šest dní poté byla dívka převezena do britské nemocnice, odkud ji před měsícem propustili k domácímu ošetřování.

K útoku se přihlásila pákistánská odnož Talibanu, který působí zejména v obtížně kontrolovatelných oblastech při hranicích s Afghánistánem. "Snaha žen o vzdělání je novou kapitolou obscénnosti a my musíme tuto kapitolu uzavřít," uvedl k útoku mluvčí Talibanu Ahsanulláh Ahsan.

Čin odsoudily pákistánské autority i veřejnost, mnohatisícové demonstrace na podporu aktivistky se konaly v Péšaváru, Karáčí i v hlavním městě Islámábádu. Velké podpory se dívce dostalo vedle řady světových osobností i od tehdejší ministryně zahraničních věcí USA Hillary Clintonové a na sociální sítích.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video