Ruksana Alíová, jedna z mnoha pákistánských aktivistek, které přesvědčují ženy,

Ruksana Alíová, jedna z mnoha pákistánských aktivistek, které přesvědčují ženy, aby se nebály a šly k volbám (6. května 2013) | foto: AP

Ženy k volbám nepouštějte, hrozí Taliban. Pákistánky chystají hlídky

  • 6
Pákistánci zamíří v sobotu k volbám a v zemi sílí napětí. Radikální islamisté z hnutí Taliban rozesílají dopisy, v nichž nabádají muže, aby svým manželkám, dcerám, matkám a sestrám hlasování zatrhli. Některé ženy se však brání a u volebních místností chtějí držet hlídky.

Nadcházející parlamentní volby provází rostoucí násilí. Během kampaně zemřelo několik desítek lidí včetně jednoho stranického kandidáta. Pákistánský Taliban se totiž rozhodl zneškodnit partaje, které vášnivě neholdují islámu. Případným voličům sekulárních stran vyhrožují a doporučují jim, aby v sobotu 11. května zůstali raději doma. A zaměřují se i na ženy.

V neklidných pákistánských provinciích zejména na severovýchodě země u hranic s Afghánistánem dostávají muži dopisy s jasnou zprávou - nedovolte svým ženám účast na hlasování, je to "proti islámu". Zákaz se týká matek, manželek, sester, dcer, zkrátka všech žen, jimž je více než osmnáct let.

Mnohé ženy s tímto vyhrožováním zásadně nesouhlasí a některé se rozhodly jednat, píše britský list The Guardian. Třiadvacetiletá Sama Ismailová z bouřlivé příhraniční oblasti Chajbar Paštúnchwá založila skupiny "Uvědomělé dívky", která ženám pomáhá dozvědět se více o svých právech a možnostech. Ženské aktivistky plánují rozmístit ochranné týmy k volebním místnostem.

"Malála je naše hrdinka"

"Dobrovolníci budou monitorovat nejméně třicet volebních místností," řekla Ismailová. Některé voličky si totiž hlasování rozmyslí až před místností, protože se bojí o život (více o výhrůžkách Talibanu zde).

Při hlídkování pomůže i patnáctiletá Malála Júsufzajová, mezinárodní symbol boje pákistánských žen proti radikálním islamistům. Svět se o mladé studentce, která přispívala do britských médií svým blogem o životě mladé dívky v přísně islámské zemi, dozvěděl loni v říjnu. Mladá aktivistka byla tehdy těžce postřelena, když šla do školy (více o Malále zde).

Atentát

O napjaté atmosféře v zemi svědčí i pumový útok na mítinku strany muslimských fundamentalistů na severozápadě Pákistánu. Výbuch v kmenovém území Kurram si vyžádal nejméně 14 mrtvých a 50 zraněných. Partaj Džamíjate ulemáe islám sympatizuje s Talibanem, oba místní vůdci strany vyvázli nezraněni. Podle statistik zahynulo při předvolebním násilí od 11. dubna v Pákistánu již minimálně 70 lidí.

zdroj: ČTK

"Malála není jediná statečná žena v Pákistánu, ale je to naše hrdinka. Silná mladá žena, skutečný vzor, velice mi imponuje," popsala Ismailová. "Malála dodala sílu mnoha ženám, takže se rozhodly jít k volbám," dodala žena podle listu.

Armáda vyšle do služby 70 tisíc vojáků

O bezpečnost ve čtyřech neklidných provinciích se však nebudou starat jen dobrovolnické hlídky. Armáda oznámila, že v sobotu k volebním místnostem po celé zemi nastoupí 70 tisíc vojáků. Ve službě budou také tisíce policistů a bezpečnostních složek.

Někde hrozí, že se volební místnosti vůbec neotevřou. Třeba v příhraničním Balúčistánu, kde se členové volební komise bojí o život. Přesto se předpokládá, že se hlasování zúčastní víc lidí než v roce 2008. Tehdy k urnám přišlo 44 procent Pákistánců a z historického hlediska to byly velmi důležité volby.

Pákistánci totiž poprvé v historii země vybrali vládu, která vydržela celé jedno volební období. V bývalé britské kolonii má velmi silnou pozici armáda, která v minulosti vždy provedla převrat, pokud se jí demokraticky zvolená vláda nezamlouvala.

Chajbar Paštúnchwá, Pákistán

Chajbar Paštúnchwá, Pákistán


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video