Pakistánská neuroložka Áfija Siddíkíová je v americkém vězení od září 2008. Snímek je z jedné z demonstrací za její propuštění v Karáčí. | foto: Profimedia.cz

Neříkejte jí Lady al-Káida, prosí sestra neuroložky vězněné v Texasu

  • 14
Šestaosmdesát let za mřížemi. To je trest, který si v současnosti v texaském vězení odpykává Áfíja Siddíkíová. Sestra této pákistánské neuroložky nyní promluvila s novináři. Fauzíja Siddíkíová tvrdí, že její sestra na teroristy napojena není a žádá její propuštění.

„Jsem Áfíjina sestra. My jsme Áfíjina rodina. A my mluvíme jejím jménem. Nechceme žádné násilí v Áfíjině jméně. Celý náš boj je důstojný, mírový a legální,“ uvedla Fauzíja Siddíkíová ve svém domě v pákistánském Karáčí, kde hovořila s reportérem americké stanice CNN. V Pákistánu vychovává i děti své mladší sestry, stejně jako ona je neuroložkou.

Řada teroristických skupin opakovaně nabízela za osvobození pákistánské lékařky propuštění rukojmí. Propuštění Siddíkíové žádali i únosci dvou českých dívek v Pákistánu. Ty jsou nezvěstné od března 2013. V červnu loňského roku se na zveřejněném videu dívky přimlouvaly za osvobození dvaačtyřicetileté lékařky.

Případ Áfíja

Američané zadrželi Siddíkíovou v červenci 2008 v Afghánistánu. Při zatýkání se údajně zmocnila zbraně jednoho z vojáků a ohrožovala s ní ostatní. Nikoho nezranila a nakonec byla přemožena.

Vojáci u u ní nalezli poznámky o objektech ve Spojených státech, které by se mohly stát terčem teroru. Soud v New Yorku ji v roce 2010 usvědčil z pokusu o vraždu a ozbrojeného útoku na americké představitele. Byla odsouzena na 86 let odnětí svobody. Svůj trest si odpykává ve vězení v Texasu.

Některé organizace na ochranu lidských práv tvrdí, že Siddíkíová nebyla extremistkou a že byla spolu se svými dětmi zadržena nelegálně. Prý byla rovněž vojáky mučena.

Její rodina trvá na tom, že nemá žádné vazby na teroristické skupiny. „Není zde žádné napojení na al-Káidu, Tálibán či jiné teroristické organizace. Nikdy nebyla spojena s žádným terorismem,“ říká Fauzíja Siddíkíová. Jméno její sestry si podle ní teroristé přivlastnili.

Média označují Áfíju jako „Lady al-Káida“ či „Šedá lady Bagrámu“, což sestře vadí. „Když slyším tato označení jako lady al-Káida, nechci to ani opakovat, bolí to, opravdu to bolí,“ svěřuje se.

„Pět let jsme o sestře nic nevěděli“

Fauzíja Siddíkíová tvrdí, že o sestře a jejích třech dětech od roku 2003 nic nevěděli. „Bylo to jako by propadla do země. Nemohu popsat, jak bolestivé bylo nic nevědět. Když někdo zemře, víte, že je to uzavřené, ale tady ne.“

Pět let nevědomosti a falešných stop skončilo v roce 2008, když média informovala, že její sestra je v americké vazbě a obviněna z několika zločinů. Nejstarší syn neuroložky Ahmad mluvil jednou s médii a uvedl, že pět let byli s matkou drženi pákistánskými a americkými úřady.

Její sestra je podle ní obětí „války proti terorismu“, atmosféry strachu a předsudků vůči muslimům. Poukazuje, že v médiích se objevilo mnoho chybných informací - například, že Áfíja se provdala za synovce Chálida Šajcha Muhammada, který naplánoval teroristický útok 11. září 2001. Její sestra to však rozhodně odmítá.

V posledních týdnech podepsalo více než sto tisíc lidí on-line petici za propuštění pákistánské lékařky a i její příbuzní žádají její osvobození. „Áfíja by měla být propuštěna, ale ne jako výkupné, ne výměnou, ne proto, že jiní lidé jsou zajati extremisty, ale protože její propuštění je správné,“ uzavírá Fauzíja Siddíkíová.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video