Kdo pomůže? Výdej potravin v táboře pro oběti povodní

Kdo pomůže? Výdej potravin v táboře pro oběti povodní | foto: AP

Pákistán pod vodou trpí, Taliban pomáhá vyplaveným a ožívá

  • 15
Budou extremisté z pákistánských záplav těžit? Mohou se vylízat z ran, které jim uštědřila armáda. Islamisté začali boj o srdce vyplavených, kterým pomáhají. V zemi podle OSN přišly o střechu nad hlavou přes čtyři miliony lidí, na dva tisíce lidí povodně nepřežilo.

"Ano, pro nás to jsou andělé," konstatoval jistý pákistánský policista v důchodu. O kom tento muž, postižený stejně jako další miliony Pákistánců katastrofálními záplavami, před zpravodajem agentury Reuters mluvil?

MILIONY BEZDOMOVCŮ

V uplynulých týdnech přišly o střechu nad hlavou čtyři miliony lidí, nikoli dva, jak se původně uvádělo.

Povodně zasáhly desetinu ze 170milionové populace a připravily o život až 2000 lidí. Úřady varují před dalšími záplavami.

Zdroj: ČTK

Nemyslel vojáky. Ani zahraniční humanitární pracovníky. Hovořil o islamistických radikálech, kteří byli na místě často první. A připraveni.
Na rozdíl od vlády, která je za špatnou reakci na následky povodní kritizována nejen doma, ale i v cizině. Nemluvě o tom, že podle svědků selhává i armáda, považovaná tradičně za nejakceschopnější organizaci v Pákistánu.

Islamisté se navíc chovají jako standardní humanitární organizace: rozdávají potraviny i potřebný materiál, starají se o ztracené děti.
Extremistické myšlenky šíří jako přídavek.

Tvrdí například, že záplavy jsou božím trestem za odklon od pravého islámu, který reprezentují (nikoli překvapivě) právě oni. Často nejde přímo o aktivisty pákistánské odnože hnutí Taliban, které se i mezi obyvateli jižní Asie zdiskreditovalo fanatismem.

Povodně v Pákistánu (17. srpna 2010)Povodně v Pákistánu (17. srpna 2010)

Taliban: Vládo, neber americké peníze! Dáme ti je my

Pomoc přivážejí dobrovolníci ve službách legálních - či tolerovaných - nadací navázaných na domácí, mnohdy kašmírská extremistická hnutí. Některé tyto skupiny v nepřehledné síti vazeb mezi islamisty spolupracují zřejmě nejen s Talibanem, ale i emisary blízkými jádru organizace
Al-Kajda.

Islamisté se shodují, že Pákistán nemá přijímat dary ze Západu. Proč? "Věříme, že jejich účelem je podrobení si muslimů. Vyzýváme vládu, aby nepřijímala americkou pomoc ve výši 20 milionů dolarů - dáme jim ty peníze sami," citovala agentura AFP talibanského mluvčího Azáma Taríka.

Povodně v Pákistánu (17. srpna 2010)

Ba co více, Tarík nabídl vládě, že se talibanci rozjedou mezi postižené naplno, slíbí-li kabinet, že nikdo z pomáhajících extremistů nebude zadržen. Jinými slovy: pokud bude Taliban legalizován, byť jen dočasně a pro jediný účel.

Je tedy Pákistán blíže okamžiku, kdy jej ovládnou radikálové? Hrozí toto strategicky důležitému státu, který nadto drží jadernou zbraň? Americká velvyslankyně v Islámábádu Anne Pattersonová má za to, že "příběh o extremistech jako jediných pomocnících postižených obyvatel je hrubě zveličený".

Charita, která vnucuje názory

Pákistánský ministr vnitra Rahmán Málik včera považoval za nutné ujistit svět, že jeho dary opravdu skončí u potřebných. A že z nich nebude profitovat Taliban, který každopádně již teď získal. Přinejmenším čas přeskupit se a nabrat síly po útocích vojáků, kteří nyní mají jiné starosti.

Islamisté vždy využívají katastrof, chudoby i neschopnosti vlád. V první řadě proto, že důležitým posláním mnoha islamistických skupin charitativní činnost prostě je. Na Blízkém východě i v jižní Asii. Ruku v ruce s pomocí jde někdy vcelku nevinné náboženské vzdělávání, jindy tvrdý nátlak.

Povodně v Pákistánu (17. srpna 2010)Povodně v Pákistánu (17. srpna 2010)

Proč byli radikálové na místě první? V kraji žijí, zvláště při hranici s Afghánistánem, kde především operuje i pákistánská odnož Talibanu. Také v roce 2005, kdy Pákistán postihlo katastrofální zemětřesení, pomáhali rychle a efektivně i proto, že v postižené oblasti působili.

Tehdy skrze inzeráty žádali běžné Pákistánce o dary pro strádající. A vplouvali tak do veřejného prostoru coby ti sympatičtí. Na fakt, že je prostřednictvím těchto organizací také financován teror, postižení i dárci v těžké chvíli pozapomněli.

Extremisté v Pákistánu

Hnutí Taliban, které se zrodilo v paštunském prostředí a do roku 2001 vládlo většině území Afghánistánu, má i pákistánskou odnož. Působí hlavně při hranici s Afghánistánem (tedy mezi Paštuny). Ideově se opírá nejen o striktní formu islámu, ale i o tradiční paštunský kodex. Skupiny radikálů mají základny i v pákistánské části Kašmíru, odkud jejich bojovníci přecházejí do Indické části pohoří. Islámští extremisté však působí i jinde v Pákistánu.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video