Tábor Jalozai pro uprchlíky z údolí Svát (25. května 2009)

Tábor Jalozai pro uprchlíky z údolí Svát (25. května 2009) | foto: Reuters

Pákistánská armáda čistí údolí Svát. Exodus dosahuje „biblických rozměrů“

  • 43
Pákistánským vojákům bude trvat týden až deset dní, než vyženou talibanské povstalce z Mingory, největšího města údolí Svát. Boje ve městě začaly o víkendu, vojáci teď prý v Mingoře "čistí dům po domu". Mezitím přibývá lidí, kteří před boji museli prchnout. Podle nejnovějších údajů OSN už je jich až 2,3 milionu.

"Bojuje se v ulicích, vojáci čistí dům po domu," řekl britskému serveru BBC generálmajor Athar Abbás, hlavní vojenský mluvčí. Armáda už podle něj kontroluje koridor vedoucí z předměstí do centra Mingory a také tři z pěti hlavních křižovatek ve městě.

V opuštěných domech v centru je podle něj pořád asi 300 ozbrojenců. Vojáci také musejí dávat pozor na množství min, které tu povstalci nakladli, napsal server The Times.

Nicméně vojáci ve městě obklíčili Mullu Fazlulláha, šéfa místního Talibanu. Podle některých zpráv byl možná muž, kterému se kvůli jeho pirátskému rozhlasu přezdívá Mulla Rádio, v bojích vážně zraněn. "Chceme odstranit celé jejich vedení," prohlásil generálmajor Abbás. "Přes některé těžkosti dovedeme operaci k logickému ukončení," dodal.

Ilustrační mapka

CNN: Exodus je téměř biblický

Boje v Mingoře, která je největším městem v údolí Svát, začaly v sobotu. Dobytí města má pro pákistánskou armádu "zásadní význam". Velkou ofenzivu proti Talibancům na severozápadě země vede od počátku května. Spustila ji poté, co Taliban porušil příměří v údolí Svát a začal zabírat další území. Povstalci chtěli proniknout až do oblastí vzdálených jen asi 100 kilometrů od hlavního města Islámábádu.

Operace se účastní asi 15 tisíc vojáků, kteří se snaží zdolat 4 až 5 tisíc povstalců. Armáda zaznamenala podle agentur asi 50 mrtvých, povstalců zemřela tisícovka. Nicméně tato čísla není možné ověřit, připomínají agentury.

Pákistánští vojáci drží stráž nad údolím Svát (25. května 2009)

Daleko horší dosah než samotné boje ale může mít humanitární krize, kterou způsobily. Podle různých zdrojů už z válečných zón odešlo minimálně 1,5 milionu lidí. Podle nejnovějších dat OSN je běženců dokonce 2,3 milionu.

"V nové vlně uprchlíků se od 2. května registrovalo u místních úřadů 2,38
milionu běženců z údolí Svát a okolí," prohlásila mluvčí Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) Ariane Rummeryová. Odvolala se přitom na údaje poskytnuté vládou Severozápadní pohraniční provincie.

"Je to exodus téměř biblických rozměrů," uvedl zpravodajský server CNN. Čísla navíc rychle rostou, ještě v pátek se mluvilo o 1,7 milionu utečenců.

Pomozte běžencům, volá OSN

Spojené národy vyzývají svět, aby dal půl miliardy dolarů

O většinu z nich se postarali příbuzní po celé zemi. Asi pětina běženců ale pobývá v uprchlických táborech, kde panuje katastrofální humanitární situace. Lidem se nedostává vody a léků a jídlo, které dostávají, je velice špatné. "Nežraly by ho ani krávy," citovala televize CNN Mehbúba Šáha, jednoho z utečenců.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video