Na horkou hranici mezi Afghánistánem a Pákistánem se kvůli šarvátkám museli vrátit i vojáci NATO.

Na horkou hranici mezi Afghánistánem a Pákistánem se kvůli šarvátkám museli vrátit i vojáci NATO. | foto: AP

Pákistánci údajně zkropili Afghánistán stovkami smrtonosných raket

  • 11
Afghánský prezident Hamíd Karzáí obvinil Pákistán, že za poslední tři týdny vypálil na jeho území stovky raket, které zabily desítky lidí. Islamábád se nařčení brání s tím, že na afghánské území mohlo dopadnout při šarvátkách s Talibanem maximálně pár střel. Rozmíšky obtěžkávají nejistotou poválečné rozhovory i stahovací strategii NATO.

Šarvátky na horké hranici, kterou používá jako své útočiště afghánský i pákistánský Taliban, se staly námětem ostrých vyjádření v nejvyšších patrech politiky v neděli po zasedání afghánské Národní bezpečnostní rady.

Hamíd Karzáí nařknul Pákistán, že za poslední tři týdny vypálil na dvě východní afghánské provincie 470 raket. Ty prý zabily 36 lidí, včetně dvanácti dětí. Z postižených oblastí podle něj uteklo na dva tisíce vystrašených Afghánců.

"Pokud útoky nepodniká Pákistán, měl by objasnit, kdo za nimi stojí," doplnil Karzáí. Kvůli smrtonosným raketám už musel podle televize al-Džazíra na kobereček i pákistánský velvyslanec v Afghánistánu a o problému hovořil Karzáí s pákistánským prezidentem.

Rozmíšky zažehly hordy talibanců

Spor obou zemí přitom nejspíše zažehli radikálové z Talibanu nebo takzvané Hakkáního skupiny, kteří působí na obou stranách hornaté hranice a právě jsou uprostřed letní bojové sezóny. Přes hranici tak teď čile putují kromě kontrabandů zbraní i čerství bojovníci svaté války.

Není Taliban jako Taliban

Afghánský a pákistánský Taliban sice na sebe mají úzké vazby, ale liší se svými cíli. Zatímco afghánští talibanci se soustředí na útoky proti NATO a afghánské armádě, cílem pákistánských povstalců je svržení pákistánské vlády, která podle nich kolaboruje s Washingtonem. Pákistánská armáda se přitom zdráhá na afghánský Taliban útočit, protože chtějí mít na ozbrojence po odchodu Američanů vliv. Ostatně jako svojí vlivovou kliku při sporu s Indií pákistánská tajná služba ISI kdysi Taliban pomohla zformovat a vyzbrojit.

Jen od začátku června zaútočily minimálně dvakrát hordy afghánských talibanců na pozorovací stanoviště armády a vesnice v Pákistánu. První červnový den asi 400 povstalců vyplenilo checkpoint a zabilo 27 Pákistánců, o čtrnáct dní později při podobném útoku 250 rebelů zahynulo nejméně šest lidí.

Pákistánci na takové nájezdy odpovídají střelbou a podle mluvčího pákistánské armády mohly některé střely dopadnout na afghánské území. Podle pákistánské armády ale v žádném případě nešlo o záměrné útoky na afghánské území.

Chaos talibancům vyhovuje

Nervózní Afghánci střelbu na hranici několikrát opětovali a šarvátku tím ještě více vyhrotili. Spory nejvíce vyhovují Talibancům - v chaosu se jim nejlépe podnikají nekalosti. Zároveň se jim podařilo vyprovokovat rozmíšku, která může zhatit začínají rozhovory mezi USA, Pákistánem a Afghánistánem o poválečném uspořádání.

Incidenty jsou zkouškou i pro NATO a jeho strategii předávání kontroly nad jednotlivými provinciemi afghánské armádě. Útoky se totiž odehrávají převážně v provincii Kunar, kterou západní vojáci z velké části opustili.

Po rozhovorech Karzáího s vrchním velitelem ozbrojených sil v Afghánistánu Davidem Petraeusem se jednotky do oblasti částečně vrátily. Podle BBC totiž hrozí, že se oblasti opět stanou baštou Talibanu.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue