Pákistánci odvolili. Spasí neklidnou zemi kriketová star Imran Chán?

  • 1
Pákistánské volby podle předběžných výsledků vyhrála strana expremiéra Naváze Šarífa. Na druhém místě skončilo Hnutí za spravedlnost bývalého hráče kriketu Imrana Chána, který brojil proti tradičním velkým stranám. A který se tak stal velkým překvapením voleb.

Podle částečných výsledků, o nichž informovala místní média, má Šarífova Pákistánská muslimská liga (PML-N) naději na zisk nejméně 115 z 272 přímo volených poslaneckých mandátů. Nebude tak ale zřejmě mít potřebnou nadpoloviční většinu k sestavení vlády a bude muset uzavřít koalici s nějakým menším partnerem.

Doposud vládní Pákistánská lidová strana (PPP) nynějšího prezidenta Ásifa Alího Zardárího se patrně dočkala hořké porážky a má naději na pouhých zhruba 33 míst v parlamentu.

Od kriketu do politiky

Pokud se tedy potvrdí předběžné odhady, vstupuje do vrcholné pákistánské politiky nový muž. Ten se sice léta snažil uspět v boji o moc, na vrchol se ale probojoval zřejmě až nyní.

Kdo vlastně je Imran Chán?

"Považoval jsem ho za vzor moderního vůdce. Kapitán pákistánského kriketového týmu je žijící legendou. Jeho jméno se objevovalo v titulcích světových listů. Byl smělý a otevřený. A byl také viděn s dlouhonohými blondýnami, bollywoodskými herečkami, stejně jako blízkovýchodními princeznami..."

Takto v roce 2010 vzpomínal na populárního sportovce Salman Ahmad, pákistánský rockový průkopník, který je doma také legendou. S trochou nadsázky lze říci, že Ahmad, který je ročník 1963, vyjádřil názor generace, která brala politický rozum zkraje 90. let minulého století.

Kdo chce řídit Pákistán

Více než 86 milionů voličů vybíralo 272 členů celostátního parlamentu (ten má 342 křesel, 70 míst obsadí jmenovaní zákonodárci – ženy či zástupci etnických menšin). Země volí i provinční sněmy.

Naváz Šaríf, lídr Pákistánské muslimské ligy (PML-N), je podle expertů favoritem voleb, ale zřejmě nezíská většinu. Tedy ani šanci sestavit jednobarevnou vládu. Konzervativec Šaríf, který je nakloněn posilování role islámu ve společnosti,  již premiérem byl (v letech 1990–1993, respektive 1997 až 1999). Jeho druhé angažmá přerušil převrat Parvíze Mušarafa.

Dosud vládnoucí, spíše levicovou Pákistánskou lidovou stranu (PPP) prezidenta Ásifa Alího Zardárího lidé viní ze zhoršení ekonomické a bezpečnostní situace.

Šanci uspět a ovlivnit povolební jednání má Imran Chán a jeho spíše populistické Hnutí za spravedlnost (PTI). Do sněmu mohou proniknout rovněž liberální Národní hnutí muhadžírů (MGM) či Lidová národní strana (ANP, stejně jako formace náboženské.

V sobotu se celý Pákistán vydal k volbám a Imran Chán měl svou šanci ovládnout zemi. Volby sice podle všeho nevyhraje, do pákistánské politiky však bude zcela jistě zasahovat velmi výrazně.

Ve stále elegantním šedesátníku Chánovi totiž svého vůdce vidí mnozí mladí Pákistánci i letos. Byť ten dost populisticky nadbíhá posilující pákistánské střední třídě, když se opírá o její nacionalismus a poněkud přízemní konzervativismus, což Chána vede k halasné propagaci muslimských hodnot.

Playboy, který zmoudřel

Pro pochopení legendy jménem Imran Chán je přesto vhodné vrátit se do minulého století. V roce 1992 získal Pákistán poprvé - a zatím naposledy - planetární triumf v kriketu. Tedy ve sportu, který je na jihu Asie druhým, či snad prvním náboženstvím. V čele zbožňovaných hráčů stál sportovní veterán Imran Chán, který předvedl neuvěřitelný výkon.

Avšak nejen to. Stal se ztělesněním nového stylu, čerstvého Pákistánu. Chodil v luxusních i elegantních oblecích, (nejen v Londýně) proslul jako playboy. Byl smělý, na poměry muslimského Pákistánu až drzý. Jeho svatbu s Jemimou Goldsmithovou řešil bulvár i proto, že Chánova nyní již bývalá žena pochází z movité evropské rodiny. Pákistán, především ten islamistický, se ovšem pozastavoval nad částečným židovským původem Imranovy ženy.

Nutno říci, že Chán tlaku odolal i díky tomu, že Jemima vcelku bez výhrad přijala islám. K rozvodu došlo až v roce 2004, prý za přátelských podmínek.

Nechce si znepřátelit islamisty

Krvavé volby

Počátek hlasování poznamenaly atentáty. Při dvojici explozí v Karáčí zahynulo 11 lidí a nejméně třicet dalších bylo zraněno. Dalších osm lidí zabil výbuch v Péšáváru.

Na obranu proti možným útokům se připravilo více než 600 000 příslušníků bezpečnostních sil a armády, krveprolitím hrozili například islamisté z hnutí Taliban. .

zdroj: ČTK

To se již Chán angažoval v politice. Nutno říci, že si v ní nepočínal nijak přesvědčivě. V roce 1996 založil stranu Hnutí za spravedlnost (PTI), která ve volbách roku 2002 navzdory optimistickým předpovědím získala jediné křeslo. To obsadil sám Chán, který pak zasedl ve 342členném sněmu.

Další volby v roce 2008 strana bojkotovala. Letošní pákistánské volby jsou výjimečné, až sváteční tím, že vůbec poprvé v dějinách země vystřídají demokraticky vybranou vládu jiní politici, kteří rovněž vzejdou ze všeobecných voleb. Šanci letos mají nejen tradiční, velké strany (viz box), ale i lidé Imrana Chána, který se může stát důležitým hráčem v povolebním vyjednávání.

Bývalý kapitán kriketistů sice bombarduje invektivami téměř všechny ostatní politiky, snaží se však neznepřátelit si islamistické radikály, včetně pákistánské odnože hnutí Taliban. Často říká jen to, co lidé chtějí slyšet. Ale zároveň prosazuje tržní ekonomiku a moderní pohled na svět.

Islámábád, Pákistán

Islámábád, Pákistán


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video