Server WikiLeaks zveřejnil depeše amerických diplomatů

Server WikiLeaks zveřejnil depeše amerických diplomatů | foto: AP

Pákistánci naletěli na falešné zprávy, které si hrály na ty z WikiLeaks

  • 10
Supertajných zpráv, které nyní chrlí server WikiLeaks, začíná být nějak moc. Vedle pravých depeší, jež zaměstnanci amerických ambasád posílali do Washingtonu, se navíc začaly objevovat také falešné.

Na základě jedné takové zprávy si o víkendu utrhly pořádnou ostudu největší pákistánské deníky. Jejich redaktoři se natolik nechali unést "šťavnatým" protiindickým soustem, že se neobtěžovali ověřit si základní fakta.

Byla to však mystifikace. Velmi důmyslná mystifikace, byť zatím není zřejmé, kdo za ní stál.

Indická armáda je neschopná

Kanadský žertík se poprvé objevil na internetovém serveru Online wire agency, který sídlí v pákistánské metropoli Islámábádu. Falešné diplomatické depeše, které umně napodobily skutečné úlovky WikiLeaks, například popisovaly někdejšího šéfa indické armády generála Deepaka Kapoona jako "neschopného velitele", "spíše podivína, který způsobil rozkol v indické armádě".

Jiná podstrčená přísně tajná zpráva líčila, jak rozmíšky mezi Kapoonem a nynějším armádním šéfem, generálem V. K. Singhem, vyústily v rozdělení indických ozbrojených sil na dva tábory.

V další "výbušné" depeši zase údajní američtí diplomaté radili Washingtonu, ať se americká armáda vystříhá jakýchkoli společných cvičení s indickými vojáky, kteří prý provádějí v Kašmíru "genocidu v bosenském stylu".

U pákistánských novinářů nezafungovala intuice ani při zprávě, v níž zesnulý šéf bombajské protiteroristické jednotky Hemant Karkare vykládá Američanům o těsném napojení indické armády na nejzatvrzelejší hinduistické extremisty. Karkare, který zahynul předloni při útoku islámských teroristů na hotelový komplex v Bombaji, prý také u Američanů sondoval možnosti emigrace své i svých nejbližších.

I pro zkušené reportéry bylo nejspíš velice lákavé uvěřit konspiračním teoriím, že armáda největšího pákistánského rivala se vlastně nachází v troskách. I tak je ale zvláštní, že nikoho ani nenapadlo, že může jít o rafinovanou novinářskou kachnu.

Pákistánský tisk si teď sype popel na hlavu

Kdo chce kam, pomozme mu tam, řekli si nejspíš autoři smyšlenek. A Pákistánci tolik chtěli věřit, až uvěřili. Kdo byl autorem mystifikace a s jakými úmysly, to zatím není zřejmé. Britský server BBC pouze uvedl, že Online wire agency je známa blízkými kontakty s pákistánskými tajnými službami. Že by jejich šéfové chtěli domácí novináře zdiskreditovat? Spekuluje se ovšem i o tom, že podobně mohl uvažovat někdo na indické straně.

Ať tak či tak, pákistánský tisk (vesměs velmi kvalitní) teď trpce lituje svého "přešlapu" a sype si popel na hlavu. "Napálili nás, hluboce se čtenářům omlouváme," napsal v obsáhlém materiálu na první straně třeba list Express Tribune vycházející v angličtině.

Indové se, jak jinak, smějí. A tamní média sousedům škodolibě radí: Pozor na WikiLeaks.

KONCERT ERICA CLAPTONA V KLDR

Jenže, kdo se má vyznat v tom, co je skutečné a co ne? Smyšlená by klidně mohla být i zpráva, že severokorejský vůdce Kim Čong-il před třemi lety požádal USA, aby v Pchjongjangu mohl vystupovat zpěvák a kytarista Eric Clapton. Ale není. Podle skutečného dokumentu z 22. května 2007 zaslaného americkým velvyslancem v Soulu zástupci severokorejské vlády naznačili, že by vystoupení kytaristy "bylo dobrou příležitostí pro posílení vzájemné důvěry mezi KLDR a západními státy". Claptona prý totiž rád poslouchá vůdcův druhý syn Kim Čong-čul. Claptonova mluvčí k tomu uvedla, že žádná taková dohoda nebyla nikdy uzavřena.


 


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video